Aizvērt

Patiesi laba komanda

2018. gada 23. februārī, 00:00
Raksta autors: Daina Tāfelberga
Patiesi laba komanda
Skrundas vidusskolas 12. klase. Pirmajā rindā: Ieva Radvila, Mairis Andersons, Matīss Dzenis, Eva Beļska. 2. rindā: Kevins Matvejevs, Arta Kozjura, Mikus Prenclavs, Alīna Zute, Kintija Lāce, Agnese Grīnberga, audzinātāja Aiva Čehoviča, Marta Evelīna Veita, Arta Anna Buķele, Gints Krasausks. Bildē nav Madaras Kupčas.
Foto: Aivas Čehovičas arhīvs
Sirsnīgi, atsaucīgi, gudri, atjautīgi, draudzīgi, izdarīgi, vienoti, radoši – vēl un vēl labus vārdus par saviem divpadsmitajiem saka Skrundas vidusskolas skolotāja Aiva Čehoviča.
MĀKSLAS CIENĪTĀJI UN TEICAMNIEKI

Saprotams, ka skolotājai audzināmie ir teju kā pašas bērni, tāpēc sliktu teikt nepiedienas. Taču sarunā nejauši piedalās bibliotēkas vadītāja Baiba Eversa un atzīst, ka skats no malas ir tieši tāds pat – izcila klase. No kurienes šie labie bērni nāk? Pārsvarā no Skrundas, mazs bariņš (kopā ar audzinātāju) brauc no Rudbāržiem, bet arī viņi ceļu uz pilsētu lielākoties mēro jau no 1. klases. Ir puisis no Raņķiem, kā arī meitenes no Kušaiņiem, bet tie jau tepat netālu. Pirmajā gadā bijušas sastāva maiņas – vieni aizgājuši, citi atnākuši, daži paošņājuši gaisu citur un atgriezušies. 10. klasē visiem bijis skaidrs, ka šeit ir labākā skola un klasesbiedri.

Audzinātāja skaidro, ka šī klase izceļoties ar teātra mīlestību. Braucot ekskursijās, jaunieši vienmēr pieprasot, lai būtu kādas izrādes apmeklējums. Kad kāds saslimst, tiek piekodināts, lai citi nebrauc uz teātri, kamēr tas neizveseļojas. Klasē ir daudz pašdarbnieku mākslā un mūzikā, taču nevar teikt, ka viņus interesē vienīgi humanitārās zinības, – olimpiāžu uzvarētāji ir arī eksaktajās. A.Čehoviča: „Ļoti čakli mācībās. Kopējā vidējā atzīme nav mazāka par 7, ir tādi, kas mācās virs 8 un 9, ir teicamnieki. Katru mēnesi skolā tiek izlikta reitinga tabula, mūsējie līdz šim bijuši visaugstākajā līmenī. Bet ne vienmēr viss rit kā pa diedziņu – ir jau arī sliktās dienas un tādas, kad skolotāji bojā garastāvokli.”

Bet kā audzināmie bojā garastāvokli skolotājai? A.Čehoviča rausta plecus. Tikmēr skolēni pasteidzas atbildēt: ar kavējumiem un bastošanu. Ja septiņas stundas intensīvi jāmācās, astotajā kļūstot garlaicīgi. „Bet arī tad prieks, ka tas notiek vienoti, – ja basto, tad visi,” atzīst audzinātāja. „Protams, es nedrīkstu to prieku izrādīt, jo neapmeklēt stundu nav labi. Kad aizrādu, viņi saka, lai neuztraucos par sīkumiem, bet paskatos uz izcilajām sekmēm. Kavēšana nemaz nav tik bieža. Daudz biežāk viņi vienojas un izdara kādu labu darbu.”


TAM, KO DARA, JĀPATĪK

Kad jautāju klasē par līderismu, skan atbilde, ka personības ir visi – katrs savā ziņā, bet galu galā visi nonākot pie kopsaucēja. Skolēnu līdzpārvaldē viņus iepriekš pārstāvēja Eva Beļska. Tagad viņa vairāk laika velta brīvprātīgajam darbam jauniešu centrā, dzied korī Sonante. Bet skolā pievērsusies bioloģijai, jo plāno studēt medicīnu.

Alīna Zute, jau pamatskolu beidzot, zinājusi, ka vēl vismaz trīs gadus paliks uzticīga dzimtajai Skrundai, kur ir pārbaudītas vērtības. Un nenožēlo kaut vai tāpēc, ka klasesbiedri kļuvuši pieauguši, paplašinājušās intereses, dzīve šķiet daudz aizraujošāka. Alīna beigusi mūzikas skolu, savulaik nodarbojusies ar rokdarbiem, dziedāšanu un dejām, bet nu pārtraukusi, lai noturētu teicamnieces godu mācībās. Meitene vēl nesaka, kādā jomā labās zināšanas liks lietā. Izvēle varot nākt nejauši.

Gints Krasausks ir viens no tiem, kuri sporto, taču arī māksla neesot sveša. Patīk fizika, jo padodas bez īpašas mācīšanās. Bet ne tikai tāpēc vien viņš izvēlējies Rīgas Tehnisko universitāti. Gribētu nākotni saistīt ar inženieriju, piemēram, ceļu un tiltu būvniecību, jo šajā jomā vajadzīgi speciālisti. Viņaprāt, svarīgi, lai darbs, ko katrs dara, tam patīk.


PĀRBAUDĪTAS VĒRTĪBAS

Mikus Prenclavs ir no meklētājiem. Dzimis Kuldīgā, pamatskolā mācījies 2. vidusskolā, 10. klasē aizgājis uz Centra vidusskolu, bet pārcēlies pie vecmāmiņas uz Skrundu, un te izrādījusies īstā vieta. Pārmaiņas puisi norūdījušas, jo skolās ir atšķirīgas programmas, tādēļ vienu otru priekšmetu, ko citi apguvuši visu gadu, viņam nācies sasteigt vienā semestrī. Kuldīgā spēlējis florbolu, pēc traumas treniņus pārtraucis, jo jāmācās. Mikus prāto studēt juristos, bet, ja izdosies labi nolikt bioloģijas eksāmenu, varbūt kļūs par fizioterapeitu.

Arī Kevins Matvejevs ceļojis pa vairākām skolām, bet viņam ir pat pasaules pieredze. Sešus gadus mācījies O.Kalpaka Rudbāržu pamatskolā, tad aizbraucis pie mammas uz Īriju un tur skolā nolauzis gadu. Pēc tam pārcēlies pie tēva un mācījies Rīgā, kur beidzis pamatskolu. Kopā atgriezušies Rudbāržos, bet sākumā braucis Skrundas vidusskolai garām uz Saldu. Tagad gandrīz vai žēl, ka sadzīves apstākļi nav ļāvuši uzreiz būt starp tik foršiem klasesbiedriem. Īrijā visvairāk nav paticis tas, ka jāmācās angliski, un dzimtajā valodā vispār nav bijis ļauts ko teikt. Kevins domā par Aizsardzības akadēmiju, un žēl, ka viņa klasei vēl nebija iespēja apgūt šo programmu, kas ieviesta tikai tagad.

Arta Anna Buķele 9. klasē izdomājusi pamēģināt mācīties galvaspilsētā. Pēc skolotāju ieteikuma aizgājusi uz Rīgas Doma kora skolu, jo jau Skrundā bija sevi apliecinājusi mūzikā. Tagad viņa nenožēlo ne aiziešanu, ne atgriešanos, jo sapratusi: džezam visu mūžu neveltīs. Mūziku meitene nav pametusi: dzied Sonantē, uzstājas individuāli. Pēc izlaiduma varbūt labāk zināšot, ko studēt. Žēl, ka mīļā Skrunda būs jāpamet.


KATRA DIENA INTERESANTA

Raņķenieks Mairis Andersons Skrundā mācās no 2. klases, kad likvidēta pagasta sākumskola. Viņam padodas matemātika, informātika, programmēšana, fizika. Puisis gan nezina, vai tieši ar šiem priekšmetiem saistīs nākotni, taču ir doma studēt būvinženiera specialitāti vai datortehnoloģijas. Viņš neslēpj, ka svarīgi tikt budžeta grupā, tātad ieceres var mainīties. Arī Mairim neatliek laika interešu izglītībai, turklāt savu tiesu prasa ceļš uz mājām, bet Raņķos īsti nav, ar ko nodarboties.

Arta Kozjura no Rudbāržiem brauc kopš 1. klases. Viņa neslēpj, ka vietējā skolā nav gājusi tāpēc, ka tur par skolotāju strādā mamma. Tāpēc arī par pedagoģes darbu nesapņo. Vēl par pārsteigumu citiem meitene atzīst, ka pamatskolā paralēlklases kašķējušās, tāpēc vidusskolā vajadzējis iemācīties sadzīvot vienā klasē, un nu tas pilnībā izdevies. Puiši gan iebilst, ka kašķis bijis vien starp meitenēm. Arta vidusskolā palikusi tāpēc, ka nav zinājusi un vēl tagad nezina, ko darīt tālāk. Viņa ir centīga, visi mācību priekšmeti padodas. Visticamāk, tāpat kā pārējie Skrundu viņa pametīs.

Martas Evelīnas Veitas aizraušanās ir mūzika, māksla, sports, bet viens no vismīļākajiem mācību priekšmetiem ir tehniskā grafika, tāpēc nākotni viņa iedomājusies saistīt ar šo nodarbi. Laiks rādīs, kā tas izpaudīsies, jo iespēju ir daudz. Jautāta par spilgtiem notikumiem, Marta piekrīt Artai Annai – katra diena skolā bijusi gana interesanta.


KURI NEBIJA KLĀT

Pieci divpadsmitie sarunā ar Kurzemnieku nevarēja piedalīties, tāpēc viņus īsi raksturo klasesbiedri un audzinātāja. Matīss Dzenis esot vienkāršs un smieklīgs, jo katrs viņa vārds ir humorpilns un trāpīgs kā naglai uz galvas. Arī Kintijas Lāces uzvedībā klasesbiedri novērojuši tiešumu un atklātību. Agnese Grīnberga esot kautrīga un klusa, jo viņai patīkot filozofēt. Vienlaikus esot jautra un ļoti izdarīga – nekad neatteiks. Madara Kupča kādreiz spēlējusi amatierteātrī, bet aktrises dotības uz skolas dzīvi nav pārnesusi. Kopā ar viņu no Kušaiņiem uz skolu dodas Ieva Radvila, un par viņu var teikt tāpat kā par pārējiem – labi mācās, ir draudzīga un godīga.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs datoru sistēmu tehniķim

Nacionālo bruņoto spēku Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes štābs (90000040549) aicina darbā DATORU SISTĒMU TEHNIĶI (civilā darbinieka amats). Motivācijas vēstuli, CV un izglītību apliecinoša dokumenta kopijas iesniegt līdz 16. novembrim Ventspils ielā 102, Kuldīgā, vai e-pastā: NG4BDEHQS1@mil.lv. Vairāk pa tālr. 63403613 vai mājaslapā: https://www.facebook.com/ KurzemesBrigadesKaraviriZemessargi/.
Aptauja
Kā stiprināt savu imunitāti rudenī?
Uzturā lietoju dabīgos vitamīnus.
Daudz esmu svaigā gaisā.
Kārtīgi izguļos.
Bieži mazgāju rokas.
Vēdinu telpas.
Mēģinu nestresot.
Slimoju reti.
Neko nedaru.
Kurzemnieks Horoskopi