Vārda dienu svin: Daina, Dainis, Dainida
Otrdiena, 2018. gada 23. oktobris, 10:26
+8° C, vēja ātrums 7.7 m/s, D-DR vēja virziens

Daudz jaunu speciālistu Kurzemē

2015. gada 30. oktobrī, 16:29
Raksta autors: Daina Tāfelberga
Daudz jaunu speciālistu Kurzemē
Foto: Daina Tāfelberga
Ceturtdien Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikumu absolvēja 58 audzēkņi sešās mācību programmās, un četrās specialitātēs profesionālās vidējās izglītības diplomi tika izsniegti pirmoreiz.

Ļoti labi mācījās

Kā uzsvēra direktore Dace Cine, šis izlaidums skolas 27 gadu vēsturē paliks ar to, ka darba tirgū aizies daudz labu speciālistu pieprasītās, bet līdz šim nebijušās kvalifikācijās. Izlaidums rudenī notika tāpēc, ka Eiropas Sociālā fonda (ESF) apmaksātā programmā audzēkņi pēc vidusskolas (līdz 30 gadu vecumam) mācās pusotru gadu. Diplomus atkal saņēma seši mēbeļu galdnieki un 14 SPA speciālisti. Bet jaunajās specialitātēs tehnikumu absolvēja četri restauratori, 13 autoelektriķi, septiņi restorāna un 14 loģistikas speciālisti. Direktore piebilst, ka sākumā audzēkņu bijis vairāk, jo interese par šīm profesijām ir liela. Taču daži pārdomājuši vai nav spējuši mācības turpināt. Tomēr vairums to, kuri tika līdz diplomam, mācījušies ļoti labi, daži pat izcili. Uz to izlaidumā norādīja arī ikvienas grupas audzinātājs un skolotāji.

 

Pēc tirgus izpētes

„Jaunās programmas kā papildinājumu tam, ko jau mācījām, ieviesām, izpētot pieprasījumu Rietumlatvijas darba tirgū,” skaidro D.Cine. „Mums jau bija izglītības programma koka izstrādājumu speciālistiem. Mācījām mēbeļu galdniekus – arī joprojām pieprasītu profesiju. Sadarbībā ar dažādām asociācijām, uzņēmējiem un pašvaldību atklājām, ka ļoti pietrūkst restauratoru, kuri strādā ar koku, jo šo specializāciju vidējā līmenī pat visā Latvijā nevar apgūt. Līdzīgi ar autoelektriķiem – tiek mācīti tikai automehāniķi. Pietrūkst arī plānotāju autotransportā. Tāpēc pirms pusotra gada šo programmu papildinājām ar autoelektriķiem un loģistikas speciālistiem. Savukārt tūrismā un viesmīlībā atklājām, ka vajadzīga kvalifikācija restorānu pakalpojumos.”

 

Pirmais izlaidums arī skolotājām

Kopā ar ESF programmas beidzējiem pirmais izlaidums KTTT bija arī divām jaunajām skolotājām: Elīnai Gailei un Ilzei Braslauskai. Turklāt abas savulaik absolvējušas šo mācību iestādi. E.Gaile Kuldīgā apguva SPA meistares specialitāti, izmācījās par mediķi un tagad tehnikumā māca jaunos speciālistus. I.Braslauska šeit apguva restorāna servisu un pēc tam ēdināšanas un viesnīcu uzņēmējdarbību studēja Latvijas Lauksaimniecības universitātes Pārtikas tehnoloģijas fakultātē. Tagad viņa māca restorāna speciālistus.

„Ar pieaugušajiem bija vieglāk strādāt, taču arī viņiem reizēm jāatgādina par attieksmi pret mācībām,” saka Elīna. „Tomēr pusotrs gads līdz izlaidumam man bija ļoti patīkama pieredze, kā audzinātājai izdevās ar grupu sadraudzēties. Sāka 12 jaunieši, beidza mazāk nekā puse. Ne tāpēc, ka profesija nepatiktu, galvenais iemesls: ekonomiskie apstākļi, dzīvesvietas maiņa.”

 

Lai neaizietu rutīnā

Visās profesijās lielākā daļa audzēkņu iepriekš praktizējusies. Kuldīdznieks Andris Zumačs jau reiz absolvējis arodvidusskolu kā automehāniķis, viņam ir desmit gadu pieredze autoservisā, kuru pārtraucis, iestājoties KTTT autoelektriķos. Saņemot diplomu, A.Zumačs tika uzteikts kā izcilnieks gan mācībās, gan darbā. Pagaidām darbavietu neesot izvēlējies. „Atnākot mācīties, sapratu, ka tā var ne tikai iegūt jaunas zināšanas, bet arī izrauties no ierastās vides, lai visu laiku nebūtu tikai darbs un mājas”, atzīst autoelektriķis. „Tas, ko automehāniķiem pirms gadiem mācīja gandrīz kā zinātnisko fantastiku, tagad redzams katrā mašīnā. Tās vairs pat nav jaunākās tehnoloģijas, bet ikdiena. Tāpēc jāmācās. Ja gadi atļautu, labprāt tehnikumā mācītos vēlreiz.”

 

Attēlā:

Šie puiši Kuldīgā apguvuši profesionālās vidējās izglītības programmu autotransportā un ir gatavi kļūt par pirmajiem diplomētajiem autoelektriķiem Kurzemē.
 

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs pavāram, konditoram, viesmīlim

SIA "Santande" (41203009094) Ventspilī piedāvā darbu PAVĀRAM, KONDITORAM (darbs ar rauga, kārtaino un smilšu mīklu) un VIESMĪLIM. CV sūtīt e-pastā: kupfernams@inbox.lv vai zvanīt pa tālr. 29218377, www.hotelkupfernams.lv.
Aptauja

Kā stiprināt savu imunitāti rudenī?

Uzturā lietoju dabīgos vitamīnus.
Daudz esmu svaigā gaisā.
Kārtīgi izguļos.
Bieži mazgāju rokas.
Vēdinu telpas.
Mēģinu nestresot.
Slimoju reti.
Neko nedaru.
Kurzemnieks Horoskopi