Aizvērt

Mājmācība – atbilde izglītības sistēmas krīzei

2018. gada 27. aprīlī, 02:00
Raksta autors: Iveta Grīniņa
Mājmācība – atbilde izglītības sistēmas krīzei
Valmieras privātskolas "Universum" direktors Andis Apsītis Kuldīgā seminārā vecākiem stāstīja par jaunu veidu bērnu izglītošanā – par mājmācību.
Foto: "Universum" arhīvs
„Mājmācība ir ļoti cieši ģimeniska lieta, kurā vecāku attiecības ir galvenās,” tā, stāstot par šādu mācību veidu, seminārā Kuldīgā teica Valmieras privātskolas "Universum" direktors Andis Apsītis.
Viņš uzsvēra, ka mājmācība var būt atbilde izglītības sistēmas krīzei. Šogad paredzēta 59 skolu reorganizācija vai likvidēšana. Mazās, mājīgās skoliņas ar nelielu bērnu skaitu tiek slēgtas.


SKOLOTĀJI IR VECĀKI

Izglītības likumā par šo mācību formu gandrīz nekas nav teikts – ir minēta izglītība ģimenē, kas atbilst mājmācībai. Vēl aizvien daudziem vecākiem nav skaidrs, ko tas nozīmē. A.Apsītis uzsvēra, ka tā ir klātienes mācība, kurā skolas vietā ir mājas, bet skolotāji ir vecāki. Likumā noteikts, ka mājmācībai no pieciem gadiem jānotiek kādas izglītības iestādes paspārnē, kas nodrošina metodisko vadību un kontroli. Mājmācību var attiecināt uz bērniem no 1. līdz 6. klasei, bet no 7. klases var pāriet tālmācībā.

„Mūsu pieredze liecina, ka sagatavotības ziņā mājmācības bērni nekādā ziņā neatpaliek no tiem, kuri mācījušies skolā,” uzsvēra privātskolas direktors. Atbildību pilnībā uzņemas vecāki, un no tā daudzi nobīstas, bet A.Apsītis atgādināja, ka vecāki par bērna attīstību atbild jebkurā gadījumā: „Viņi bērnus aizved uz skolu, atstāj tur, un šķiet, ka par bērnu izaugsmi atbild skolotāji, bet tā nav. Cik daudz mājās esam kopā ar bērniem? Pusstunda no rīta pie brokastu galda un pusstunda vakarā. Tā bērni iemācās, ka primārās ir materiālās vērtības, darbs, karjera, nauda, nevis attiecības.”

Daudzus vecākus biedējot tas, ka pēc likuma vēlme izglītot bērnus mājās jāpamato ar ārsta vai psihologa atzinumu. „Nav jābūt slimībai vai atpalicībai. Tas ir vienkārši – ieraudzīt īpašo apstākli, kura dēļ bērnam ieteicams mācīties mājās. Vienkāršākais pamatojums – labākus rezultātus viņš gūst, mācoties ģimeniskos apstākļos,” skaidroja A.Apsītis.


IZVĒRTĒ ĢIMENI

Par mācību metodiku un kontroli atbild tā izglītības iestāde, kurā mājmācība pieteikta. Tas nozīmē, ka pieeja var būt ļoti atšķirīga. „Savā skolā cenšamies ņemt vērā to, kāda ir ģimene. Gudri vecāki un skolotāji bērna attīstībai dod brīvību, bet tas nenozīmē visatļautību. Daudzi vecāki nespēj sev noticēt, ka viņi to var. Ja redzam, ka viss rit labi, cenšamies viņiem traucēt mazāk,” tā A.Apsītis. Pirms lēmuma par mājmācību jāizvērtē daudzi faktori, tostarp bērna personība un vajadzības, pieaugušo vērtības, zināšanas, prasmes, attiecības ģimenē, finanses, vide u.c. Pirmajos sešos dzīves gados bērnā tiek ielikti dzīves pamati. No sešiem līdz 12 gadiem ir stabilitātes periods, pēc tam sākas spoguļa laiks, kas rāda, ko vecāki bērnā ielikuši līdz sešiem gadiem. Tā ir otrā un pēdējā iespēja vecākiem strādāt ar to, kas nav izdevies.

Runājot par pašvaldību atbalstu, A.Apsītis minēja, ka mājmācībā pie Universum ir bērni no 28 pašvaldībām un deviņas šo mācību veidu līdzfinansē.Vecāku pieredze
MAMMAS GALVENAIS UZDEVUMS

Kuldīdzniece Inga Ziņģe-Pupiņa par savu lēmumu iesaistīties mājmācībā saka: „Mūsdienu straujajā dzīvē tas šķiet ekskluzīvi un nereāli, bet, ja ir mamma un tētis, tad tas ir iespējams. Svarīgi, vai attiecības ar bērnu un viņa izglītība vecākiem ir vērtība.”


MĀCA PATI

Divi vecākie bērni mācību gaitas sākuši Kuldīgas Mazo bērnu skoliņā. „Bijām viena no ģimenēm, kuras šo skolu izveidoja,” stāsta Inga. „Vecākais dēls Hugo tur mācījās trīs gadus, Benjamins – pirmajā klasē. Manas atziņas un izaugsme noveda pie tā, ka nolēmu iet mājmācības ceļu. Tas ir mans sievietes un mammas galvenais uzdevums – ieguldīt sevi bērnu attīstībā. Pagājušā gada septembrī bērni skolā vairs negāja – es viņus mācu pati. Arī piecgadīgā meita Magdalēna neiet bērnudārzā. Kuldīgas skoliņa piedāvāja tālmācību, kad bērns tiek izglītots stingri pēc skolas programmas. Tā vecāku radošās iespējas ir ierobežotas – es būtu vairāk asistente un palīgs. Mājmācībā programmas ciklus vecāki var veidot paši, ievērojot bērnu intereses. Es ņemu vērā to, kas gada laikā jāiemācās, bet varu plānot secību un informācijas daudzumu, uzņemoties atbildību. Tas ir ļoti radošs process. Mūsu virsuzraudzības skola ir Rīgas Katoļu ģimnāzija, kurā ir mājmācības ģimeņu plūsma. Mums notiek regulāras tikšanās. Ir ļoti interesanti satikt vecākus ar lielu pieredzi. Piemēram, Baiba un Dainis Stikuti šādi izglīto piecus bērnus, un vecākais jau mācās universitātē. Viņi man bija milzīgs iedrošinājums.”


VĒRTĪGS LAIKS KOPĀ

Kā mājmācība notiek praktiski? Inga uzsver, ka vecāki, kuri to izvēlas, parasti ir izglītoti un atbildīgi: „Tās ir spēcīgas personības. Viņiem bērna izaugsme ir ļoti svarīga. Es nezinu gadījumu, ka kāds būtu mājmācību sācis un bērnu atstājis savā vaļā. Mans vīrs strādā pilnu slodzi, un mājmācība ir mana atbildība. Vēlos, lai bērni saglabā talantus un pozitīvās rakstura īpašības. Es viņiem varu palīdzēt attīstīties, neslāpējot un nepiespiežot ko tādu, kas neinteresē un kam viņi nav gatavi. Esmu laba, bet arī stingra mamma. Ir lietas, kurās atkāpju nav. Parasti četras piecas stundas rīta pusē ir mācību laiks. Tas ir vērtīgais laiks, ko pavadām kopā. Pēcpusdienā katrs bērns dodas uz pulciņiem pēc sava interešu plāna. Sešos atkal tiekamies. Iespēja katru dienu būt ar viņiem kopā ir liels ieguvums.”
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Vai Latvijā būtu kaut kā jāgatavojas grūtākiem laikiem?
Jau ir par vēlu
Vēl nekādu iemeslu tam nav
Jāapzina iespējas, uz kurieni doties, ja nu kas...
Var iepirkt pārtikas un ūdens rezerves, bet ar prātu
Jāsakārto soma un jābūt gatavam pamest mājas
Auto degvielas bāku derētu turēt pilnu
Jātaisa kārtīgas pārtikas rezerves