Aizvērt

Mācās bez skolas zvana

2017. gada 4. septembrī, 01:00
Raksta autors: Maija Jankovska
Mācās bez skolas zvana
Mazo bērnu skolas vadītāja Inita Turka ar skolēniem ieskandina simbolisku skolas zvanu.
Foto: Maija Jankovska
Ir 1. septembra rīts, un Kuldīgas Mazo bērnu skolas pagalmā pulcējas audzēkņi ar vecākiem. Viss ir it kā tāpat kā citur un kā redzēts jau neskaitāmas reizes: sapucēti bērni, puķu klēpji skolotājām, satikšanās prieks pēc aizejošās vasaras. Tomēr ir nedaudz citādi.
Kuldīgas vienīgā privātskola ir ļoti maza – no 1. līdz 4. klasei šeit mācīsies 16 skolēni, pirmsskolā ir vēl 32 bērni. Aprunājoties gan ar skolas vadītāju Initu Turku, gan pedagoģēm un vecākiem, visi izceļ vienu: šī skola ir īpaša ar īpašu pieeju katram bērnam un ģimeniskajām attiecībām, kas te valda.

Vecāku loma te ļoti svarīga, un, lai veicinātu sadarbību ar viņiem, skolotājiem nākas ieguldīt papildu pūles. Taču tas vajadzīgs, lai viss, kas bērniem skolā iedots, viņos nostiprinātos arī tad, kad viņi ir ārpus skolas. I.Turka ir pateicīga, ka turp dodas ne tikai mammas vai omes, bet visa ģimene. To var novērot arī 1. septembrī – atnākušās ģimenes, izskatās, ir pilnā sastāvā un atrodas šeit ar prieku.


JA KUKAINIS INTERESĒ DIVAS NEDĒĻAS

Skola ir kristīga, tāpēc svinīgo runu vietā ir aizlūgumi. Pēc tam katram audzēknim tiek izsniegtas pašu gatavotas dienasgrāmatas un debesīs palaistas laternas. Simboliski tiek ieskandināts arī zvans, tomēr ikdienā tāda zvana, kas ziņotu par stundas sākumu un beigām, te nav, jo nav arī ierasto 40 minūšu stundu. Kā norāda I.Turka, bieži esot tā, ka īsti jautājumi bērnam rodas tikai tad, kad 40 minūtes jau pagājušas.

„Galvenais – jābūt laikam, kad mācīties. Bērnam interese par kukaini ir nevis 15 minūtes, kā tas paredzēts plānā, bet divas nedēļas. Ja interese ir, jādod laiks. Zvans stundas beigās var visu sabojāt,” stāsta vadītāja. Tas gan nenozīmē, ka laika plānošana te netiktu novērtēta – jau no pirmajām klasēm bērniem tiek uzdevumi, kuriem nepieciešams ilgāks laiks, un pašiem jāmāk uzticēto paveikt laikus.


CITUR IEJUSTIES NEBŪŠOT GRŪTI

Vērojot notiekošo un aprunājoties ar klātesošajiem, šķiet, ka šeit izdevies iedibināt idillisku vidi, kurā visi ir draudzīgi un saticīgi, viens otrā ieklausās. Taču rodas jautājums, kā šie bērni pēc tam, kad 4. klase būs pabeigta, iejutīsies citās skolās, kur vide nebūt nav tik harmoniska.

Māris Grundbergs, kurš ir ne tikai audzēkņa tēvs, bet arī skolas līdzdibinātājs, neuzskata, ka būtu iemesls satraukties: „Kad personības vēl mazas, tām vajag palīdzību – iedēstīt vērtības, iemācīt atšķirt labu no ļauna. Nav tā, ka te viņi ir kā inkubatorā auguši un pasaule pēc tam bērnus samīdīs. Pieaugot viņi mācēs par sevi pastāvēt.”


Mēneša maksa Mazo bērnu skolā
Sākumskolā: 125 eiro (iekļauta ēdināšana 3 reizes dienā).
Bērnudārzā: 70 eiro bez ēdināšanas (kopā ar ēdināšanu aptuveni 110 eiro mēnesī; pašvaldības līdzfinansējums par vienu bērnu: 91,03 eiro).
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: