Aizvērt

Jābūt divreiz apņēmīgākiem

2018. gada 25. aprīlī, 00:00
Raksta autors: Daina Tāfelberga
Jābūt divreiz apņēmīgākiem
Kuldīgas 2. vidusskolas 12.n klases audzēkņi, kuri kārtoja angļu valodas eksāmenu, – Alīna Auziņa, Ance Sproģe, Nauris Gustsons, arī direktores vietniece darbā ar neklātniekiem Marijana Kondratjeva, Roberts Auziņš, Līga Ansone, Ramona Pujāte, Sabīne Besenaite, Keisija Gaile. Vēl šajā klasē mācās Inita Zariņa, Kaspars Cīcis, Zane Grīnvalde, Jana Kantiķe, Ilona Radvinskaite, Laura Zahare, Raivis Lapiņš, Aigars Purmalis, Roberts Stepe. Lielākā daļa neieradās darba dēļ, daži atrodas ārzemēs.
Foto: Daina Tāfelberga
Kuldīgas 2. vidusskolas 12.n jeb neklātienes klasē mācās jaunieši katrs ar savu pilngadīga cilvēka pieredzi, bet vienotu atziņu, ka izglītība ļoti vajadzīga.
„Apbrīnoju jauniešus, kuri strādā un audzina bērniņus, vienlaikus spēj izpildīt mājas darbus, kārtot ieskaites, katru pirmdienas un ceturtdienas vakaru nākt uz nodarbībām. Tam vajadzīgs gribasspēks, neatlaidība un tuvāko atbalsts,” teic klases audzinātāja Ilva Hartmane.


JĀZINA TIKPAT DAUDZ

Tiekamies rītā pirms angļu valodas eksāmena. Tā ir viena no retajām reizēm, kad neklātnieki ir kopā, jo lielākoties zinības apgūst tālmācībā. Skolā viņi ierodas vakaros uz konsultācijām pie skolotājiem atkarībā no tā, kurš mācību priekšmets katram svarīgāks. Kā stāsta klases audzinātāja Ilva Hartmane, neklātienes programmā jāapgūst tieši tas pats, kas tiem, kuri mācās klātienē. Vienīgā atšķirība: neklātniekiem mācības notiek divreiz nedēļā, nevis katru darbdienu. Papildus var izvēlēties konsultācijas gan pēc grafika, gan vienojoties ar skolotāju.


NĀK UN IET

Arī eksāmenā visu tomēr nav: daži to nokārtojuši jau iepriekšējā gadā, kāds izvēlējies citu valodu. Audzinātāja norāda, ka audzēkņu skaits parasti ir mainīgs. Daži jaunieši iestājas, bet, jūtot grūtības, aiziet mācību gada vidū. Vai arī – mirkli pirms pašām beigām. Pa to laiku pievienojušies jauni, kuri mācījušies citur, daži pat nokārtojuši daļu centralizēto eksāmenu, bet tad kādu iemeslu dēļ mācības tur pametuši. Visbiežāk – ģimenes apstākļu dēļ.


PĒC SPĒJĀM UN IESPĒJĀM

Šogad 12.n klasē ir 19 jauniešu, 1. septembrī tikpat sāka mācības. Četri tomēr neturpināja, bet viņu vietā atnāca četri citi. „Visbiežāk darba iespēja mudina iegūt vidējo izglītību,” tā I.Hartmane. „Tā kā daļai pietrūkst gribasspēka iesākto pabeigt vai arī ir citi šķēršļi, neklātienes programma piedāvā mācīties katram pēc spējām un iespējām. Vienlaikus neklātniekiem varbūt vajag pat divreiz lielāku apņēmību nekā tiem, kuriem skola ir ikdiena. Prieks, kā šie divpadsmitie prot savienot mācības ar bērnu audzināšanu. Šajā mācību gadā piedzimuši četri mazulīši – Alīnai, Sabīnei, Ramonai un Naura ģimenei.”


ARĪ NO TĀLĀKĀM VIETĀM

Vēl neklātienes specifika ir tāda, ka mazāk ir ārpusklases pasākumu. Daudziem ir ģimene, bērni, darbs. Ietekmē arī attālums: jaunieši brauc no Vārmes, Turlavas, Rojas un citām vietām. Tomēr ar klases audzinātājas atbalstu tiek turpināta tradīcija sanākt kopā 1. semestra beigās pirms Ziemassvētkiem. Protams, būs kopīgs izlaidums. Vai pēc tam, aizejot katram uz savu pusi, te iegūtos draugus absolventi aizmirsīs? Tad jau laiks rādīšot, viņi atbild. Daži iepazinušies jau agrāk. Piemēram, Keisija un Sabīne ir draudzenes kopš 10. klases.


JĀCĪNĀS PAŠIEM

Arī Marijana Kondratjeva, direktores vietniece darbā ar neklātienes un tālmācības programmu, uzsver, ka mācīties vakaros ir grūtāk. „Tas nav tik vienkārši kā katru dienu sēdēt solā un klausīties, ko skolotājs stāsta. Vieni visu dienu strādā, citiem mājās ir ģimene. Pašiem jācīnās par atzīmēm – skolotājs nebīdīs un nebakstīs. Ja nevar tikt uz nodarbībām, tad uzdotais jāapgūst ar interneta starpniecību. Jaunajām māmiņām svešvalodas eksāmena starpbrīdī vēl bija jāiespēj pabarot mazulīšus. Pārvarējuši šīs grūtības, viņi tiks galā ar citām. Tie ir mūsu jaunieši, kuri paliks šeit un strādās. Patrioti. Veikalā, frizētavā, slimnīcā – visur pretī būs mūsējie, kuri beiguši vakarskolu.”


JA SASPAROJAS

„Nav viegli, bet, ja sasparojas, tad var daudz,” teic Roberts Auziņš, kurš vienā gadā apguvis divu klašu vielu. Pirms vairāk nekā desmit gadiem viņš pārtrauca mācības V.Plūdoņa Kuldīgas ģimnāzijā un aizbrauca uz Īriju. Izveidoja ģimeni, tur piedzima pirmais bērniņš. Tad Roberts darbā guva traumu – nogrieza rokai pirkstus. Vairs nevarēja strādāt un brauca mājās. „Īrijā izglītību man neprasīja, bet atgriezies sāku domāt, ka jāmācās. Jaunāks taču nekļūstu, tāpēc apņēmos pēc 10. klases tikt divpadsmitajā. Otrreiz diez vai ko tādu apņemtos.”


DZĪVE SALIEK PLAUKTIŅOS

Nauris Gustsons atzīst: kādreiz mācoties vidusskolā, izglītības nozīmi nav sapratis – citas lietas likušās svarīgākas. Nu dzīve visu salikusi pa plauktiņiem, un Nauris apjautis, ka veco laiku kļūdas jālabo un jāmācās. „Labi, ka ir tāda tālmācība jeb neklātiene,” piebilst Sabīne Besenaite. Viņa audzina divus bērniņus, viens vēl zīdainītis.

Šis būs pirmais izlaidums, kopš jaunieši mēģina mācības vidusskolā savienot ar Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikuma trīsgadīgo programmu. 10. klasē mācības sāka sešas meitenes, un Līga Jansone jau kārto eksāmenus.


TUR VIDUSSKOLU NEPRASĪJA

Vēl daži atgriezušies no darba ārvalstīs. Viņi norāda, ka tur par vidusskolu nav domāts – brauc taču strādāt. Ance Sproģe stāsta, ka Īrijā beigusi labus grāmatvedības kursus, bet šeit tāda izglītība nederot, ja nav vispārējās vidējās. „Liekas, ka skaitļi visur pasaulē vienādi. Īrijā neprasīja, lai būtu pabeigta vidusskola. Varēju mācīties jebkādos kursos. Latvijā ir citādāk. Man ir ģimene un bērni, tāpēc neklātienē iestājos, lai sakārtotu izglītības dokumentus un varētu tālāk mācīties lietvedību.”
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs datoru sistēmu tehniķim

Nacionālo bruņoto spēku Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes štābs (90000040549) aicina darbā DATORU SISTĒMU TEHNIĶI (civilā darbinieka amats). Motivācijas vēstuli, CV un izglītību apliecinoša dokumenta kopijas iesniegt līdz 16. novembrim Ventspils ielā 102, Kuldīgā, vai e-pastā: NG4BDEHQS1@mil.lv. Vairāk pa tālr. 63403613 vai mājaslapā: https://www.facebook.com/ KurzemesBrigadesKaraviriZemessargi/.
Aptauja
Kā stiprināt savu imunitāti rudenī?
Uzturā lietoju dabīgos vitamīnus.
Daudz esmu svaigā gaisā.
Kārtīgi izguļos.
Bieži mazgāju rokas.
Vēdinu telpas.
Mēģinu nestresot.
Slimoju reti.
Neko nedaru.
Kurzemnieks Horoskopi