Aizvērt

Ģimnāzija apgūst citzemju pieredzi

2018. gada 2. maijā, 04:00
Raksta autors: Maija jankovska
Ģimnāzija apgūst citzemju pieredzi
Gruzijā satikušies projekta "Izcili prāti domā kritiski" dalībnieki arī no Kuldīgas un Igaunijas.
Foto: Ģimnāzijas arhīvs
V.Plūdoņa Kuldīgas ģimnāzijā aprīlis bijis notikumiem bagāts, un divi saistīti ar starptautisku sadarbību. Jaunu pieredzi guvuši gan pedagogi, gan skolēni.
SOMIJAS PEDAGOGU VIZĪTE

Ģimnāziju apmeklējuši Somijas skolotāji no Loimas reģiona tautskolas. Pagājušajā ziemā mūsējie viesojušies tur, un šī bijusi atbildes vizīte. Sadarbības mērķis – pieredzes apmaiņa. Kā stāsta direktore Jana Jansone, galvenais, kas paņemts no Somijas, ir īpaša orientācija uz praktisku darbošanos, kas tagad arī Latvijā iekļauta jaunajā kompetenču pieejā. Somijā redzēts, kā tā jau īstenota.

No iespaidiem Loimā ģimnāzijas direktorei visinteresantākie bijuši novērojumi bērnudārzā: „Mūs pārsteidza, bet drīzāk priecēja tas, ka tur divgadīgi un trīsgadīgi bērni pusdeviņos no rīta 18 grādu salā mierīgi darbojas pa āru un vecāki par to neuztraucas. Pusdienās tiek dalīta zupa, un pats mazais bērns šķīvīti aiznes līdz savai vietai – neviens to priekšā nenoliek. Visu dara pats. Ja kļūdās, tā ir viņa kļūda, un viņš kopā ar pedagogu domā, kā to labot. Skolotāji par to nesatraucas.”

Kuldīgas vizītē Somijas kolēģi savukārt iepazina Latvijas izglītības sistēmu. Apmeklēta ne tikai ģimnāzija, bet arī Alternatīvā sākumskola un bērnudārzs Bitīte, bija tikšanās ar domes priekšsēdi Ingu Bērziņu, apskatīta pilsēta un muzejs Senās Kuldīgas stāsts. Somijas pārstāvji īpaši novērtējuši to, ka uzņemšanā iesaistījušies skolēni, gan sniedzot priekšnesumus, gan organizējot ekskursijas pa skolu un pilsētu.


SKOLĒNI GRUZIJĀ

Jaunieši Gruzijā kopā ar vietējiem un Igaunijas skolēniem piedalījušies programmas Erasmus+ projektā Great Minds Think Critically (Izcili prāti domā kritiski). Astoņi audzēkņi (seši no ģimnāzijas un divi no Kuldīgas pamatskolas) devās nedēļu ilgā braucienā, lai mācītos domāt kritiski. Izmantojot dažādas metodes (prāta vētru, lomu spēles, debates u.c.), nodarbībās trenēta kritiskā domāšana. Vingrināšanās nolūkā jaunieši apsprieda tādas sarežģītas tēmas kā eitanāzija (pacienta tiesības atteikties no dzīvības, lai pārtrauktu nebeidzamas sāpes un ciešanas), plastiskās ķirurģijas iekļaušanu valsts apmaksātos veselības pakalpojumos un citas. Jaunieši arī iepazina viens otra kultūru un virtuvi, apskatīja Gruzijas dabu, uzlaboja angļu valodas prasmi un ieguva draugus.No ģimnāzijas mājaslapas

Sonora Skosa, 10.b klases skolniece:
– Neatņemama sastāvdaļa no projekta ieguvumiem ir draugi, ar kuriem satuvinājos tikai pēdējās dienās. No viņiem iemācījos to, ka nevajag būt kautrīgam, vajag iesaistīties arī tad, ja angļu valodā nerunā ideāli, jāmēģina un jāizkāpj no komforta zonas.

Daloties pieredzē par ikdienu un mācīšanos, patika tas, uzzināju daudz jauna, piemēram, par slimībām (par kurām nebiju dzirdējusi), par politiku (par kuru īsti neinteresējos). Uzzināju, kas ir kritiskā domāšana, kur tā noder un kāpēc vispār par to jāzina.

Ēdiens manām garšas kārpiņām bija neierasts – sāļš un ass, man tomēr garšo mūsu Latvijas ēdiens.

Pilsētas bija smacīgas, nebija tīrā gaisa, kas ir mums. Šis brauciens atkal lika domāt, ka Latvija tomēr ir un būs mana vismīļākā valsts.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: