Aizvērt

Pie sarunu galda – visi nozarē iesaistītie

2015. gada 19. novembrī, 15:06
Raksta autors: Vija Zariņa
Pie sarunu galda – visi nozarē iesaistītie
Foto: Modris Rubenis
„Viena tirgus abas puses iepriekš tik kuplā skaitā nebija kopā nākušas,” tā Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikuma (KTTT) direktore Dace Cine raksturoja automehāniķu izglītībai veltīto starptautisko divu dienu semināru Kuldīgā.

Pasākums laikā un vietā

 

Pēc KTTT, biedrības Auto asociācija un Valsts izglītības satura centra (VISC) iniciatīvas par problēmām runāja nozares darba devēji, profesionālās izglītības iestāžu un VISC pārstāvji. Viesi no Dānijas, Igaunijas un Lietuvas profesionālās izglītības centriem stāstīja par savu pieredzi. Diskusijās iesaistījās Auto asociācijas viceprezidents Ingus Rūtiņš, uzņēmumu Ape Motors, Möller Baltic Import, Mūsa motors Rīga, Volvo Truck Latvia un Skandi Motors Liepāja pārstāvji, Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības asociācijas nozares eksperts Andis Lejiņš. Automehāniķu mācekļu sagatavošanas pieredzē dalījās vietējie uzņēmēji Imants Rukuts un Gunārs Gutlands, piedalījās pārvadātājfirmas Mobile A pārstāve Raja Alvatere.

Tikšanās vadītājs, televīzijas raidījuma Zebra veidotājs un autolietu zinātājs Pauls Timrots atzina: „Domāju, būs kā ierasts – ar prezentācijām, kurās jēgu var atrast tikai vietām. Bet šeit sapulcējušies nozares cilvēki, kuriem notiekošais rūp. Auto tirgotājiem un servisiem vajadzīgi labi mehāniķi. Pasākums laikā un vietā.”

 

Gaida, ka jaunais meistars būs akurāts

Auto asociācijas viceprezidents I.Rūtiņš skaidroja, ka profesionālā izglītība katru gadu nozarei dod ap 550 jauniešu, no kuriem tikai 8–10% ir lietas koki. Bet darba roku trūkst. „Šī semināra galvenais pienesums – tika uzklausīti servisu pārstāvji un klāt bija arī valsts iestādes pārstāvji. Šķita, ka viņi mūs sadzirdēja.”

Diskusijās secināts, ka vieglāk atbilstoši prasībām sagatavot profesionālas skolas absolventu, nevis tādu mehāniķi, kuram jau izveidojies savs rokraksts un bieži vien ne tie labākie ieradumi (piemēram, ierasties darbā vieglās paģirās).

I.Rūtiņš uzsvēra, ka līdzās minimālajam prasmju un zināšanu kopumam svarīga arī attieksme pret darbu, klientu apkalpošanu un īpašumu. „Pēc skolas beigšanas tu vēl neesi nekas, būs jāmācās visu turpmāko darba dzīvi. Vispirms: uz grīdas nespļaut, papīrus zemē nemest, darba vietu aiz sevis sakopt, instrumentus noslaucīt un sakārtot, eļļu zemē neliet! Klienta auto ar netīrām rokām nesasmērēt! Gaidām, ka jaunais meistars būs akurāts.” I.Rūtiņš uzskata, ka liela problēma ir arī augstas darba kultūras prakses vietu trūkums.

 

Latvijā domā par moduļizglītību

Semināra otrā diena bija veltīta profesionālās izglītības problēmu risinājumiem, stāsta KTTT direktore D.Cine. „Dalījāmies pieredzē, kā automehāniķus sagatavo partneri Lietuvā un Igaunijā. Viņiem bija līdzi arī mācību grāmatas. Latvijā šajā profesijā tādas nav izstrādātas. Dānijā apmācība balstīta darba vidē – nākot mācīties, jaunietis jau zina, kur strādās praksē, skola uzņemas atbildību tikai par teorijas apguvi.”

Dānijā esot sīki izstrādāta tā saucamā moduļizglītība. Piemēram, tiek sākts ar riteņu un bremžu uzbūvi un remontu. Ja audzēknis tālāk par šo sadaļu netiek, tad visu mūžu paliek par riteņu skrūvētāju. „Pirmo reizi tika runāts par audzēkņa sākotnējo bagāžu, ar kādu viņš ierodas profesionālajā mācību iestādē. Nav pamata lie-tu – elementāru zināšanu fizikā un matemātikā,” tā D.Cine.

Apspriesta līdzīgas moduļu mācību sistēmas ieviešana Latvijā. VISC pie šāda projekta jau strādājot.

 

Attēlā:

Seminārā par savu pieredzi darbā ar Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikuma praktikantiem stāsta uzņēmuma Gutlands īpašnieks Gunārs Gutlands.
 

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs autoservisa vadītājam

SIA “Gros Auto Grupa” (LV40102021499) aicina darbā autoservisa vadītāju (Sūru ielā 3, Kuldīgā). Pienākumi: vadīt autoservisa darbu, sniedzot kvalitatīvus autoremonta pakalpojumus klientiem; uzturēt sadarbību ar klientiem, apzināt jaunu klientu piesaisti; plānot nepieciešamos resursus, kontrolēt to izlietošanu; vadīt komandu, kontrolēt darba izpildes kvalitāti; plānot un veikt nepieciešamo darbinieku atlasi un ievadīšanu darbā; nodrošināt prasībām atbilstošu izstrādāto materiālu un iepakojumu utilizāciju; nodrošināt klientu pretenziju un problēmsituāciju efektīvu risināšanu; nodrošināt vispusīgu saimniecisku jautājumu savlaicīgu risināšanu. Prasības: pieredze līdzvērtīgā amatā; zināšanas par auto remonta darbu plānošanu, organizēšanu, izmaksu aprēķiniem; pieredze komandas vadībā, uzdevumu plānošanā, izpildes kontrolē; labas prasmes darbā ar datoru („MS Office”); labas latviešu un krievu valodas zināšanas; atbildības izjūta, orientācija uz rezultātu, patstāvība; labas organizatora, sarunu vadīšanas un sadarbības prasmes. Piedāvājam: darbu uzņēmumā, kas ir viens no nozares līderiem; personīgās un profesionālās attīstības iespējas; atalgojumu 1050–1200 eiro (bruto). CV sūtiet e-pastā darbs@gros-auto.lv līdz 25. janvārim.
Aptauja
Kurš, jūsuprāt, būs premjerministrs?
Krišjānis Kariņš
Arvils Ašeradens
Jānis Bordāns
LDDK kandidāts Reinis Bērziņš
Kāds cits
Kurzemnieks Horoskopi