Aizvērt

Vai partija novērtēs jaunos cilvēkus?

2022. gada 3. septembrī, 08:00
Raksta autors: Inta Jansone, Daiga Bitiniece
Vai partija novērtēs jaunos cilvēkus?
„Dzīvoju pēc principa: labāk izdarīt un nožēlot nekā nedarīt un tad nožēlot. Uzņēmējdarbība jau nav bez kļūdām – to ir daudz. Ir jāuzkāpj uz grābekļa, lai nākamreiz darītu gudrāk,” saka uzņēmējs un 14. Saeimas kandidāts Juris Goldmanis (ZZS).
Foto: Laila Liepiņa
Ar 3. numuru uz Saeimu startē Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS). Tā šogad piedzīvojusi lielas pārmaiņas. Neilgi pirms vēlēšanām, iebilstot pret ZZS draudzību ar korupcijas skandālos ierauto Aivaru Lembergu, kas ir partijas Latvijai un Ventspilij vadītājs un ZZS Ministru prezidenta kandidāts arī šoreiz, no ZZS atdalījās Latvijas Zaļā partija.
Līdz 14. Saeimas vēlēšanām 1. oktobrī Kurzemnieka rakstu sērijas Izpēti, izgaismo, risini! uzmanības fokusā – politika. Proti, kas vēlētājiem būtu jāzina, lai mēs kopā uz četriem gadiem ievēlētu iespējami labāko likumdevēja varu.
Kurzemnieks stāsta par deputātu kandidātiem no tām partijām, kurām socioloģiskās aptaujas paredz 5% barjeras pārvarēšanu. Viņi startē Kurzemes vēlēšanu apgabalā un ir no Kuldīgas novada.


__________________________


Juris Goldmanis: „Esmu komandas cilvēks”


K urzemes vēlēšanu apgabalā ZZS sarakstā ar 8. numuru kandidē Rumbas pagasta uzņēmuma Ineses tortes līdzīpašnieks JURIS GOLDMANIS.


Ar atbildības izjūtu


J.Goldmanis sešus gadus ir ZZS, bet divus gadus – Latvijas Zemnieku savienības Kuldīgas nodaļas valdē. Saeimas vēlēšanām viņu izvirzījuši partijas biedri. Uz jautājumu, vai viņu nemulsina tas, ka Aivars Lembergs ir ZZS premjerministra kandidāts, viņš atbild: „Mums ir tāds neveiksminieka kults. Viens iebļaujas, un pārējie uzreiz skatās. Viņu tiesā 15 gadus. Veiksminieki jau nevienam nepatīk. Daudzi grib no skatuves novākt cilvēku, kas ir daudz darījis. Ventspilī daudz padarīts, ir daudz uzņēmumu.”
ZZS partijas biedre Daiga Kalniņa (Kuldīgas novada domes deputāte) par kandidātu saka: „Man viņš liekas ļoti atbildīgs, ar inovatīvām idejām, redzu, kā ikdienā tās izpauž savā profesionālajā darbībā. Viņš vienmēr padomā, kā cilvēkus iepriecināt, piemēram, uz tikšanos atnesot kūku.”


Domā par inovācijām


Pēc 9. klases tagadējā V.Plūdoņa Kuldīgas vidusskolā J.Goldmanis Liepājas profesionālajā vidusskolā apguvis komercpakalpojumus. Profesionālo bakalaura grādu vadības zinībās ieguvis Liepājas universitātē, pēc tam Banku augstskolā pabeidzis maģistrantūru inovāciju zinībās.
„Strādājot uzņēmumā, vienlaikus ieguvu izglītību. Nomira tēvs, un es izvēlējos palīdzēt ģimenes uzņēmumam attīstīties, pārvarēt grūtus laikus, veidot jaunus produktus. Ir liels gandarījums, jo pēc divu gadu darba kopā ar zinātniekiem būs gatava jaunā kartupeļu kūka,” atklāj J.Goldmanis.
Skolas gados pēc mācībām devies uz mūzikas skolu, kur pie Martas Pētersones apguvis klavierspēli. Skolu sekmīgi beidzis un arī šodien, lai gan reti, labprāt sēžoties pie klavierēm. „Operā vai klasiskās mūzikas koncertā, piedzīvojot saviļņojošu brīdi, kāda asara nobirst. Visi esam dzīvas būtnes,” saka J.Goldmanis. Apmeklējis arī trenažieru zāli, bet, mācoties Liepājas pusē, nedaudz spēlējis volejbolu.
Jura mamma Inese Goldmane atzīst, ka dēls pret visu izturas atbildīgi jau no bērnības: „Visu, ko sācis, ir izdarījis līdz galam, piemēram, beidzis mūzikas skolu, studijas augstskolā. Viņš vienmēr saka: „Nedrīkst atstāt pusceļā – jāpabeidz.””


Vēro procesus


J.Goldmanim patīk skatīties, kā cilvēki rada ko jaunu: „Ar interesi vēroju, kā attīstās tehnoloģijas, cik strauji viss mainās. To redzu arī savā uzņēmumā – uz vietas nedrīkst stāvēt, jāiet uz priekšu. Atceros, ka, būdams mazs puika, prasīju tēvam, kāpēc viņš skatās divus ziņu raidījumus. Tēvs atbildēja, ka salīdzina, ko izstāsta vienā un ko otrā. Tēvs iesaistījās arī politiskajās lietās, bija partijās, tāpēc šīs lietas man nav svešas.”


Par darbiniekiem jārūpējas


Ineses tortes nodarbina septiņus cilvēkus. Savulaik arī Juris pats bijis darba ņēmējs. „Pirmo pieredzi ieguvu 16 gados – strādāju par viesmīli Ventspils pusē piejūras krodziņā. Trīs vasaras nostrādāju Norvēģijā augkopībā. Ārzemēs nejūties kā mājās. Prioritāri vienmēr ir tie cilvēki, kas ir konkrētās valsts pilsoņi. To var just. Taču saskarē ar darbiniekiem cilvēcīgums ir vissvarīgākais. Vispirms jāparūpējas par saviem strādniekiem, tad pārējais būs. Dzīvojam ļoti straujā laikmetā, tāpēc svarīgi ir arī mācīties, lai noturētos tirgū.”
Prasīts, lai min summu, kāda būtu vajadzīga normālai dzīvei Kuldīgas novadā, J.Goldmanis teic: „Viss atkarīgs no tā, ko katrs grib, ko ikdienā dara. Nozīme ir arī tam, vai cilvēks Kuldīgā dzīvo vai te tikai strādā, bet dzīvo laukos. Pilsētā bez transporta pietiktu ar 600 eiro, laukos – divtik, jo ir izdevumi degvielai, mašīnai.”


Solījumus tur


Pret solījumiem J.Goldmanis izturas nopietni: „Skatos, lai solītais tiek izpildīts, tā teikt – vīrs un vārds. Ja vienreiz vārdu neturēsi, otrreiz cilvēks pie tevis vairs nenāks.”
Kā savu stiprāko un arī sliktāko īpašību J.Goldmanis min spītību, jo visu, ko uzņemas, cenšas novest līdz galam: „Lēmumus nepieņemu vienatnē – esmu komandas cilvēks.”
Bet, vai viņam ir arī līdera īpašības, D.Kalniņa par to saka: „Domāju, ka viņam tās piemīt, lai gan pašlaik pieredze nav liela, bet ir milzīgs entuziasms un redzējums, ka visam jābūt godīgi. Viņš balstīsies ne uz emocijām, bet uz pārdomātiem lēmumiem un tiem aicinās sekot.” I.Goldmane ar savu dzīves un darba pieredzi dēlam ļāvusi vairākkārt kļūdīties: „Nekļūdās tas, kas neko nedara. Kļūdīšanās jāliek pieredzes bagāžā un jāiet uz priekšu.”


__________________________


VIEDOKĻI


Nav izteikta līdera


Dana Reizniece-Ozola, šahiste, bijusi vairāku sasaukumu Saeimas deputāte, ekonomikas un finanšu ministre, pārstāvējusi Latvijas Zemnieku savienību un partiju Latvijai un Ventspilij, kā arī ZZS, bet no partijas izstājusies:
– ZZS visu klapi liek uz Aivaru Lembergu, un lielā mērā tas ir noteicošais faktors, kā tai vēlēšanās veiksies. Domāju, ka panākumu nebūs, jo Lembergs jau ir vakardiena, nevis nākotne, diemžēl mēģina iekāpt pagātnē. Ar to saistīts diezgan daudzu biedru zaudējums, lielā mērā arī Zaļās partijas atšķelšanās. No ZZS palicis pārpalikums. Tagad ir karš Ukrainā, nestabilitāte, un tādos brīžos cilvēkiem gribas vadību uzticēt pārbaudītiem politiķiem. Ja daļa, kas nav apmierināti ar Krišjāņa Kariņa valdību, piemēram, ar problēmām enerģētikā, nobalsos par 20–30 gadus pazīstamiem politiķiem, tad domāju, ka arī ZZS ir iespēja 5% robežu pārvarēt. Citādi būs grūti.
Vēlēšanās startē 19 partijas, līdz ar to turpināsies sadrumstalotība. Nav neviena līdera, kāds ļoti vajadzīgs, jo būs jāpieņem grūti, atbildīgi lēmumi. Jārēķinās, ka koalīcijas valdība būs sadrumstalota un premjeram jābūt spēcīgam, lai vismaz ko dabūtu cauri. Ja tāds līderis parādīsies, tam ir labas izredzes.
Šī valdība nav demonstrējusi spēju uzņemties atbildību un lēmumus pieņemt ātri, dinamiski, kā to prasa krīzes situācija, bet ir strādājusi reaģēšanas režīmā. Visu laiku bijusi tāda kā atsišanās. To daļēji noteica kovids un karš.Izvēlēsies pēc atpazīstamības


Kristīna Ansone, uzņēmēja, Kuldīgas novada domes deputāte, 14. Saeimas kandidāte no Nacionālās apvienības:
– ZZS teorētiski varētu Saeimā iekļūt ar visu to, ka premjerministra kandidāts bijis tiesāts. Neiekļūs tik daudz, cik pagājušajā reizē, taču izredzes ir. Bet tas, ko konkurenti sola, lai paliek uz viņu pašu sirdsapziņas!
Juri Goldmani personiski nepazīstu – uzņēmums Ineses tortes vairāk saistās ar Inesi Goldmani. Pieredze rāda, ka vēlētāji kandidātus izvēlas ne pēc programmas, bet atpazīstamības. Šajā ziņā viņam būs grūti, jo atpazīstamību tik ātri nevar iemantot. Taču ir apsveicami, ka cilvēki iesaistās politikā, arī uzņēmēji. Kāpēc? Viņi jau pēc būtības ir traki cilvēki, jo saskaras ar dažādiem izaicinājumiem. Uzņēmējs nav tas sliktākais variants, jo viņš kaut ko jau sasniedzis, savu vai vairākas sfēras pārzina no iekšienes. Protams, sēdēt uz diviem krēsliem un strādāt produktīvi nav iespējams. Tā būs izšķiršanās.


__________________________
__________________________

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Vai esat izlēmuši, par ko balsosiet 14. Saeimas vēlēšanās?
Jā, zinu
Vēl ir laiks vētīt iesniegtos partiju sarakstus
Balsot nedošos, neredzu tam jēgu
Nevaru izlemt, kam atdot savu balsi
Svārstos starp divām partijām
Man nav tiesību piedalīties vēlēšanās