Aizvērt

Plāno reorganizēt RPIVA

2017. gada 5. janvārī, 16:59
Raksta autors: Vija Zariņa
Plāno reorganizēt RPIVA
Tiks reorganizēta Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmija (RPIVA), ziņo Izglītības un zinātnes ministrija (IZM). Augstskolas pārstāvji uzskata, ka ministrija sabiedrībai melo, tracinot studentus. Savukārt ministra Kārļa Šadurska biroja vadītājs mierina: Kuldīgas filiāle tomēr tikšot saglabāta.

MINISTRIJA PRET AKADĒMIJU

IZM paziņojumā teikts: lai koncentrētu resursus un efektīvi izmantotu valsts budžeta naudu, ar šīgada augustu plānots RPIVA reorganizēt, pievienojot to Latvijas Universitātei (LU). Tā netikšot radīti finansiāli zaudējumi studentiem vai ierobežotas viņu tiesības uz izglītību – par līdzšinējo maksu viņi varēšot mācības turpināt citās augstskolās.

RPIVA šo paziņojumu dēvē par klaji maldinošu un tādu, kas grauj augstskolas reputāciju. Tiesības pieņemt lēmumu esot tikai Ministru kabinetam. Turklāt RPIVA nav brīdināta, nav notikušas nekādas konsultācijas.

 

Kritiku neizturot arī IZM arguments par valsts budžeta taupīšanu.

 

Pēc studentu skaita trešā lielākā IZM finansētā augstskola tērējot ievērojami mazāk nekā citas. 2015. gadā no visiem RPIVA studentiem tikai 17,8% mācījušies par valsts naudu, pārējās ministrijas finansētajās augstskolās šis īpatsvars bijis no 30% līdz 77%.

 

 

KULDĪGAS FILIĀLI SOLA SAGLABĀT

K.Šadurska biroja vadītājs Andis Geižāns telefonsarunā Kurzemniekam sacīja, ka pedagogu programmas piedāvā teju katra augstskola, tomēr no 1270 pedagoģijas absolventiem uz skolu strādāt aiziet tikai ceturtā daļa. Ministrijas mērķis esot iestādes konsolidēt, vienlaikus saglabājot studiju pieejamību reģionos:

 

„Daļa RPIVA filiāļu paliks tur, kur ir, mainīsies tikai juridiskais nosaukums. Kuldīgas filiāli plānots saglabāt, tā varētu būt arī Liepājas Universitātes pakļautībā.

 

Nākamnedēļ plānotas tikšanās ar visām iesaistītajām pusēm. Augstskolām, kuras pārņems RPIVA studentus, būs jāpārņem arī visas saistības, tai skaitā līgumi par studiju samaksu. Spēles vidū noteikumus nedrīkst mainīt.”

Bet IZM komunikācijas un dokumentu pārvaldības nodaļas vadītāja Edīte Olupe sacīja, ka reorganizācijas plāns neesot nekāds jaunums – nozare par to esot informēta jau gadu: „Process ir sākts laikus. Mēneša vidū ceram uz Augstākās izglītības padomes atzinumu, tad dokumentu pakete jāizskata valsts sekretāru sanāksmē, pēc tam Ministru kabineta komitejā un visbeidzot Ministru kabinetā.”

 

 

NOZĪMĪGAS MŪSPUSES EKONOMIKAI

RPIVA Kuldīgas filiāles ēka Kalna ielā 19 ir akadēmijas īpašums un pēc reorganizācijas pienāksies tai iestādei, kura to pārņems. Kuldīgas novada domes priekšsēde

 

Inga Bērziņa ir atvaļinājumā, bet preses paziņojumā paudusi viedokli, ka RPIVA pievienošana LU ir pārsteigums.

 

Pašvaldība ir ieinteresēta saglabāt filiāli, kas nozīmīga visai Kurzemei, silda vietējo ekonomiku un atdzīvina kopējo gaisotni. Tā ir būtisks atspaids jauniešiem un arī strādājošajiem pedagogiem kā vieta, kur studēt tuvu mājām un darbavietai, uzskata I.Bērziņa.

RPIVA Kuldīgas, Ventspils un Tukuma filiāles vadītāja Ruta Karloviča uzsver, ka likvidēšana būtu milzu zaudējums gan ekonomiskā, gan demogrāfijas ziņā. Vēl vairāk cilvēku mācību vietā izvēlēsies darbu svešumā: „Mūsu Kurzemes filiālēs kopā studē mazliet vairāk nekā 500 studentu, Kuldīgā – 213.

 

Esmu pārliecināta, ka pēc reorganizācijas uz citām mācību iestādēm pāries ne vairāk kā piektdaļa.

 

Šie cilvēki ļoti apzināti izvēlējušies studēt tuvu mājām. Katru gadu pie mums no citām augstskolām ierodas 15–20 studentu, kuri apprecējušies vai atraduši te darbu, tāpēc vēlas mācīties tuvu dzīves un darba vietai.”

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: