Aizvērt

Pirmā instance: visi vainīgi, bet sods nosacīts

2017. gada 13. martā, 12:30
Raksta autors: Dina Poriņa
Pirmā instance: visi vainīgi, bet sods nosacīts
Foto: Valsts policijas arhīvs
Astoņiem mūspuses vīriešiem, kuri apsūdzēti par organizētu dīzeļdegvielas zādzību no cauruļvada Rendā, šīgada sākumā Kuldīgas rajona tiesā nolasīts spriedums, taču tas ir pārsūdzēts, un krimināllietu izskatīs Kurzemes apgabaltiesa.
Tur lieta saņemta februāra beigās, to izskatīs tiesnesis Krists Līcis, bet pirmā sēde būs tikai 19. jūnijā.


BŪS JĀUZVEDAS LABI

Par pirmo pieslēgšanos SIA LatRosTrans dīzeļdegvielas vadam un tā bojāšanu 2011. gada decembrī Kuldīgas rajona tiesas tiesnese Anita Simsone secinājusi, ka Māris Rožkalns, Didzis Grasmanis- Laše, Mārtiņš Zirnis un Dainis Ābele tajā nav vainojami. Šī epizode no kriminālprocesa izdalīta un nosūtīta Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētajai prokuratūrai papildu izmeklēšanai.

Savukārt 2012. gada janvāra notikumos, kad naftas produktu vads bojāts tai pašā vietā un degviela nozagta, tiesnese visus astoņus apsūdzētos atzinusi par vainīgiem. Taču visiem piespriests nosacīts cietumsods ar tikpat ilgu pārbaudes laiku, kurā nedrīkst būt jaunu pārkāpumu: četriem iepriekš minētajiem tie ir pieci gadi, Andrim Leļam – trīs, Uģim Grīniņam, Dainim Grundmanim un Ivaram Stepanovam – divi.


CIK PIEDZĪS?

Ja šāds spriedums paliks spēkā, no septiņiem apsūdzētajiem par labu valstij tiks piedzīti procesuālie izdevumi – no katra 1533 eiro (no M.Zirņa vēl arī 158 eiro kā samaksa par valsts norīkotā aizstāvja darbu). Bet I.Stepanovs no šī pienākuma daļēji atbrīvots – no viņa tiks piedzīti tikai 200 eiro. Viņam arī nebūs jāsedz 1275 eiro valsts izdevumi par advokāta darbu.

Tiesa saglabājusi vai atcēlusi arestu vairāku apsūdzēto mantai. Tā procesuālo izdevumu nodrošināšanai joprojām noteikts arests M.Rožkalna īpašumiem Kuldīgā, Liepājas ielā, Talsos, Līkajā ielā, un 7 ha mežam Tumes pagastā. D.Grasmanim-Lašem saglabāts arests īpašumiem Lazdas Rendā un Laukgaļi Lībagu pagastā, arī laivu vedēja piekabei, bet atcelts – Ceļmaļiem Rendā. I.Stepanovam atcelts arests kravas furgonam un vieglajam auto Mercedes Benz, bet saglabāts dzīvojamajai piekabei.


CIETUŠAJAM NEKĀ

Kā teikts 1. instances spriedumā, Nodrošinājuma valsts aģentūrai procesuālo izdevumu segšanai tiks ieskaitīti 1197 eiro no deponēto līdzekļu konta. Advokāte Anita Kovaļenko par juridisko palīdzību M.Zirnim un I.Stepanovam no valsts saņems 1433 eiro.

Bet cauruļvada īpašniecei Lat- RosTrans, kas kriminālprocesā atzīta par cietušo, mantiskā kaitējuma atlīdzība nav noteikta: ne 810 eiro par pirmo pieslēgšanos cauruļvadam, kurā četru apsūdzēto vainu tiesnese nesaskatīja, ne arī nepilnus 4000 eiro par bojājumu, kurā visi astoņi atzīti par vainīgiem.


Par ko apsūdzēti
• Par divkārtēju pieslēgšanos SIA LatRosTrans cauruļvadam un 35 tonnu degvielas zādzību apsūdzēti Māris Rožkalns, Didzis Grasmanis-Laše, Mārtiņš Zirnis un Dainis Ābele, kuriem inkriminēta noziedzīgas grupas izveide, iesaistot tajā vēl četrus: Ivaru Stepanovu, Andri Leļu, Uģi Grīniņu un Daini Grundmani.
• No cauruļvada zemē bija ierakta 5 km gara šļūtene līdz Rendas pagasta Šķilteriem, tur degviela iesūknēta maskētā tvertnē un tālāk – smagajā auto. Bija plānots to sūknēt ik pēc pāris dienām. Ar kravas auto, kurā ierīkots GPS signāla slāpētājs, degviela būtu vesta uz slepenu glabātavu, kur tai mainītu ķīmisko sastāvu un pēc tam vestu uz Rīgas ostu.
• Par galvenajiem organizatoriem tiek uzskatīti D.Grasmanis-Laše un M.Rožkalns (viņa telefonsarunas noklausītas), arī pārējiem bijis katram savs uzdevums: vienam braukt ar auto, citam sūknēt, citam uzmanīt apkārtni u.tml.
• Degvielas kārotāji centās noziegumā iesaistīt cauruļvada īpašnieces Lat-RosTrans apsardzi. Tāpēc, lai nelikumīgos darboņus pieķertu, viens apsargs operatīvajā eksperimentā sadarbojās gan ar noziedzīgo grupu, gan Valsts policiju. Bet 2012. gada janvāra naktī pārsūknēšanā iesaistītos aizturēja specvienība Omega.
• 35 tonnas dīzeļdegvielas, ko bija paspēts nosūknēt, bet ne aizvest, tolaik bijušas 44 000 eiro vērtas.


Kopš notikumiem – seši gadi
• Liela mēroga dīzeļdegvielas zādzība Rendā tika plānota 2011. gadā, tās kārotāji aizturēti 2012. gada janvārī.
• Kuldīgas rajona tiesā krimināllieta saņemta 2013. gada novembrī.
• 2014. gada sākumā vairākās sēdēs neieradās viens apsūdzētais, citreiz advokāts, bija vēl citi kavējoši apstākļi, un lietu pēc būtības varēja sākt skatīt tikai septembrī.
• Pirmajā instancē bijušas 32 sēdes, no kurām sešas noņemtas (jau iepriekš tiek izziņots, ka plānotajā datumā tā nenotiks) un trīs atliktas (tiesas zālē tiek secināts, ka lietu tomēr izskatīt nevar).
• Lietas izskatīšanā bijuši ilgi pārtraukumi: 2014. un 2016. gadā visilgākais – četri mēneši, 2015. gadā – seši. Saskaitot tikai tos, pauze ilgusi vairāk nekā gadu no aptuveni trim gadiem, kuros lieta atradās rajona tiesā.
Komentāri
letišs
2017. gada 25. maijā, 08:34
es baidos sameloties, bet šķiet, ka vienā no gadiem (2012 vai 2013) M.Rožkalns bija Kuldīgas novada gada uzņēmēja balvas saņēmējs...
Dimmers
2017. gada 20. maijā, 20:35
Gribētu arī uzzināt, kā beidzās Pētera Gobzemja tiesa šo gadu garumā?
Liekas, ka čiks vien iznāca novilcinot līdz noilgumam.
štrunts
2017. gada 19. aprīlī, 13:55
Ja atrok zemē ieraktu mantu, tad tā nav zagšana, bet atrašana.
Looser
2017. gada 16. martā, 12:54
Litch kļūdies. Nesoda tikai tādus, kas brauc ar pasvaigiem Landkruizeriem un meršiem. Jāmāk tai lietai no pareizās puses piebraukt. ;)
Strausudarzs
2017. gada 14. martā, 12:39
Kaut kāds klusums Stausu Pētera lietā par nodokļu izkrāpšanu, vai Kurzemnieks saudzē partijas biedrus, arī tos kuri nelikumīgi izīrē dzīvokļus!?
Ilva
2017. gada 14. martā, 08:56
Tiešām jauki! "Mērnieku laiki" ar "mazos zagļus liek cietumā, lielos - ceļ augstos amatos!" nekad nebeigsies! Atceros tiesvedību pirms aptuveni 20 gadiem, kur noziegums tika kvalificēts kā recidīvs, jo bija nozagtas vairākas zaptes burkas no pagraba un tas bija jau trešo reizi!
the litch
2017. gada 13. martā, 20:31
Eu, bet kāpēc nezagt, ja par to nesoda?
Lai dzīvo mūsu tiesa - vishumānākā tiesa pasaulē!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.