Aizvērt

Klases biedri smagi piekauj pusaudzi

2014. gada 4. oktobrī, 22:33
Raksta autors: Inguna Spuleniece
Klases biedri smagi piekauj pusaudzi
Pirmdien Kuldīgas Centra vidusskolas sporta laukumā pēc klases biedru konflikta 13 gadus vecs zēns nonācis ātrajā palīdzībā. Puisis ticis smagi piekauts, sists arī ar tā saukto španeri jeb metāla veidojumu, kas klases biedriem bijis uz pirkstiem.

Mediķi konstatējuši, ka zēnam lauzta roka, ir smadzeņu satricinājums, asins izplūdumi. Informācija ir nonākusi gan novada bāriņtiesā, gan sociālajā dienestā, gan Valsts policijā. Sākts kriminālprocess.

Caur elli jau izgājis
Cietušā zēna vecmāmiņa, kas ir arī viņa aizbildne, par notikušo otrdien Kuldīgas novada audžuģimeņu un aizbildņu sanāksmē stāstīja, ka zēns kopš dzimšanas vecākiem bijis nevajadzīgs, vairākkārt fiziski traumēts, bet trīs gadu vecumā nonācis viņas aizbildnībā. Konflikti skolā bijuši jau iepriekš, bet nekad ar tik smagām sekām.

„Vai nākamreiz man jābūt gatavai, ka mazdēlu no skolas atsūtīs zārkā?”

emociju uzplūdā sauca vecā kundze. Visvairāk viņu uztraucot skolas nostāja – neinteresēšanās par zēna stāvokli.

Kuldīgas novada bāriņtiesas locekle Skaidrīte Jurevska, kura konsultējusi vecmāmiņu par tālāko rīcību, atzina, ka puisēns jau agrā bērnībā caur elli izgājis. Varbūt tāpēc paša raksturs arī neesot pats gludākais, bet tas nav iemesls, lai pret kādu izturētos tik nežēlīgi. „Klasē ir diezgan sarežģītas attiecības. Bērni redz, ka puikam uz skolas pasākumiem un vecāku sapulcēm nāk veca omīte. Sākas apcelšanās par to, ka nabags un plukata, kaut gan omīte dara visu, lai zēns būtu apģērbts un viņam nekā netrūktu. Tas ir tāds vecums, bet pāri darītāji teikuši, ka arī cietušais nekad nepaliekot vārdu parādā.

Bērni, ar kuriem viņš konfliktē, ir no mums zināmām disfunkcionālām ģimenēm. Viņš esot apsaukājis to bērnu mammas, tas it kā bijis konflikta pamatā. Bet tas neattaisno rīcību, ko puikas izdarījuši,” uzsver speciāliste. Viņa skaidro, ka skolā jau bijušas pārrunas ar pāridarītāju vecākiem, lai tie skaidro savām atvasēm, kas ir aizbildnība, kāpēc tādā nonāk. Vienam no pāridarītājiem ģimenē situācija arī esot ļoti smaga.

Nonāk līdz policijai

Par notikušo policijai paziņojusi bāriņtiesa, jautājot, kas darāms tālāk. Dežūrdaļā teikts, ka jāraksta ziņojums, 1. oktobrī tas izdarīts. Zēnam no sociālā dienesta tiek kārtotas psihologa konsultācijas vardarbībā cietušo bērnu programmā. „Problēma ir tā, ka bērni dzīvē rāda, ko redzējuši ģimenē, ko saskata filmās, kur visi kaujas. Domāju, ka sitēji nerēķinājās, ka sekas būs tik smagas,” spriež S.Jurevska.

Ja notiek līdzīgs incidents, kad nepilngadīgais piekauj nepilngadīgo, policija, pirmkārt, raugās, kāds ir nodarījums. Ne vienmēr, bet atbildība tiek prasīta arī no vecākiem, skaidro Kārtības policijas priekšniece Vita Maslobojeva: „Protams, jāskatās, ko skola darījusi šajā sakarā, jo incidents noticis tās teritorijā. Ir audzinoša rakstura piespiedu līdzekļi nepilngadīgajiem, kas paredzēti ar speciālu likumu. Par tiem var lemt administratīvā komisija, bet šoreiz, kad ir nopietnāks nodarījums un sākts kriminālprocess, lems tiesa. Vecākiem tas var draudēt ar naudas sodu, ar papildu pienākumiem, bērni un jaunieši nonāk policijas uzskaitē. Vai pie vainas bija abas puses, kādam jābūt sodam, izvērtēs kriminālprocesa gaitā.”

 

Grūti pēc brīvdienām
Skolas sociālie pedagogi ar šo klasi strādājot jau no 1. klases. Bērni ir jūtīgi, uzmanību prasoši, brīžiem visi draudzējas, bet tikpat ātri var uzšvirkstēt strīds. Paskaidrojumos lasāms, ka piekautais zēns apsaukājis otru, aizskarot viņa māti. Vainīgais pēc sarunas ar sociālo pedagoģi Dailu Zaļkalni-Ernsoni pat esot raudājis no aizvainojuma, jo viņa mamma nesen aizbraukusi uz ārzemēm. „Abi ir bez mammām, abi traumēti. Puisēns, kuru piekāva, šajā reizē pats esot saucis sitējus iziet aiz stūra izskaidroties.

Pēc vasaras un citām brīvdienām bērniem ir ļoti grūti iekļauties režīmā atbilstoši skolas prasībām.

Arī tas ir viens no konfliktu iemesliem,” skaidro D.Zaļkalne-Ernsone. Viņa jau pirms divām nedēļām španeri atņēmusi kādam puisim no citas klases, toreiz izsaukti vecāki. Bet pēc laika vecāki sitamo instrumentu atdevuši atpakaļ. „Pēc incidentiem vienmēr vecākus informējam pa tālruni, ja kaut kas notiek atkārtoti, saucam uz skolu. Šoreiz man bērnus atveda, cietušo nogādāju pie māsiņas, pārējie rakstīja paskaidrojumus, sazvanījām vecmāmiņu. Gāju runāt ar visu klasi. Šodien (3. oktobrī) ar klasi runās Santa Ose no Valsts policijas. Nākamnedēļ būs vecāku sapulce, jo par bērnu uzvedību skolā tomēr vecākiem atbildība jāuzņemas. Atvainojamies, ka nevarējām zēnu nosargāt. Bet ļoti gribētu, lai vecāki arī mājās ar bērniem situāciju pārrunātu.”
 

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs datoru sistēmu tehniķim

Nacionālo bruņoto spēku Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes štābs (90000040549) aicina darbā DATORU SISTĒMU TEHNIĶI (civilā darbinieka amats). Motivācijas vēstuli, CV un izglītību apliecinoša dokumenta kopijas iesniegt līdz 16. novembrim Ventspils ielā 102, Kuldīgā, vai e-pastā: NG4BDEHQS1@mil.lv. Vairāk pa tālr. 63403613 vai mājaslapā: https://www.facebook.com/ KurzemesBrigadesKaraviriZemessargi/.
Aptauja
Kā stiprināt savu imunitāti rudenī?
Uzturā lietoju dabīgos vitamīnus.
Daudz esmu svaigā gaisā.
Kārtīgi izguļos.
Bieži mazgāju rokas.
Vēdinu telpas.
Mēģinu nestresot.
Slimoju reti.
Neko nedaru.
Kurzemnieks Horoskopi