Aizvērt

Sēņu maratons Pelčos

2016. gada 25. septembrī, 11:37
Raksta autors: Iveta Grīniņa
Sēņu maratons Pelčos
Foto: Aivars Vētrājs
Lai arī laiks ir sauss, bērniem sēņu maratonā, ko rīkoja Pelču speciālā internātpamatskola-attīstības centrs, izdevies atrast pat 27 sugas, kuras palīdzēja atšķirt mikologs Edgars Mūkins.

Pedagoģe, sēņu pazinēja Tamāra Jansone ar kolēģiem, audzēkņiem un pagasta entuziastiem sēņu izstādes Pelčos rīko teju katru gadu. Šogad pasākums rīkots kā sēņošanas maratons, kurā bija gan teorētiskā, gan praktiskā daļa. Vispirms interesenti apskatīja izstādi, noklausījās E.Mūkina stāstu par indīgajām sēnēm, pēc tam bērni ar pedagogiem devās uz netālo mežu, kur uzdevums bija savākt daudzveidīgu klāstu.

Speciālists saskaitīja, cik sugu katra grupa savākusi. Izrādījās, ka lielākais skaits, ko mežā izdevies atrast īsā laikā, bija 27. Beigās visi varēja mikologu iztaujāt par pašu salasītajām un izstādē tautas namā redzamajām sēnēm.

 

„Negaidījām tik daudz”

 

T.Jansone stāsta: „Izstādei ek-sponātus kopā ar četrām aktīvām sēņotājām salasījām iepriekšējā dienā. Šodien atnāca ne tikai skolēni un vairāki pieaugušie, bet arī bērnudārza audzēkņi. Edgara Mūkina prezentācija bija ļoti izglītojoša, jo viņš stāstīja par indīgo sēņu attīstības stadijām, par niansēm, kā atšķirt indīgās, par to toksīniem. Negaidījām, ka pusstundā mazā meža gabaliņā tiks savākts tik daudz sugu. Bērniem izdevies atrast par tādus eksemplārus, kādu izstādē nav.”

Jautāta par īpašiem atradumiem T.Jansone saka: „Viena ir krāšņā vistene, kas šogad sasniegusi neparasti lielu augumu. Izdevās atkal atrast pārslaino beku, kas ir reta. Labi augušas diezgan reti sastopamās parastās smiltenes, kas ir pat ļoti garšīgas. Tāpat interesanta ir medus zvīņu krimilde. To pati nezināju – šodien iemācījos. Kliņģerenes ir līdzīgas gailenēm, bet man izdevās atrast neparasti lielu eksemplāru. Sarkstošo mušmiri var sajaukt ar bērzlapi, tāpēc rūpīgi jāpēta kātiņš un punktiņi uz cepurītes. Diemžēl visas izstādē redzamās sēnes ir cietušas no sausuma.”

 

Labais laiks agri beidzies

 

Mikologs E.Mūkins ar pelčenieku guvumu bija apmierināts, lai gan īpaši brīnumi nav uzieti: „Nav īstais sēņu laiks, jo mežs sauss, bet bērni atraduši diezgan retas, piemēram, zemestauku, skaistu spurainās zvīnenes čemuru, lielās dižsardzenes. Sēņu sezona šogad agri sākusies un agri beidzas.”

Ko pats zinātnieks šogad īpašu uzgājis? Viņš min Latvijā ļoti reti sastopamo grubuļaino samtbeku: „Biju atradis tikai vienā vietā – Ziepniekkalna kapos. Šogad izdevās ieraudzīt Siguldā. Pagājušonedēļ ar Dabas muzeja darbiniekiem vācām sēnes izstādei un atradām Latvijai jaunu lapiņsēnes sugu. Ja meklē, tad jau atrod.”

 

 

Attēlā:

Mikologs Edgars Mūkins skaita Pelču speciālās internātpamatskolas-attīstības centra bērnu atnestās sēņu sugas. Uzdevums bija salasīt nevis vairāk, bet daudzveidīgākas.

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs datoru sistēmu tehniķim

Nacionālo bruņoto spēku Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes štābs (90000040549) aicina darbā DATORU SISTĒMU TEHNIĶI (civilā darbinieka amats). Motivācijas vēstuli, CV un izglītību apliecinoša dokumenta kopijas iesniegt līdz 16. novembrim Ventspils ielā 102, Kuldīgā, vai e-pastā: NG4BDEHQS1@mil.lv. Vairāk pa tālr. 63403613 vai mājaslapā: https://www.facebook.com/ KurzemesBrigadesKaraviriZemessargi/.
Aptauja
Kā stiprināt savu imunitāti rudenī?
Uzturā lietoju dabīgos vitamīnus.
Daudz esmu svaigā gaisā.
Kārtīgi izguļos.
Bieži mazgāju rokas.
Vēdinu telpas.
Mēģinu nestresot.
Slimoju reti.
Neko nedaru.
Kurzemnieks Horoskopi