Aizvērt

Divas īpašas absolventu grupas

2017. gada 17. martā, 02:00
Raksta autors: Vija Zariņa
Divas īpašas absolventu grupas
Restauratora asistentu un kokapstrādes darbgalda operatoru izlaidums Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikumā. Pirmajā rindā: Pauls Polnijs, kursa kuratore Vita Strautiņa, skolas direktore Dace Cine, Kristīne Pušīlova, Lelde Ozola, Līga Skujāne, Kārlis H
Foto: Aivars Vētrājs
Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikumā (KTTT) diplomu saņēmuši 11 restauratora asistenti un 19 datorizētu kokapstrādes iekārtu operatori. Šī ir pirmā reize Latvijā, kad pilna laika profesionālās izglītības dokumentu saņem cilvēki, kuri vidusskolu beiguši jau agrāk.
UZ PIEREDZES BĀZES

KTTT direktore Dace Cine: „Šīs tiešām ir divas īpašas grupas – inteliģenti cilvēki ar pieredzi un darba iemaņām, ar mērķi iegūt konkrētas kompetences.” Pieteikušies cilvēki gados, un pasniedzējiem vajadzējis strādāt pavisam citādi nekā ar pusaudžiem.

„Abas bija parastās pusotrgadīgās valsts budžeta programmas audzēkņiem ar vidusskolas izglītību. Profesionālās izglītības likums nenosaka vecuma ierobežojumu,” skaidro direktore.

Restauratora asistenti diplomdarbā atjaunoja durvju vērtnes trijos tehnikuma stāvos, bet kokapstrādes iekārtu operatori (ar iepriekšēju galdnieka izglītību) apguva divas datorprogrammas AutoCad un AutoCam.


SENAIS AR CITĀM ACĪM

Restaurāciju apguvis arī Kuldīgas novada muzeja tehniskā atbalsta nodaļas vadītājs Juris Freijs, kurš smejas: „Nekad nebiju domājis, ka savos sešdesmit gados ar astīti braukšu uz Pāvilostu gleznot plenērā.” Viņa muzeja kolēģi izglītojušies, un tas mudinājis arī pašam ko iemācīties.
„Noderēs gan darbā, gan mājās, es šad tad restaurēju pa kādai mēbelītei.”

Juris atzīst, ka nemaz tik viegli nav vedies – vajadzējis atkārtot vidusskolas laika ķīmiju, rasēšanu, angļu valodu.

Jānis Korāts ir muzeja remontstrādnieks, pēc iepriekšējās izglītības celtnieks-tehniķis: „Ziemā bija mazāk darba, un, godīgi sakot, vilināja arī stipendija.” Turklāt gan darbā, gan tehnikumā solīta pretimnākšana. „Visu mūžu biju celtnieks, esmu uzcēlis vairākas mājas, tāpēc pilnīgu jaunumu šai lietā nebija. Nu esmu sapratis, cik saudzējams ir vecais – skatos uz to citām acīm. Man patika Jura Zviedrāna lekcijas. Viņš ir entuziasts ar sirdi un dvēseli, pēc fotogrāfijas tik daudz ko spēj izstāstīt, piemēram, par vecām durvīm.”


ĀDERĒ AR MEŽACŪKAS SARIEM

Līgai Skujānei pamudinājums mācīties bijusi darba maiņa no Valsts ieņēmumu dienesta uz Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju. „Kad pieteicos, mācības jau bija sākušās. Nokārtoju priekšmetus, kurus nebiju pilnībā noklausījusies. Interesanti bija sadarboties ar restauratoru Edgaru Raitumu. Viņš izmēģināja visas iespējamās metodes, lai atkārtotu āderējumu (krāsojuma veidu – aut.), kāds atklājās, kad notīrījām vēsturiskās durvis. Mēģinājām ar ķemmēm, ar kārkla rīkstēm, līdz Edgars iedomājās par mežacūkas ādu. Un vēlamo izdevās iegūt,” priecājas L.Skujāne.


ARODAM ZELTA PAMATS

Iecavnieks Pauls Polnijs ir galdnieks, beidzis Cēsu 4. arodvidusskolu, bet vēlējies apgūt arī datorizētu kokapstrādes iekārtu vadību. Pauls laiku Kuldīgā izmantojis intensīvi: pērn piedalījies koktēlnieku plenērā, šajā mācību gadā ar paša dizainētu koka galdiņu – valsts dizaina konkursā.
„Vēlos pieminēt skolotāju un mākslinieci Aigu Vaitkus, te iegūto trīs dimensiju projekciju, projektēšanas un programmēšanas prasmi, kā arī iemaņas darbā ar klientiem,”

uzsver P.Polnijs. Praksē viņš bija Rīgas uzņēmumā Troja – vienā no vadošajiem uzņēmumiem saplākšņa apstrādē, kur nu ieguvis labi atalgotu darbu. Bet pašlaik viņš no tehnikuma devies programmas Erasmus+ praksē uz Vāciju. Iecerējis izglītību turpināt Rīgas Tehniskajā universitātē.

Vēl ir interesants stāsts par rīdzinieku Anriju Riteru. Viņš trīs gadus studējis Latvijas Universitātes vēsturniekos, bet profesijā nav atradis labi atalgotu darbu un strādājis noliktavās par krāvēju. Nu A.Riters ieguvis datorizētu kokapstrādes iekārtu operatora diplomu un sācis strādāt SIA AM furnitūra Rīgā.

Nākamā uzņemšana restauratoru asistenta arodā būs nākamziem. Ja būs pieprasījums, veidosim arī kokapstrādes iekārtu operatoru grupu.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: