Aizvērt

Visi esam latvieši

2015. gada 4. augustā, 16:35
Raksta autors: Vija Zariņa
Visi esam latvieši
Foto: Aivars Vētrājs
Divu nedēļu nometne diasporas jauniešiem – Eiropas vasaras skola (EVS) – otro nedēļu notiek Rudbāržu internātpamatskolā-rehabilitācijas centrā.

Trīs stāsti

„Mans tētis pēc Latvijas neatkarības atgūšanas aizbrauca studēt psihoanalīzi uz Parīzi, bet mamma, māksliniece, gūt tur iedvesmu. Parīzē viņi satikās. Es tur piedzimu. Ģimenē runājam latviešu valodā, bet bērnībā bija tā, ka mamma ar mani runāja latviski, tētis franču valodā,” stāsta Jānis Marks Gailis no Francijas, kurš nometnē ir jau ceturto un pēdējo vasaru, jo viņam apritējis sešpadsmit. Puisis apgalvo, ka pētīs karjeras iespējas gan Latvijā, gan Francijā. Ļoti iespējams, atgriezīšoties etniskajā dzimtenē, ja viņa profesija būšot noderīga.

Pats jaukākais, ka šeit esmu iemācījies spēlēt kokli,”

saka Jānis Marks.
Ralfs Grundmanis piedzima Latvijā, deviņu mēnešu vecumā kopā ar vecākiem pārcēlās uz Londonu. Viņš īpaši uzsver, ka māsa dzimusi Londonā. „Noteikti atgriezīšos Latvijā. Man patīk, ka te ir tik daudz dabas un miera, nevis piedūmots gaiss un steidzīgs dzīvesritms,” pārliecināts četrpa-dsmitgadnieks, kurš arī labi spēlē kokli. Rīdzinieces Elīzas Zaulas brālēns dzīvo ārzemēs, viņa jau otro reizi ir vasaras skolā, kur katru reizi varot satikt jaunus cilvēkus un saredzēties ar vecajiem paziņām.

 

Valodas akmens

Elīza un citi Latvijas bērni palīdz uzturēt spēkā ne visiem atbraukušajiem vieglo uzdevumu sarunāties latviski. Visi trīs smejas un stāsta, ka tiem, kurus notver sarunājamies angliski, tiek piespriests sods – vienu dienu līdzi jānēsā akmens.

Dažiem nākoties pat meklēt somu, kur salikt vairākus akmeņus.

EVS, ko pēdējos trīs gadus rīko Eiropas Latviešu apvienība,  notikusi jau 36 reizes, pirmo reizi Minsterē, kur telpas piedāvājis Minsteres latviešu ģimnāzijas internāta audzinātājs Imants Balodis. Kopš 1992. gada, piedaloties arī vietējiem bērniem, vasaras skolu organizē Latvijā. Šogad jubileja, jo divdesmit gadus nometne rīkota Latvijā. „Katru reizi meklējam citu vietu, kaut reizēm žēl pamest kādu ļoti tīkamu vietu,” stāsta nometnes vadītāja Dace Ali, bijusī rīdziniece, kura Lielbritānijā dzīvo 16 gadus un devīto vasaru organizē nometni.

EVS šovasar pulcinājusi kuplāko dalībnieku skaitu līdz šim – 60 jauniešus no 10 valstīm. Varētu arī vairāk, bet Dace baidās, ka zudīs labestīgā saimes izjūta, kas visus  vieno. Vistālāk ceļu mērojuši jaunieši no Austrālijas un Kanādas, daudz dalībnieku no Zviedrijas (trimdas ceturtā paaudze) un Lielbritānijas (diasporas pārstāvji).

 

Vienā saimē

Katru rītu un vakaru ar dziesmu tiek pacelts un nolaists valsts karogs, ir arī speciāli nometnei rak-stīta nakts dziesma. Allaž sajūsmu raisot nakts pārgājiens, ekskursijas un danči. Šogad sasniegts rekords, dancis Cūka driķos bez pārtraukuma diets stundu un piecpadsmit minūtes, līdz vijolniecei nogurušas rokas.

Nometnes dienas pirmā daļa, kad notiek stundas, ir nopietnāka. Visi radošā formā apgūst latviešu valodu un kultūrvēsturi (pasniedz skrundenieks Aldis Zalgauckis), dziedāšanu, dejošanu. Pēcpusdienās tiek darinātas rotas, notiek folkloras nodarbības, ko vada rudbāržniece Zenta Dene.
Nometni finansiāli atbalsta Latvijas valsts programma, Sabiedrības integrācijas fonds izsludina projektu konkursu 10 diasporas nometnēm, un EVS iekļuvusi to skaitā, sadarbības partneri ir Latviešu nacionālā padome Lielbritānijā un Skrundas novada pašvaldība. Līdzekļus atvēlot arī EVS bijušie dalībnieki.

 

Attēlā:

Kopīgā dziesmā vienojas Eiropas vasaras skolas dalībnieki – rīdziniece Elīza Zaula, Londonā dzīvojošais Ralfs Grundmanis un parīzietis Jānis Marks Gailis.

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs autoservisa vadītājam

SIA “Gros Auto Grupa” (LV40102021499) aicina darbā autoservisa vadītāju (Sūru ielā 3, Kuldīgā). Pienākumi: vadīt autoservisa darbu, sniedzot kvalitatīvus autoremonta pakalpojumus klientiem; uzturēt sadarbību ar klientiem, apzināt jaunu klientu piesaisti; plānot nepieciešamos resursus, kontrolēt to izlietošanu; vadīt komandu, kontrolēt darba izpildes kvalitāti; plānot un veikt nepieciešamo darbinieku atlasi un ievadīšanu darbā; nodrošināt prasībām atbilstošu izstrādāto materiālu un iepakojumu utilizāciju; nodrošināt klientu pretenziju un problēmsituāciju efektīvu risināšanu; nodrošināt vispusīgu saimniecisku jautājumu savlaicīgu risināšanu. Prasības: pieredze līdzvērtīgā amatā; zināšanas par auto remonta darbu plānošanu, organizēšanu, izmaksu aprēķiniem; pieredze komandas vadībā, uzdevumu plānošanā, izpildes kontrolē; labas prasmes darbā ar datoru („MS Office”); labas latviešu un krievu valodas zināšanas; atbildības izjūta, orientācija uz rezultātu, patstāvība; labas organizatora, sarunu vadīšanas un sadarbības prasmes. Piedāvājam: darbu uzņēmumā, kas ir viens no nozares līderiem; personīgās un profesionālās attīstības iespējas; atalgojumu 1050–1200 eiro (bruto). CV sūtiet e-pastā darbs@gros-auto.lv līdz 25. janvārim.
Aptauja
Kurš, jūsuprāt, būs premjerministrs?
Krišjānis Kariņš
Arvils Ašeradens
Jānis Bordāns
LDDK kandidāts Reinis Bērziņš
Kāds cits
Kurzemnieks Horoskopi