Aizvērt

Lai rapsis augtu griezdamies!

2017. gada 24. jūlijā, 08:18
Raksta autors: Laila Liepiņa
Lai rapsis augtu griezdamies!
SIA Konekesko preču grupas vadītājs Aivars Metla-Rozentāls demonstrē, kā laukus apstrādāt un apsēt ātrāk un efektīvāk.
Foto: Laila Liepiņa
Zinātkāri zemnieki no malu malām pulcējās Valtaiķos pie Jaunkalnu saimniecības laukiem, lai uzzinātu par jaunumiem rapša un kviešu audzēšanā, dalītos pieredzē, uzklausītu speciālistus un redzētu jaudīgas lauksaimniecības tehnikas darbību. Z/s Jaunkalni seminārus rīko trešo gadu.
Kā izaudzēt lielāku ražu

Varēja aplūkot, kā augusi 31 ziemas rapša šķirne, no kurām četras audzētas bezaršanas tehnoloģijā, izmantojot sējmašīnu He-va. Rapša un kviešu sējumos bija iespēja salīdzināt firmu Basf un Syngenta fungicīdu un Baltic Agro piedāvāto lapu mēslošanas līdzekļu ietekmi uz augu ražību. Yaras pārstāve stāstīja par minerālmēslu izmantošanu, bet Agricon pārstāvji rādīja, kā lauksaimniecībā izmantot modernu sensoru tehniku. Baltic Agro pārstāvis Egīls Sviķis: „Jaunkalni Valtaiķos tāpat kā Vecauce un Viļāni ir visiem zināmas tikšanās vietas, kur pulcējas savējie, kuri zina, ka te iegūs jaunas zināšanas. Šeit vienuviet var redzēt vairākas šķirnes, dažādu apstrādes tehnoloģiju, var dalīties pieredzē. Katrs gads ir citādāks, un šis ir laiks, kad, parunājot ar speciālistiem, vēl var noķert brīdi, kā savus augus atveseļot, kā laika apstākļos, kādi mums diemžēl ir, gūt maksimālu labumu un, izmantojot tehnoloģiju, augus padarīt izturīgākus.”

Tehnika darbu atvieglo

Varēja vērot, kā firmas Konekesko demonstrētie traktori Claas un augsnes apstrādes tehnika Lemken īsā laikā pļavu pārvērš apstrādātā laukā. Konekesko preču grupas vadītājs Aivars Metla-Rozentāls stāsta: „Rādām, kā dažādi un efektīvi var izmantot tehniku no aršanas līdz sējai, pa tiešo sējot arumā un tā samazinot izmaksas.” Lauksaimnieku vērtējumam tika nodots astoņu korpusu arkls, kultivators ar 6 m diskiem un kombinētā sējmašīna ar frēzi.
SIA Wurth sniedza padomus un piedāvāja jaunumus: darbarīkus un apģērbu. Par projektiem un būvniecību varēja aprunāties ar uzņēmumu Pretpils. SEB banka informēja par kreditēšanu un citu piedāvājumu zemniekiem. Sadarbībā ar SIA SD autocentrs varēja doties izbraucienā ar populārajiem apvidus automobiļiem Volkswagen Tiguan un Škoda
Kodiaq. Piedalījās arī firmas Monsanto un Roundap, kopā ar SIA SDK izmēģinājumam piedāvāti kvadracikli ATV un SSV. Traktoru T3 varēja ierakstīt reģistrā, kas radīts speciāli lauksaimniekiem un medniekiem.
Pēc pusdienām notika loterija ar uzņēmēju gādātām balvām.
Baltic Agro menedžere Aiga Tillere: „Šajos laukos šogad esam otro reizi. Pirmās lauku dienas bija maijā, runājām par aktuālo sējas laikā, ieteicām pārējiem, ko sējumos ievērot. Tagad pāris nedēļu pirms ražas novākšanas varam izvērtēt, kā audzis, salīdzināt šķirnes un tehnoloģiju ietekmi. Ziemā ceram tikties trešoreiz, ražu izvērtēt skaitļos un saprast, kāda bijusi ekonomija.”

Satikties un redzēt ko jaunu
 
Balvu ieguva arī Aldona Zīdere no Raņķu zemnieku saimniecības Lāstekas. Viņa priecājās par iespēju satikt citus, apskatīt tehniku, ieinteresējuši
darbarīki un citas noderīgas lietas: „Labi, ka rīko tādas kopānākšanas, citādi zemnieks iegrimst darbos tā, ka no sētas nemaz ārā netiek.”
Guntis Rukuts atbraucis no Bārtas Kaspariem. Viņu interesē labības šķirnes, uzzinājis, kādu labumu dod ķīmijas lietojums. Viņš gan atzīst, ka tas tomēr ir dārgi.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kāds būtu labākais novadu reformas variants?
Kuldīgas novads kopā ar Skrundas un Alsungas novadu.
Apvienots Kuldīgas, Skrundas un Alsungas novads un Jūrkalnes pagasts.
Kuldīgas novads kopā ar Skrundas novadu.
Kuldīgas novads kopā ar Alsungas novadu un Jūrkalnes pagastu.
Alsungas novads apvienots ar Gudenieku un Jūrkalnes pagastu.
Lai viss paliek, kā ir tagad.
Man pilnīgi vienalga, tāpat nekas nemainīsies.
Kurzemnieks Horoskopi