Aizvērt

Jauniešu māja – atspēriena vieta idejām

2017. gada 19. jūlijā, 00:00
Raksta autors: Vija Zariņa
Jauniešu māja – atspēriena vieta idejām
Foto: Jēkabs Aleksandrs Krūmiņš
Aizvadītajā nedēļā svinīgi atklāta Kuldīgas novada bērnu un jauniešu centra (BJC) Jauniešu māja – viena no plašākajām valstī.
Kad satiekas ieceres un atbalsts
Nams Jelgavas ielā 26 pieder Kuldīgas Sv. Katrīnas draudzei, iepriekš tur darbojās tās diakonijas centrs. Nu šo īpašumu 25 gadus nomā pašvaldība, lai iekārtotu vietu, kurā darboties jaunajiem cilvēkiem.
Reālus apveidus ideja ieguvusi pērn, kad par BJC direktori sāka strādāt Inese Astaševska. Viņa saka: „Tas ir laimīgs gadījums, ka satikās idejas, atbalsts un iespējas. Ēkā ir vairāk nekā 1000 m2, tai ir plašs pagalms un palīgtelpas, un šis ir viens no lielākajiem tāda veida centriem valstī. Gaidām jaunos cilvēkus no 13 līdz 25 gadiem, bet, protams, ja kādam ir 12 vai 27 gadi, ārā neraidīsim. Gaidām ne vien pilsētniekus, bet arī jauniešus no pagastiem.”
Mājā iekārtota plaša atpūtas telpa, divas atšķirīgas semināru istabas, ir liela virtuve ar visu iekārtojumu, pasākumu zāle un veļas mazgātava. Otrajā stāvā – četras istabiņas, kurās ir 11 gultas un var izvietot vēl desmit guļvietas, tur arī personāla birojs un virtuve. Labiekārtošanu gaida pagalms, sētas pusē ir darbnīcām piemērota vieta, bet zem mājas – pagrabs. Ja radīsies vajadzība, varēs paplašināt arī bēniņus.
Namā strādās jaunatnes lietu speciāliste Ieva Kaltniece un jaunatnes darbinieks Roberts Plaudis.

Ar pašu domām un darbu
Noteikti jāpiemin Kuldīgas biedrība SDK jaunieši, kuras pārstāvji, īpaši Dace Šēle, sadarbībā ar BJC trīs dienās uzrakstīja projektu programmai LEADER. Nu par 50 tūkstošiem eiro iegādātas mēbeles un sadzīves elektrotehnika, skaņu sistēma, videokamera, datori, modelējama skatuve, biljarda un gaisa hokeja galds. Ir tūrisma inventārs, interaktīvā tāfele un saliekamās gultas. Sagatavots viss, lai šeit varētu notikt semināri, koncerti, sarunu un kulinārijas vakari un vēl daudz kas cits. I.Astaševska atzīst: „Vienīgais, kā vēl trūkst, ir dakšiņas un krūzītes. Mājā ierīkota arī videonovērošanas sistēma, telpas ir aizsargātas kā Pentagonā. Diemžēl jebkurš šeit nevarēs īrēt telpas vai pārlaist nakti kā viesnīcā – šādu pakalpojumu nepiedāvājam. Te viss paredzēts vienam mērķim – jauniešiem un viņu projektiem.”
I.Kaltniece papildina: „Īpašs ir arī tas, ka galvenajos vilcienos idejas par mājas iekārtojumu un visu nepieciešamo radījuši paši jaunieši, viņi ieguldījuši arī savu darbu. Pirms mēneša pie mums pieredzes apmaiņā bija jaunatnes lietu speciālisti no visas Latvijas. Viņi par redzēto bija sajūsmā!”
Te darbojas jauniešu organizācija Kaktuss, kuras pārstāvji Ernests Vēzis, Daniela Reimane, Patriks Purviņš, Kārlis Upenieks un citi piepilda telpas ar saturu. Šeit jau izmitinātas pāris nometnes, novembrī pirmais pasākums bija Šausmu nakts pašu iztīrītajā pagrabā, virtuvē tapušas maltītes pēc talkām un pasākumiem.

Vasarā gaida darbdienās
Līdz 31. augustam Jauniešu māja ciemiņus gaidīs no pirmdienas līdz piektdienai (14.00–20.00). Pirmdienās, trešdienās un piektdienās te ir tematiski pasākumi, bet interesenti droši var ierasties arī tāpat: satikties, palasīt, pasēdēt pie datora vai kaut ko pagatavot virtuvē. Produkti gan jāgādā pašiem.
Nams, kas pilns jauniešiem, kurā darbojas vairākas neatkarīgas organizācijas, uzstājas dažādas mūzikas apvienības, notiek lekcijas, izstādes, dzejas vakari – tā patlaban I.Astaševska un I.Kaltniece redz nākotni pēc pieciem gadiem. Bet varbūt jaunie to izveidos nedaudz atšķirīgu?


Par jaunumiem Jauniešu mājā var uzzināt
www.facebook.com/KuldigasJauniesumaja;
arī pa tālr. 27818498 (Ieva Kaltniece),
29474523 (Roberts Plaudis), 29433167 (dežurante).
Komentāri
Aira
2017. gada 20. jūlijā, 19:46
nu tagad jau 12 gados piekopj dzimumaktus, smēķē un rij alkoholu, tāpēc arī tik padzīvojuši tie saucamie jaunieši izskatās...
Liesma
2017. gada 20. jūlijā, 13:28
Nu skaisti! Paldies draudzei, ka atvēlēja savas telpas. Vēl viena vieta, kas Kuldīgai palīdz būt jaunai.
Vaira
2017. gada 19. jūlijā, 17:47
Tādi padzīvojuši tie jaunieši.
Gita
2017. gada 19. jūlijā, 14:19
Cien. D.Š. vai nav par daudz aktivitāšu ?
Pievieno jaunu komentāru: