Aizvērt

Jaunieši iegūst profesiju un pieredzi

2018. gada 14. februārī, 02:00
Raksta autors: Lāsma Reimane
Jaunieši iegūst profesiju un pieredzi
Rendenieks Ēvalds Voitko programmā "Jauniešu garantija" apguvis autoelektriķa profesiju un uzver, ka izglītība ir ļoti svarīga.
Foto: Lāsma Reimane
Līdz 23. februārim Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) vēl var pieteikties izglītības programmā "Jauniešu garantija", kurā darba tirgū pieprasītu profesiju gada laikā var apgūt bez maksas. Pieredzē dalās autoelektriķis Ēvalds Voitko no Rendas.
LIELS IEGUVUMS

„Esmu no Rīgas, pēc vidusskolas aizbraucu peļņā uz Angliju, tur pavadīju četrus gadus. Pēc tam atgriezos un apprecējos. Sieva ir no Kuldīgas, tāpēc pirms trīs gadiem sāku dzīvot šeit.

Man nebija izglītības profesijā. Radās iespēja izmantot Jauniešu garantiju un to apgūt Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikumā. Iesniedzu dokumentus un pateicu, kādā programmā gribu mācīties. Jaunajiem, kuri pēc vidusskolas nezina, ko darīt, tā ir ļoti laba iespēja. Programmu ir daudz – var izvēlēties.

Mācības nav ilgas, tie nav četri gadi tehnikumā – tā ir saīsināta apmācība. Bet ir noteikums: kamēr mācies, nedrīkst strādāt, jo par mācībām maksā stipendiju. Es domāju, ka uz to gadu vai pusotru tas ir normāli. Šīs mācības var pat apvienot ar vēl kādām. Daži kursabiedri brauca no Liepājas, Talsiem un Tukuma.

Es pusotru gadu mācījos par autoelektriķi. Viena no prakses vietām bija Jura autoserviss, kurā pēc tam dabūju darbu un strādāju vēl aizvien. Man mašīnas vienmēr patikušas, un, ja vēl ir iespēja daudz jauna uzzināt no cilvēkiem, kuri to pārzina, strādāt servisā, kur parāda un pamāca, tas ir liels ieguvums. Apguvu tehnisko angļu valodu, matemātiku, auto uzbūvi, auto diagnostiku un, protams, komunikāciju ar cilvēkiem. Pasniedzēji bija ļoti atsaucīgi: ja kādreiz tiešām nevarēju tikt uz mācībām, visu varēja sarunāt.

Bez izglītības vairs nevar nekur. Augstskolās lielākoties jāmaksā lielas summas, bet te var profesiju apgūt bez maksas. Tas ir iesākums: kāds izmācās par galdnieku, saprot, ka darbs ļoti patīk, un tad var mācīties tālāk. Es gribētu studēt augstskolā un mācīties par inženieri. Uz vietas stāvēt noteikti nevajag.”


PĒDĒJĀ UZŅEMŠANA

Pašlaik programmā Jauniešu garantija rit pēdējā uzņemšana. Var pieteikties nestrādājoši jaunieši no 17 līdz 29 gadiem. Viņi var būt reģistrējušies NVA kā darba meklētāji vai bezdarbnieki un vienlaikus saņemt bezdarbnieka pabalstu. Mācībās uzņem arī strādājošus un pašnodarbinātus jauniešus, kā arī jaunos vecākus, kuri atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā, taču tikai tad, ja viņiem ir no 17 līdz 24 gadiem, kā arī darbu vai bērna aprūpi var savienot ar mācībām, jo tās notiek klātienē. Jaunieši saņem 70–115 eiro stipendiju, ja ir sekmīgi, kā arī mācību līdzekļus, bezmaksas vietu dienesta viesnīcā un karjeras atbalstu. Savukārt prakses laikā tiek samaksāti ceļa un naktsmītnes izdevumi.

Lai kādai profesijai pieteiktos, vajadzīga pamata, vidējā vai vidējā profesionālā izglītība. Pieteikties var arī vakarskolu audzēkņi un ikviens, kurš iegūst vidējo izglītību tālmācībā vai studē nepilna laika programmā augstskolā.Programmā Jauniešu garantija Nodarbinātības valsts aģentūrā var pieteikties nestrādājoši jaunieši no 17 līdz 29 gadiem.
Gada sākumā NVA bija reģistrēti:
4250 bezdarbnieki līdz 24 gadiem (7% no kopējā skaita);
6988 bezdarbnieki no 25 līdz 29 gadiem (11%).
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs datoru sistēmu tehniķim

Nacionālo bruņoto spēku Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes štābs (90000040549) aicina darbā DATORU SISTĒMU TEHNIĶI (civilā darbinieka amats). Motivācijas vēstuli, CV un izglītību apliecinoša dokumenta kopijas iesniegt līdz 16. novembrim Ventspils ielā 102, Kuldīgā, vai e-pastā: NG4BDEHQS1@mil.lv. Vairāk pa tālr. 63403613 vai mājaslapā: https://www.facebook.com/ KurzemesBrigadesKaraviriZemessargi/.
Aptauja
Kā stiprināt savu imunitāti rudenī?
Uzturā lietoju dabīgos vitamīnus.
Daudz esmu svaigā gaisā.
Kārtīgi izguļos.
Bieži mazgāju rokas.
Vēdinu telpas.
Mēģinu nestresot.
Slimoju reti.
Neko nedaru.
Kurzemnieks Horoskopi