Aizvērt

Māca dziedāt gruzīniski

2018. gada 6. augustā, 04:00
Raksta autors: Iveta Grīniņa
Māca dziedāt gruzīniski
Etnomuzikoloģe Tea Kasaburi gruzīnu tradicionālās dziedāšanas meistarklasē Kuldīgā. Ap 20 interesentu iemācījās garīgo himnu "Tu esi kā vīna koks".
Foto: Andra Ālīte
Gruzijas Nacionālā folkloras centra speciāliste, etnomuzikoloģe Tea Kasaburi tūlīt pēc Kuldīgas Pilsētas svētkiem deva iespēju ielūkoties gruzīnu dziedāšanas specifikā.
Meistarklasē piedalījās padsmit kuldīdznieču, kurām dziedāt ir vaļasprieks, un arī viens dziedātājs.

Tea pastāstīja, ka Gruzijā šī tradīcija ir ļoti sena – pirmās baznīcas himnas ar īpašu rakstības sistēmu fiksētas jau 10. gadsimtā. Vīriešu un sieviešu dziedāšana atšķiras. Sievietēm tā nav tik attīstīta un vairāk saistīta ar reliģiju – dievkalpojumos dzied ansambļi, kuros parasti ir profesionālas mūziķes. Viešņa atklāja, ka Gruzijā jūtama spēcīga ticības atjaunotnes kustība, kurā iesaistās daudz jauniešu, un dievkalpojumi ir kupli apmeklēti.

T.Kasaburi mācīja garīgo himnu Tu esi kā vīna koks, kas veltīta Dievmātei un kurā skan tradicionālā daudzbalsība un īpašās harmonijas. Baznīcas himnas parasti ir trīs balsīs. Meistarklases dalībniecēm lielākas grūtības sagādāja gruzīnu valodas izruna, jo tajā ir skaņas, kādu latviešiem nav. Tomēr četrus pantus beigās izdevās nodziedāt, un Tea bija apmierināta.

Viņas tēvs Akakijs Kasaburi bijis viens no Mchetas un Kuldīgas draudzības dibinātājiem. Pēc vairāku gadu pārtraukuma sadarbība atjaunojusies. Pirmo reizi Tea uz Kurzemi atbraukusi ar savu ansambli, lai piedalītos burdona festivālā Alsungā, bet nu jau mūspusē viesojusies vairākkārt. Meistarklasē viņa dalījās ar ļoti spēcīgajiem iespaidiem par mūsu Dziesmu svētkiem un uzsvēra, ka šīs atmiņas nekad neizdzisīs.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: