Aizvērt

Augsti sasniegumi Latvijas mērogā

2019. gada 26. aprīlī, 00:00
Raksta autors: Lāsma Reimane
Augsti sasniegumi Latvijas mērogā
Kuldīgas Centra vidusskolas 11. klases skolēni Alise Gailīte, Kristaps Mikāls un Marta Saliņa pie saviem zinātniski pētnieciskajiem darbiem.
Foto: Lāsma Reimane
Vairāki mūspuses vidusskolēni savas spējas pierādījuši ar labiem rezultātiem valsts mērogā.
Kuldīgas Centra vidusskolas (KCV) 11.m klases audzēknis Kristaps Mikāls matemātikas valsts olimpiādē ieguvis pirmo pakāpi, bet 11.v klases skolnieces Alise Gailīte un Marta Saliņa zinātniski pētniecisko darbu valsts konferencē – 3. pakāpi.

Savukārt Skrundas vidusskolas audzēkne Annija Kliemane ieguva 3. vietu valsts rīkotā konkursa Homines 2019 finālā. Bioloģijas valsts olimpiādē viņa ieguvusi 3. pakāpi, bet latviešu valodas olimpiādē – atzinību. Šajā priekšmetā to saņēmusi arī Ance Timbare.


ŠIS GADS VEIKSMĪGĀKS

K.Mikāls par 1. pakāpi matemātikas olimpiādē ir gandarīts. Viņam šis mācību priekšmets ļoti patīkot. „Tā nav pirmā reize, kad piedalos, jo pagājušajā gadā ieguvu 3. pakāpi. Tas jau bija sasniegums, un šogad cerēju to atkārtot, bet iznāca vēl labāk.”

Viņš piedalījies arī skolēnu zinātniski pētniecisko darbu valsts konferencē. „Pētīju trokšņa līmeni Kuldīgā. Izpētīju, ka šeit tas nav veselībai bīstams, taču pēc Ministru kabineta noteikumiem dažas vietas normatīvajos aktos neiekļāvās. Tā ir Baznīcas iela, kur ir bruģis, un Aizputes un Liepājas ielas krustojums, kur rītos troksnis pārsniedz 80 decibelus.” Darbu vadīja skolotāja Larisa Flugrāte.


RISKS NEPRECĒTAJIEM

KCV 11.v klases skolniece A.Gailīte ieguva visaugstāko novērtējumu. Pēc 12. klases viņa domā studēt Latvijas Universitātes Juridiskajā fakultātē. „Es zināju, ka savu tēmu gribu saistīt ar tieslietām. Pašai bija grūti izvēlēties, jo tā ir nozare, kuru vēl tik labi neizprotu. Ar skolotājas Ingas Reimanes palīdzību izvēlējos tēmu Nereģistrētas kopdzīves tiesiskās sekas un ar tām saistītā problēmprakse Kuldīgā. Rakstīju par to, kādas riska situācijas ir pāriem nereģistrētā kopdzīvē. Sākums bija grūts, bet skolotāja ļoti palīdzēja. Sāku vairāk lasīt, interesēties un saprast. Pētījumā noskaidroju, ka kopumā ir 15 riska situācijas, kuras nereģistrēti pāri var piedzīvot. Piemēram, ja vecāki nav laulājušies, bērnam neatzīst paternitāti – tēvam jāiet uz dzimtsarakstu nodaļu un tā jāatzīst; pēc šķiršanās nevar pieprasīt uzturlīdzekļus; nav tiesību uz kopīgu mantu un mantojumu. Visinteresantāk bija pētīt tiesību aktus un intervēt cilvēkus, uzzināt, kā šīs tiesiskās sekas izpaužas praksē.”


PAMUDINA TĒTIS

11.v klases audzēkne M.Saliņa nākotni grib saistīt ar bioloģiju. Viņas darba tēma – Āfrikas cūku mēra skartie novadi Kurzemē. Pētījumu vadīja skolotāja Iveta Eglīte. „Mans tētis ir mednieks,” skaidro Marta. „Viņš pamudināja rakstīt par šo problēmu, turklāt pats varēja par to vairāk pastāstīt. Pētīt nebija viegli, jo nav daudz informācijas avotu. Varēju izmantot statistikas datus no interneta, bet tas aizņēma daudz laika. Noskaidroju, ka Kurzemi šī slimība ļoti daudz skārusi tieši vidusdaļā – Saldus, Talsu un Kuldīgas novadā. Ar šo darbu iegūt 3. pakāpi valstī bija negaidīti. Ieguvu arī apliecinājumu, ka Latvijas Lauksaimniecības universitātē man nodrošināta budžeta vieta jebkurā programmā.”
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.