Aizvērt

Atmiņā paliks tikai labais

2018. gada 6. jūnijā, 06:00
Raksta autors: Lāsma Reimane
Atmiņā paliks tikai labais
Atvadas no Rendas skolas. Absolventi un pedagogi, sadevušies rokās, to samīļo.
Foto: Lāsma Reimane
Pēc 96 gadiem Rendas skolā (Kuldīgas 2. vidusskolas filiālē) pagājušo sestdien svinīgi noskanējis patiešām pēdējais zvans – audzēkņu skaits pavisam sarucis, un pašvaldība nolēma mācību iestādes darbību beigt. Bijušie pedagogi un absolventi stāsta, kas visspilgtāk paliks atmiņā.
LABI SKOLOTĀJI UN STINGRĪBA

Rendenieks Ilmārs Rībens saka: „Ir ļoti interesanti pastaigāt pa skolu un gremdēties atmiņās. Ēka gadu gadiem nav mainījusies – kāda bija, tāda ir arī tagad. Es skolu beidzu 1972. gadā. Tolaik bija lielāka disciplīna. Cik tagad paklausās, bērni var atļauties daudz vairāk. Ja mums stunda bija sākusies, tad nekādas sarunāšanās un staigāšanas. Bērniem pat prātā nenāca pateikt skolotājam kaut ko pretī. Atceros: kad direktore Berkerta vadīja vācu valodas stundas, tad bija klusums. Laiki mainījušies. Varbūt tagad bērni nesaprastu, ja būtu tik liela stingrība.” Bijusī skolniece Gunita Lagzdiņa atbraukusi no Liepājas: „Skolu pabeidzām 12 cilvēki. Atceros, kā visa klase neaizgājām uz krievu valodas stundu un dabūjām pirmo vieninieku. Atmiņā palikuši skolotāji un stingrība. Bet laiks bija jauks, un atmiņas ir patīkamas.”


SKUMJAS PAR SLĒGŠANU

1982. gada absolvente Elita Lode stāsta: „Ir sāpīgi runāt – ļoti žēl, ka ar skolu tā notiek. Mēs cīnījāmies un vācām parakstus, lai to neslēgtu. Gribas, lai vismaz ēka neaiziet nebūtībā, kā notiek ar daudzām citām, kas netiek apdzīvotas.”

1974. gada absolvente Vineta Grohoļska tagad Liepājā strādā fabrikā Lauma: „Spilgti atceros skolotāju Alvīni Miķelsoni, jo viņa man un manai meitai mācīja matemātiku. Rita Berkerta bija laba direktore, mācīja vācu valodu. Uz šo pusi atbraucu bieži, jo te dzīvo māsa un brālis, te ir dzimtās mājas. Bet skolā kādu laiku nebija būts. Ļoti žēl, ka to slēdz.”

Rendeniece Ilze Straume mācās Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikumā par SPA speciālisti un audzinu meitiņu. Viņa skolu beidza 2003. gadā: „Man paveicās ar draudzīgu klasi, viens otru atbalstījām. Žēl, ka daudzi klasesbiedri aizbraukuši uz ārzemēm. Man ļoti patika pirmā audzinātāja Valda Strāķe. Šodien ir emocionāla diena, un atmiņā palicis tikai labais.”


ATCERAS UN SAMĪĻO

Kādreizējā direktore R.Berkerta te strādājusi līdz 90. gadiem: „Man šeit patika. Ceturtdien atbraucu kopā ar dēlu un kārtīgi visu izpētīju. Skatījos uz laukumu aiz skolas un domāju: „Cik te nav vadītas līnijas, cik malka krauta kopā ar bērniem!” Vēl aizvien uz malkas šķūni skatos ar mīlestību.”

Agrākā skolotāja A.Miķelsone atceras: „Mans darba stāžs te ir 53 gadi. Profesija man ļoti patika. Atceros, ka absolventi nelika mieru arī vēl tad, kad jau studēja augstskolā. Šodien nāca klāt un pateica paldies par zināšanām. Šķiet, ka neviens students no Rendas nav izticis bez manas matemātikas. Ar smaidu atceros, kā viena skolniece reiz jautāja, vai es varu izrēķināt arī augstskolas uzdevumus. Atbildēju: kad dos rēķināt, tad redzēs, cik spējīga esmu.”

Bijusī skolotāja Inta Liepiņa: „Te mana vienīgā darbavieta. Strādāju no 1962. līdz 1998. gadam, mācīju latviešu valodu un literatūru, 21 gadu biju mācību pārzine. Mani bērni beidza šo skolu. Prieks, ka atbraukuši tik daudzi absolventi, atceras, nāk klāt un samīļo.”
Komentāri
Inta Liepiņa
2018. gada 8. jūnijā, 09:24
Skolu slēdz, tāds laiks...Atvadas no skolas ,kur pavadīts viss darba mūžs , izaudzināti pašas bērni, mijas ar skumjām un prieku ,jo patīkami bija tikties ar kādreizējiem kolēģiem un skolēniem Paldies Lienītei Mizai(ex Eglienai) par kopā aicināšanu! Ceru ,ka novada vadība un Rendas pašvaldība darīs visu iespējamo ,lai bijusī skolas ēka skaistajā muižas parkā kalpotu arī turpmāk sabiedrībai.
Sanita
2018. gada 7. jūnijā, 09:07
Žēl, atkal viena vieta iznīkšanai un cilvēku aizbraukšanai.
Uldis Mucenieks
2018. gada 6. jūnijā, 19:13
Skumji, jūtos kā tuvinieka bērēs. Lietuvēns, kas posta Latvijas novadus, nu ir skāris arī Rendu. Žēl, skola pagastā ir tomēr kas vairāk kā tikai mācību iestāde. Sirsnīgs paldies skolotājiem, varu iedomāties jūsu domas un jūtas šajā skumjajā dienā.

1968. gada izlaidums
Pievieno jaunu komentāru: