Aizvērt

„Gribam skaidrību un noteiktu plānu!”

2015. gada 27. novembrī, 16:32
Raksta autors: Vija Zariņa
„Gribam skaidrību un noteiktu plānu!”
Foto: Aivars Vētrājs
Bezjēdzīgas pārmaiņas, kurās skolotājs atstāts kā ķīlnieks, kuram jānodrošina izcila mācību kvalitāte un arī sociālā iekļaušana – tā pedagogu un zinātnes darbinieku streika dienā skolotāji pauda neapmierinātību ar izglītībā ilgstoši notiekošo.

Cik izmisušam jābūt?

Kuldīgas Centra vidusskolas (KCV) gaiteņos piektdien valdīja klusums, bet sporta zālē notika līdzpārvaldes rīkots volejbola turnīrs. Skolā nebija ieradies neviens bērns, un tas uztverts kā vecāku solidaritāte. KCV streikoja viss pedagogu kolektīvs, bet sarunā ar Kurzemnieku iesaistījās Larisa Flugrāte, Maija Ļeļa, Inta Vaselāne, Iveta Eglīte un Igo Kūlainis. Viņi bija vienprātīgi, ka protestē pret valdības, Izglītības un zinātnes ministrijas, kā arī sabiedrības attieksmi pret skolotājiem. Vajadzības gadījumā viņi piedalītos arī bargākos protestos. „Tā ir 25 gadu neskaidrība, kad, atnākot jaunam ministram, rodas jauni plāni, tiek imitēta darbība, bet nekas netiek novests līdz galam,” visu vārdā teica I.Eglīte. Grāmatu un standartu trūkums virknē mācību priekšmetu, neatbilstoša materiālā bāze, par kuru atbildība lielākoties novelta uz pašvaldības pleciem – tie ir tikai daži trūkumi.

„No mums prasa obligātus 36 stundu kursus ik pēc trim gadiem, bet tajos saņemam (atvainojiet!) vienu omi, kas no pierakstiem nolasa to, ko esam mācījušies studiju laikā,” skarba bija I.Eglīte. I.Kūlainis atzīst: „Izbrīna tas, ka visas skolas ar streikotājiem nesolidarizējas. Cik izmisušam jābūt skolotājam, lai nespētu atteikties no vienas dienas atalgojuma? Streiks bija plānots piektdienā, lai var piedalīties arī tās iestādes, kurās ir internāti un dienesta viesnīcas.”

 

„Streiks domāts, lai radītu neērtības”

Arī uz Kuldīgas pirmsskolas izglītības iestādi Cīrulītis streika dienā nebija atvests neviens mazulis. 38 skolotājas un viņu palīdzes darīja to, kam ikdienā pietrūcis laika. „Gribam uzteikt auklītes – viņas mūs atbalsta, atsakās no vienas dienas algas,” uzsver skolotājas. Viņas priecātos, ja darba devējs – pašvaldība – naudas izteiksmē viņu veikumu novērtētu augstāk. Kuldīgas novada dome gan piemaksā četras stundas nedēļā par gatavošanos nodarbībām. Nākamajā gadā pirmsskolas pedagogs par vienu slodzi (30 stundu nedēļā) nopelnīs tikai minimālo algu. „Saprotam vecākus, kuriem varētu būt problēmas streika laikā, tomēr protests tiek rīkots, lai neērtības būtu, lai pievērstu sabiedrības uzmanību. Vairāki vecāki novēlēja labu veiksmi, daži brīnījās un prasīja, kāda mums alga,” stāsta Cīrulīša skolotājas, kas apņēmības pilnas arī turpmākiem protestiem.

Kuldīgas Ābelīte streika dienā uzņēma divus bērniņus Kuldīgā, vienu – Pelču filiālē. Viņiem nodrošināta uzraudzība un ēdināšana.

 

„Vai īstais brīdis?”

Arī Skrundas vidusskolā streikoja gandrīz viss kolektīvs, izņemot vienu kolēģi, kura šādai akcijai nesaskatot jēgu (viņa strādāja ar saviem audzēkņiem). Skolotāja Baiba Eversa sacīja, ka no vecākiem saņemts atbalsts. Vidusskolas direktors Ainars Zankovskis nestreikoja, bet bija ar kolēģiem kopā: „Gribētos, lai valdība vienreiz skaidri un gaiši pasaka, ko likvidēs, ko atstās, cik maksās, cik nemaksās. Nevis aizmālē acis ar tukšu izrunāšanos un solījumiem. Līdzīgi ir mediķiem, policistiem un glābējiem.”

O.Kalpaka Rudbāržu pamatskola streikā nepiedalījās, un arodorganizācijas priekšsēde Daina Vērniece atzina, ka viņai nav izdevies kolēģus pārliecināt: „Galvenais jautājums – vai šis streikam ir īstais brīdis. Budžets jau tikpat kā sadalīts. Mēs dzīvojam laukos, mūsu skolēnu vecāki pret streiku izturas ar ļoti dalītām jūtām. Nav arī pārliecības, ko iegūsim, ja jaunajā pedagogu samaksas modelī ieviesīs vienu vai otru niansi.”

 

Attēlā:

Tieši pirmsskolas skolotāji gadu gadiem bijuši pabērna lomā, jo par savu darbu saņēmuši vismazāk, uzver protestējošais Kuldīgas pirmsskolas izglītības iestādes Cīrulītis kolektīvs.

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kā vērtējat policiju darbu Kuldīgā?
Labi strādā abas policijas.
Labi strādā pašvaldības policija.
Labi strādā Valsts policija.
Neviena nestrādā labi.
Mani tas neskar.
Kurzemnieks Horoskopi