Vārda dienu svin: Daina, Dainis, Dainida
Otrdiena, 2018. gada 23. oktobris, 10:27
+8° C, vēja ātrums 7.7 m/s, D-DR vēja virziens

Gaismai un priekam

2016. gada 2. februārī, 15:21
Raksta autors: Vija Zariņa, Juris Lipsnis
Gaismai un priekam
Foto: Aivars Vētrājs
Sveču diena ir pašā ziemas vidū, 2. februārī, kad pēc seniem ticējumiem jādarina sveces. Tā vakar darīja arī Kuldīgas Mākslas un humanitāro zinību vidusskolas skolotājas.

Skolas keramikas darbnīcā sagādātas aromātiskas vaska plāksnes no Baļļas medus un bišu lietu veikala, kartona paliktņi, dakts diegs no veikala Lote. Uz kartona liek vaska plāksni un novieto pavisam rāmā siltumā uz keramikas krāsns vāka, bet dakti tikām noberž ar nelielu vaska gabaliņu. Kolīdz plāksne sasilusi, kļuvusi spilgtāk dzeltena, it kā caurspīdīga – liek dakti vienā maliņā un cieši, cieši tin zeltainu un smaržīgu sveci.

„Ēdiet, lūdzu, dzērvenes! Būs smuki sārti vaigi! Un smejieties, lai svece gaiši deg!” kolēģes mudina Aina Tovstuļaka, kurai pieder ideja par nelielu sveču meistarklasi skolotājām. Izrādās, daudzas no viņām savām rokām šo gaismekli darina pirmo reizi. „Šo – īpašo – dedzināsim tad, kad būs negaiss. Lai visi bargumi iet pāri,” sola skolas saimniecības pārzine Aija Rēķe.

Ticējumi vēsta: lai gads būtu labs, Sveču dienā mazliet jāspīd saulei, mazliet jāsnieg no debess, mazliet palāsēm no jumta malas jānopil, bet cilvēkiem pašiem jālīksmo, jādzied, jādarina sveces.

Kristīgajā baznīcā 2. februārī tiek svinēti Kunga prezentācijas svētki, ko tautā sauc arī par Sveču dienu. Kā skaidro Liepājas Sv. Jāzepa katoļu katedrāles prāvests Andris Vasiļevskis, šī ir 40. diena pēc Jēzus dzimšanas, kad vecāki Viņu aiznesa uz templi, lai tur upurētu Dievam divus pārus ūbeļu. Kāpēc Sveču diena? „Tāpēc, ka svece ir viens no mūsu ticības simboliem – tā atgādina par Kristus gaismu, ko mēs kā Viņa bērni nesam sevī,” piebilst A.Vasiļevskis.

 

 

Attēlā:

Sveču dienā vaska sveces tin Kuldīgas Mākslas un humanitāro zinību vidusskolas skolotājas Santa Zeidaka, Valda Gaure, Nelda Kārkliņa, Rita Kunga un Aina Tovstuļaka.

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs pavāram, konditoram, viesmīlim

SIA "Santande" (41203009094) Ventspilī piedāvā darbu PAVĀRAM, KONDITORAM (darbs ar rauga, kārtaino un smilšu mīklu) un VIESMĪLIM. CV sūtīt e-pastā: kupfernams@inbox.lv vai zvanīt pa tālr. 29218377, www.hotelkupfernams.lv.
Aptauja

Kā stiprināt savu imunitāti rudenī?

Uzturā lietoju dabīgos vitamīnus.
Daudz esmu svaigā gaisā.
Kārtīgi izguļos.
Bieži mazgāju rokas.
Vēdinu telpas.
Mēģinu nestresot.
Slimoju reti.
Neko nedaru.
Kurzemnieks Horoskopi