Aizvērt

Četru valstu jaunieši veido uzņēmumus

2015. gada 8. novembrī, 17:39
Raksta autors: Dina Poriņa
Četru valstu jaunieši veido uzņēmumus
Foto: Aivars Vētrājs
Welcome EU-preneurs* jeb Laipni gaidīti, Eiropas Savienības uzņēmēji! – tāds uzraksts pie V.Plūdoņa Kuldīgas ģimnāzijas veselu nedēļu vēstīja, ka te satikušies Latvijas, Igaunijas, Slovēnijas un Beļģijas skolēni, kuri veido starptautiskus mācību uzņēmumus.

Īsts bizness

Pirmā mācību sesija ir daļa no vērienīga programmas Erasmus+ projekta. Divus gadus tas ļaus sešiem ģimnāzistiem un pieciem pedagogiem ciemoties pie par-tnerskolām un kopā apgūt uzņēmējdarbības iemaņas. Kuldīgā jaunieši izveidoja trīs mācību uzņēmumus (katrā pa vienas valsts pārstāvim), izdomāja biznesa idejas un izstrādāja rīcības plā-nu – mācību gada laikā jāpiedāvā prece vai pakalpojums. Sadarbība un lekcijas, protams, notiek angļu valodā.
Ģimnāziju pārstāvēja trīs 11.b klases skolēni. Signe Bumbiere ar kolēģiem grib radīt ekoloģisku pildspalvu ar spirālveida iekšiņu (tā kalpošot ilgāk) un lāzerīti kā rādāmkociņu. Pildspalva būšot no kartona vai ādas, tiks meklēta dabiska tinte. „Jāsāk ar pašizmaksu, bet tā izrādījās diezgan liela...” atzīst Signe.
Annas Losānes grupas ideja: „Gribam vientuļiem veciem cilvēkiem un invalīdiem piedāvāt pavadoņa pakalpojumus. Dosimies līdzi pastaigās, uz teātri, atnesīsim kaut ko no veikala, mācīsim lietot datoru, viedtālruni.” Bet Dāvja Jansona domubiedru iecere ir USB jeb flešatmiņu izveidot kā ādas aproci, lai tā tik viegli nepazūd un vienlaikus ir rota.
Sadalīti pienākumi nākamajam pusgadam, un aprīlī Slovēnijā uzņēmumiem jārāda sava piedāvājuma prototips, logo un reklāma, līdz tam jāizpēta tirgus un jāzina, kāds būs mārketings.

 

Iedvesmojoši piemēri

 

Projekta koordinatore, skolotāja Anita Balode noorganizējusi viesošanos Kuldīgas skrejriteņu uzņēmumā GSM Factory un Alsungas Spēlmaņu krogā, kur visi cepa sklandraušus, ēda klimpu zupu un klausījās Suitu sievas. Pedagoģijas doktore Karine Oganisjana lekcijā skaidrojusi, ka uzņēmējdarbībā svarīgi veidot problēmu banku un meklēt, kā apmierināt cilvēku sadzīves vajadzības, tās komercializējot. Bet azartiskais liepājnieks Artis Daugins rādīja labas prakses piemēru – 28 gados nodibinājis jau piecus uzņēmumus (Blue Shock Bike, Blue Shock Taxi u.c.) un pakāpeniski attīsta elektrotransporta ražošanu: divriteņus, kartingus, laivas un automašīnas.

 

Prieks sadarboties un draudzēties

 

Arī viesi ieradās ar savu pienesumu. Skolotāja no Igaunijas stāstīja par biznesa plāna izstrādi, Beļģijas pedagoģe – par starptautisku interneta platformu, kurā darbojas mācību uzņēmumi, bet slovēņu jaunieši rādīja, kā veidot logo.
Matiass no Beļģijas ir gandarīts, ka dažās piesātinātās dienās skolēni ātri sastrādājušies, tiekot līdz reālam biznesa plānam. Alinai no Igaunijas vērtīgi likušies lektoru padomi, bet igauņu puisim Antonam vislabākā šķiet sadraudzība ar vienaudžiem. Viņu pārsteigusi Kuldīgas vecpilsēta: „Iepriekš domāju, ka šī ir maza pilsēta, bet tā nav tiesa – tā ir liela!” Vēl ciemiņi novērtējuši labi iekārtotās ģimnāzijas mācību telpas un pat ēdināšanu, kas citur skolās dažviet esot problēma.
Pirmā sesija beidzās ar ekskursiju pa Rīgu. Nākamgad jau kuplākā pulkā priekšā ir tikšanās Slovēnijā un Beļģijā, bet aiznākamgad – noslēgums Igaunijā.
*Entrepreneur (angl.) – uzņēmējs

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kā vērtējat policiju darbu Kuldīgā?
Labi strādā abas policijas.
Labi strādā pašvaldības policija.
Labi strādā Valsts policija.
Neviena nestrādā labi.
Mani tas neskar.
Kurzemnieks Horoskopi