Aizvērt

Pieprasījums ir, darbinieku trūkst

2017. gada 12. jūlijā, 00:00
Raksta autors: Jolanta Hercenberga
Pieprasījums ir, darbinieku trūkst
Uzņēmuma direktore Silva Landmane rāda, ka Kuldīgas filiālē lielākoties tiek ražotas augstas kvalitātes ūdensnecaurlaidīgas virsjakas.
Foto: Lāsma Reimane
„Pieprasījums pēc produkcijas palielinājies, tomēr iecerētā paplašināšanās Kuldīgā nenotiek, jo trūkst darbaspēka,” saka tekstilrūpniecības uzņēmuma "66 North Baltic" direktore Silva Landmane. Kuldīgas filiāle darbojas ceturto gadu. Te ražo augstas kvalitātes ūdensnecaurlaidīgus apģērbus, ko eksportē uz Islandi.
DĀRGA PRODUKCIJA

Kaļķu ielā 33 (vienā no kādreizējām Alternatīvās sākumskolas telpām) ražotnē aptuveni 800 kvadrātmetros strādā gandrīz 40 darbinieku. Filiāles vadītāja Sarmīte Moča stāsta, ka apģērbi ir dārgi, jo tiek ražoti no dārgām izejvielām – termoregulējošiem materiāliem: „Tie uztur pareizo temperatūru, nelaiž cauri mitrumu, vēju, tomēr elpo. Ražojam produkciju tikai savam zīmolam, darbs jādara precīzi un kvalitatīvi.”


VISI NEVAR ŠŪT

Pamatražotne atrodas Saldū, kur darbojas 18 gadus. Tajā tiek piegriezti izstrādājumi arī Kuldīgai un koordinēta loģistika. S.Landmane skaidro, ka viena filiāle ir arī Aizputē, kur galvenokārt tiek šūti zvejnieku apģērbi, bet Kuldīga specializējusies virsjakās, kurās tiek izmantota speciāla līmēšanas tehnoloģija, te ražo arī darba un vieglos apģērbus.

„Šeit sāka strādāt mazliet vairāk nekā desmit darbinieku, visi brauca uz Saldu mācīties, bet nu kolektīvs paplašinājies. Kompānijai ir diezgan strauja izaugsme, tādēļ ļoti gribējām vasaras sākumā ražošanu paplašināt – pieņemt vēl 15–20 darbiniekus. Šeit ir labas telpas, bet nu no šī nodoma esam atteikušies, jo jaunus nevarējām atrast. Diemžēl. Mums vajadzīgi cilvēki, kuriem ir vēlme strādāt un mācīties, lai šo darbu var darīt. Apmācām ražojot. Mēs cilvēku uzaicinām, aprunājamies, konstatējam, kā kustas pirkstiņi un vai ir acumērs.

Pa šiem gadiem esmu sapratusi, ka visi nevar šūt, tāpēc visus, kuri atnāca uz darba pārrunām, nevarējām pieņemt. Pēc pieredzes zinām, ka pretendentu skaits jādala ar trīs. Darbs ir intensīvs. Pirmie trīs ir mācekļa mēneši, kuros cilvēks pamēģina vairākus darbus, lai saprastu, kas padodas labāk, ko var paveikt ātrāk. Ātrums te ļoti svarīgs, jo katram maksā pēc izpeļņas.
Mazpilsētas problēma ir tā, ka kāds ir mēģinājis, viņam nav izdevies, tādēļ citiem stāsta, ka šeit nevar nopelnīt. Un citi nemaz nemēģina, kaut arī viņiem varbūt šis darbs padotos.

Ir cilvēki, kuri uzņēmumā strādā gadiem, pat no dibināšanas dienas un nesūdzas. Kāpēc viens var, bet cits ne, to jau parasti neanalizē. Daļai šodien gribas visu uzreiz, bet par kvalificētu darbinieku momentā nekļūst – vajadzīga pacietība un laiks. Meitenes, kuras te strādā, darbu padara brīnišķīgi. Kuldīgas kolektīvs izceļas ar centību,” uzslavē S.Landmane.


MINŪTES VEIDO EIRO

Uzņēmumā vidējā alga atbilstot Latvijas tekstilrūpniecībā strādājošo samaksai. Ja tiek izpildīti 70% no plāna, ir nopelnīta valstī noteiktā minimālā alga. „Atkarībā no efektivitātes, ko nosaka šuvējas iemaņas, pēc bonusu sistēmas par akurātu darbu tiek piešķirta piemaksa. Ir arī grupas plāna izpildes piemaksa. Saražotajos gabalos neko nevaram izmērīt. Šim zīmolam ir ap 900 modeļu – no zīdainīšu cimdiņiem līdz tehnoloģiski sarežģītiem modeļiem.
Darbu mērām minūtēs. Darbdienā ir 480 minūtes. Lai izstrādājums taptu, ir aprēķināts katram darbam paredzētais laiks. Piemēram, kāds modelis jāsašuj dažās minūtēs, cits – vairākos simtos minūšu.

Dodam darbu arī citām šūšanas firmām, un par laika normām pretenziju nav bijis. 30 šuvējas reiz 480 minūtes dienā reiz 20 darbdienas kopā veido ap 300 tūkstoš minūtēm, kas mums jāsaražo katru mēnesi. Kopā visa fabrika mēnesī ražojam pāri par miljonu minūšu, Kuldīgas ražotnes devums ir gandrīz trešdaļa no kopējā daudzuma,” stāsta S.Landmane. Aizputē līdzīgi kā Kuldīgā darbaspēka trūkst, bet Saldū problēma neesot tik jūtama – nupat izveidota vēl viena mācekļu grupa.

Ražotnes īpašnieks ir Islandes uzņēmums Sjoklaedagerdin Ltd. Kā piebilst S.Landmane: „Īpašniekus var uzteikt, ka viņi respektē Latvijas likumus, līdz ar to mums ir visas sociālās garantijas, normāls darba laiks un iespēja ražotnēm gan atsevišķi, gan kopā atpūsties pēc pašu vēlmēm.”
Komentāri
Skaudības Dievība Skolnieciņš
2017. gada 29. novembrī, 12:19

"Nav ko bij' kauti kumeliņu, tagad pašiem jāstiepj vezumiņu." šos vārdus Skolnieciņš izkliedz Latvijas darba devējiem. Paši kapitālisti ir vainīgi Latvijas Republikas bēdīgajā situācijā, jo tieši kapitālisti šeit ir un bija pie varas. Par vēlu ir raudāt! Cieņā, Skolnieciņš ©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-( ®Skolnieciņš Skolnieciņš™ [Baltu Skaudības Dievs Skolnieciņš]
aa
2017. gada 14. oktobrī, 15:41
Tur ir jāstrādā kā robotiem. Tās minūtes, kas uz operācijām ir aprēķinātas ir galīgi garām. Jau piekārtojot audumu un paliekot zem šujmašīnu pēdiņas, minūtes jau beigušās. Kā lai izpilda dienas normu? Lai izpildītu dienas normu arī sievietēm, kas daudzus gadus nostrādājušas ir jāpaliek ilgāk nekā astoņas stundas. Viņas raujas no astoņiem rītā līdz astoņiem vakarā, lai varētu izpildīt dienas normu un varētu nopelnīt.
nn
2017. gada 15. jūlijā, 12:35
Par min algu visu menesi sut, nepacelot acis? Un ka tev nav kauna. Sudzeties par darbinieka trukumu? Labak rietumos par normalu algu zemenes lasit, neka par grasiem majas grasus pelni!!
anna
2017. gada 12. jūlijā, 17:11
Kurš tad var astoņas stundas (480min) no vietas šūt, kā tiek ievērots
darba aizsardzības likums?
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs datoru sistēmu tehniķim

Nacionālo bruņoto spēku Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes štābs (90000040549) aicina darbā DATORU SISTĒMU TEHNIĶI (civilā darbinieka amats). Motivācijas vēstuli, CV un izglītību apliecinoša dokumenta kopijas iesniegt līdz 16. novembrim Ventspils ielā 102, Kuldīgā, vai e-pastā: NG4BDEHQS1@mil.lv. Vairāk pa tālr. 63403613 vai mājaslapā: https://www.facebook.com/ KurzemesBrigadesKaraviriZemessargi/.
Aptauja
Kā stiprināt savu imunitāti rudenī?
Uzturā lietoju dabīgos vitamīnus.
Daudz esmu svaigā gaisā.
Kārtīgi izguļos.
Bieži mazgāju rokas.
Vēdinu telpas.
Mēģinu nestresot.
Slimoju reti.
Neko nedaru.
Kurzemnieks Horoskopi