Aizvērt

Iestājas par visām sabiedrības grupām

2022. gada 21. septembrī, 08:00
Raksta autors: Daina Tāfelberga, Daiga Bitiniece
Iestājas par visām sabiedrības grupām
„Noteikti arī cilvēktiesību jautājumi man svarīgi, stingrāka nostāja pret korupciju, kā tiek finansētas partijas no ziedotāju puses,” saka Dāvis Lodziņš.
Foto: Laila Liepiņa
Partija Progresīvie neiekļuva 13. Saeimā, taču tā aktīvi darbojas Rīgas domē. Progresīvie savā mājaslapā jau publiskojuši savu Ministru kabineta piedāvājumu 14. Saeimas vēlēšanām. Ievēlēšanas gadījumā partija sola solidāru un sociāli atbildīgu krīzes pārvarēšanu, investīcijas cilvēkos un saliedētu sabiedrību.
Līdz 14. Saeimas vēlēšanām 1. oktobrī Kurzemnieka rakstu sērijas Izpēti, izgaismo, risini! uzmanības fokusā – politika. Proti, kas vēlētājiem būtu jāzina, lai mēs kopā uz četriem gadiem ievēlētu iespējami labāko likumdevēja varu. Kurzemnieks stāsta par deputātu kandidātiem no tām partijām, kurām socioloģiskās aptaujas paredz 5% barjeras pārvarēšanu. Viņi startē Kurzemes vēlēšanu apgabalā un ir no Kuldīgas novada.


Ar jaunajiem jaunlatviešiem


Bijušais kuldīdznieks, Rīgas valstspilsētas pašvaldības deputātu frakcijas Par!/Progresīvie vecākais referents Dāvis Lodziņš 14. Saeimas vēlēšanās Progresīvo sarakstā Kurzemē startē ar 9. kārtas numuru.
D.Lodziņš dzimis un audzis Kuldīgā, 2008. gadā absolvējis V.Plūdoņa Kuldīgas ģimnāziju (VPKĢ). Pēc tam devies studēt uz Nīderlandi: 2014. gadā beidzis Groningenas Universitāti un ieguvis bakalauru psiholoģijā, pēc gada – maģistra grādu sociālajā psiholoģijā, vēl pēc laika atgriezies Latvijā ar ekonomiskās psiholoģijas speciālista diplomu. Praksē to pielietot iepriekš iznācis, kā pats D.Lodziņš saka, dažādos īstermiņa darbos. Tāpēc Centrālās vēlēšanu komisijas iesniegtajos deputāta kandidāta biogrāfiskajos datos tie neparādās. Par pirmo pastāvīgo darbavietu viņš uzskata Rīgas domi, kā arī valdes locekļa amatu partijā Progresīvie.

Jau skolas gados zināja, ko grib sasniegt

Kādreizējā VPKĢ direktore, tagad Ventspils izglītības pārvaldes vadītāja pienākumu izpildītāja Jana Bakanauska atceras Dāvi kā talantīgu un mērķtiecīgu skolēnu.
„Dāvis īpaši spilgti palicis prātā, kaut pagājuši gandrīz 15 gadi. Sava ceļa gājējs labā nozīmē, orientēts uz izglītošanos, jau skolas gados zināja, ko grib sasniegt, un bezjēdzīgi laiku netērēja. Ļoti patīkams jaunietis, ar kuru interesanti parunāt.”

Jau skolas laikā Dāvim esot teikts: „Tev jāiet politikā.” Viņš atzīst, ka skolotāji un radi bieži vien tā saka bērniem, kas nedauzās gaiteņos, izrāda padziļinātu interesi mācību priekšmetos, startē olimpiādēs. Dāvis nopietni jau no vidusskolas esot sekojis līdzi politikai un turpinājis to darīt arī Nīderlandē: „Gribējās saprast, kādēļ krīzes laikā mums ir tāds nothing special finanšu ministrs (bēdīgi slavenais finanšu ministra Ata Slaktera (2008. gads) izteiciens – red.), kura sapratne par iedzīvotāju labklājību ir līdzīgā līmenī kā viņa sliktā angļu valoda. Kādēļ joprojām Latvija ekonomiski atpaliek no Baltijas valstīm, kādēļ nevaram ratificēt ne Stambulas konvenciju, ne Dzīvesbiedru likumu. Kādēļ politiķu lēmumi nebalstās zinātnē un tikai tagad sākam runāt par klimata pārmaiņām, turklāt runāt, nevis darīt. Mēs atceramies 2009. gadu. Tas nedrīkst atkārtoties.” Tāpēc par vienu no savām un vienlaikus Progresīvo prioritātēm deputāta kandidāts uzskata cenu un enerģētikas krīzes pārvarēšanu, sniedzot konkrētu atbalstu, kas neliks par krīzi pārmaksāt iedzīvotājiem.
Arī kādreizējiem skolasbiedriem Dāvja starts uz Saeimu nav liels pārsteigums. „No vienas puses, mazliet negaidīti, ka tādi gudri cilvēki kā Dāvis iet politikā, jo šai jomai ir negatīvas atskaņas, bet, no otras puses, tieši labi, ka startē,” teic bijusī klasesbiedrene Gunta Liepiņa-Millere. „Dāvis jau skolā bija savos lēmumos kā pieaudzis cilvēks, izpaudās ar racionālu domāšanu. Viņam bija ļoti laba angļu valoda, vienīgajam klasē ar britu izrunu.” Dāvja vārds savulaik bieži bijis lasāms gan mācību olimpiāžu, gan šaha sacensību rezultātos. Pensionētā šaha trenere Tamāra Vilerte par savu kādreizējo audzēkni teic: „Pastāvīgi domājošs, erudīts, ar plašu redzesloku. Jau tad viņam bija savs viedoklis, nostāja un to no malas nevarēja ietekmēt. Dāvis labi sapratās ar citiem. Sadraudzējās ar Jurģi Kūliņu, arī savulaik labu šahistu. Tagad abi vienā partijā un kandidē uz Saeimu. Abus trenēju jau no septiņu gadu vecuma, tolaik šahs sākumskolā bija kā fakultatīvas nodarbības. Vēl pēc skolas brauca uz sacensībām Kuldīgu pārstāvēt. Nav kļuvis lepns. Domāju, ka saglabājis īpašību: ja kaut ko teicis, tad izdarīs.”
Šahu spēlēt deputāta kandidāts tagad varot atļauties tikai vaļasbrīžos kā hobiju.
Pēc studijām D.Lodziņš Kuldīgā uz pastāvīgu dzīvi neatgriezās, jo darba dzīve saistīta ar galvaspilsētu. Arī draugi no skolas laikiem lielākoties Rīgā vai vēl tālāk pasaulē izklīduši. Taču dzimto pilsētu viņš joprojām uzskata par mājām un brauc šurp nedēļas nogalēs, kad vien var. Kuldīgā joprojām dzīvo mamma Daiga Lodziņa, viņa strādā Valsts zemes dienestā. Dēla kandidēšanu viņa atbalsta, vienlaikus atzīst, ka tas nav viegls ceļš, īpaši tādam godprātīgam un atbildīgam cilvēkam, kāds ir Dāvis.

Par politiku, kas balstīta zinātnē

Progresīvajos ekonomikas psi- holoģijas speciālists iestājās pirms četriem gadiem, kopš pagājušā gada rudens darbojas valdē. Partijas izvēle esot saistīta ar ārzemēs gūto pieredzi par zinātnē balstītu politiku, kas cilvēkos vairāk iegulda veselības aprūpē, sociālajā atbalstā un izglītībā. Deputāta kandidāts uzskata, ka šīm jomām nav pietiekami daudz pievērsta uzmanība: „Esam nedaudz atpalikuši no Eiropas Savienības un pārējām Baltijas valstīm, līdz ar to tas ir arī mūsu fokuss. Noteikti arī cilvēktiesību jautājumi man svarīgi, stingrāka nostāja pret korupciju, kā tiek finansētas partijas no ziedotāju puses. Progresīvo cilvēkus bez ironijas var dēvēt par jaunajiem jaunlatviešiem – ar izcilu ārzemju izglītību un pieredzi, mūsdienīgu domāšanu, veselīgu, racionālu patriotismu un ilgtermiņa mērķiem. Cilvēki, kas zina, ka Latvijas vieta ir starp Eiropas ziemeļvalstīm kā spēcīgai demokrātijai, nevis feodālai guberņai.”


________________________________


VIEDIKĻI


Brīvi no ietekmes

Klāvs Sedlenieks, sociālantropologs:
Progresīvie ļoti cenšas. Labi, ka viņi nodefinējuši savu nišu, jo tad aptuveni ir skaidrs, ko vēlas panākt. Viņi nespiež uz personībām, bet šajās vēlēšanās arī citi to vairs tik intensīvi nedara. Progresīvie nepieder viena cilvēka partijām. Tas nozīmē, ka viņiem nav kādas spilgtas personības, bet ir cilvēki, kas veiksmīgi un ne pārāk skaļi strādājuši savā jomā. Neko vairāk par socioloģiskajām aptaujām prognozēt nevaru. Izskatās, ka Saeimā viņi iekļūs, bet grūti pateikt, cik mandātus iegūs. Jāatzīst, ka līdz šim viņu politiskā darbība bijusi diezgan veiksmīga. Pozitīvi un cienījami, ka finansējums partijai nenāk no kādiem lieliem donoriem un oligarhu kabatām, kā tas pārsvarā ir citiem. Līdz ar to viņi var būt brīvi no bagātnieku ietekmes, vēlāk nevajadzēs pateikties saviem labvēļiem, bet varēs strādāt iedzīvotāju labā. Tomēr nezinu, vai šī pozitīvā iezīme palīdzēs iekļūt Saeimā. Manuprāt, jaunajiem nebūt nevajag jaunus vēlētājus. Ik pa brīdim kāds viļas vecajās partijās un tad meklē citus spēkus. Tāpēc jau parādās jaunie, kas nāk un saka, ka nu iztīrīs to purvu un beidzot Latvijā iestāsies laime. Vēlētāju aktivitāte pēdējos gados bijusi ārkārtīgi zema, diemžēl nav pamata domāt, ka šoreiz tā īpaši pieaugs. Cilvēki parasti iet uz vēlēšanām, ja saskata, ka kaut kas nopietni izšķiras. Ir bailes, ka, neaizejot vēlēt, kaut kas viņiem svarīgs var aiziet postā. Lai arī šobrīd politiskais fons valstī ir diezgan nervus kutinošs (Ukrainas karš, krīze ekonomikā, enerģētikā u.c.), tas vēl nav nekas tāds, kas liks vēlētājam aiziet balsot.Svarīgi, kas izdarīts iepriekš

Aldis Dilāns, uzņēmējs, SIA PC Konsultants valdes priekšsēdis:
– Aptuveni esmu apsvēris, par ko varētu balsot, bet galīgā izvēle vēl nav izdarīta. Vispirms skatīšos uz vēlēšanu programmu un darītāju profesionalitāti – vai tie cilvēki, kas kaut ko solījuši, ir pietiekami zinoši savā nozarē un cik profesionāli konkrētajā jomā ir saraksta izvirzītie kandidāti ministru un premjerministra amatam. Otrs ļoti svarīgs ir nacionālais jautājums: gan par valsts drošību, gan nacionālo attīstību. Trešais nozīmīgais ir konservatīvo vērtību kopums: ģimene, izglītība. Šajā gadījumā Progresīvie noteikti nav mans favorīts, jo attiecībā uz šīm vērtībām viņu politika diezgan stipri atšķiras no maniem uzskatiem. Bet tas nenozīmē, ka arī šai partijai nevarētu būt atbalsts kādā sabiedrības daļā. Informācijas, lai izdarītu izvēli, ir pietiekami daudz. Šķiet gan, ka pirms iepriekšējām vēlēšanām tās bija vairāk. Skatos diskusijas, jo tās labi parāda atšķirības kandidātu uzskatos un polemikā. Vēl arī skatos pēc pieredzes, ko konkrētais cilvēks darījis pārskatāmā pagātnē. Tajos sarakstos, kurus esmu nolicis priekšplānā, vismaz augšgalā ir pazīstami cilvēki, un ir redzams, ko agrāk solījuši, kas izdarīts un kā uzvedušies dažādās dzīves situācijās. Partiju avīzēm un tādām reklāmām uzmanību nepievēršu. Manuprāt, šajās vēlēšanās krasu pārsteigumu nebūs. Sarakstu mūsu mazajā Latvijā ir krietni par daudz. Žēl, ka politiskie spēki nespēj konsolidēties. Šaubos, vai būs lielāka vēlētāju aktivitāte. Joprojām liela daļa uzskata, ka ar savu balsi neko nevar ietekmēt, jo vara pārāk nodalījusies no tautas. Tikai priekšvēlēšanu laikā cenšas pietuvināties, pēc tam atslābst.


________________________________

________________________________


Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Vai esat izlēmuši, par ko balsosiet 14. Saeimas vēlēšanās?
Jā, zinu
Vēl ir laiks vētīt iesniegtos partiju sarakstus
Balsot nedošos, neredzu tam jēgu
Nevaru izlemt, kam atdot savu balsi
Svārstos starp divām partijām
Man nav tiesību piedalīties vēlēšanās