Aizvērt

Leļļu teātris pabērna lomā

2019. gada 18. maijā, 12:17
Raksta autors: Liena Rimkus, "Kurzemes Vārds"
Leļļu teātris pabērna lomā
Lailas Kirmuškas režisētajā izrādē "Trīs ruksīši" piedalījās visi seši Liepājas Leļļu teātra aktieri: Pēteris Lapiņš, Madara Enkuzena, Ingars Gudermanis, Vija Mežale, Inga Dzintare un Denisa Braša.
Foto: Egons Zīverts
Nepietiekama aktieru skaita dēļ Liepājas Leļļu teātris ne vienu reizi vien saskāries ar grūtībām, iestudējot jaunas izrādes. Nākamajā sezonā Liepājas Leļļu teātra direktore Lelde Vīksna cer piesaistīt Latvijas Kultūras akadēmijas leļļu teātra kursa absolventus.
SARUNĀJAS PATS AR SEVI

Jaunākajā Liepājas Leļļu teātra uzvedumā, režisores Daces Skadiņas izrādē Kā ruksītim gāja, divpadsmit lomas atveido trīs aktieri. “Aktieriem šoreiz ir ļoti grūti,” izrādes mēģinājuma laikā saka D.Skadiņa. Esot pat tādi brīži, kad aktierim katrā rokā sava lelle un aizskatuvē, atveidojot lomas, viņš sarunājas pats ar sevi. “Šeit ir svarīgi pat tas, kurā brīdī aktieris aiziet pa vienu vai otru pusi garām kolēģim. Var sapīties un beigās nesaprast, kā no tās situācijas izkļūt, tā ir leļļu teātra specifika. Ir skumji, ka leļļu teātri nonākuši tādā kā pabērna lomā.” Režisore novērojusi, ka teātris kļūst aizvien populārāks, bērniem patīk, apmeklētāji ir, bet aktieri izliek sevi visu un daudzas lieliskas iespējas laiž garām, jo divās vietās vienlaicīgi atrasties vienkārši nespēj.

Liepājas Leļļu teātra aktieris Ingars Gudermanis atzīst, ka šis nemainīgais aktieru trūkums liedz daudzas iespējas. Jāspēlē vairākas lomas vienlaikus, nav iespējams sadalīt darbus tā, lai vieni dotos izbraukumā, citi spēlētu uz vietas. “Laižam garām arī festivālus, kuros varētu gūt jaunu pieredzi un Liepājas vārdu nest tālāk. Turklāt leļļu teātra telpa Liepājā ir ļoti maza. Izrādē Kā Ruksītim gāja mēs esam noņēmuši vēl sēdvietas, lai skatuvi varētu pienācīgi sakārtot. Vajadzētu lielas pārmaiņas, lai varētu augt, tomēr esam ierobežoti. Rīgas teātra aktieri par Liepājas leļļinieku algām strādāt nenāks,” skaidro aktieris.


ATALGOJUMS NEVILINA

Komentējot situāciju iestudējumā Kā Ruksītim gāja, Liepājas Leļļu teātra direktore saka, ka šajā izrādē gan tas esot bijis normāli, jo lielākam skaitam aktieru tur gluži vienkārši nebūtu pieticis vietas: “Turklāt to, cik aktieru būs izrādē, nosaka režisors. Teorētiski jau varēja visi seši aktieri spēlēt. Mums četri aktieri ir štatā (Denisa Braša, Ingars Gudermanis, Madara Enkuzena un Vija Mežale) un divi ārštatā (Pēteris Lapiņš un Inga Dzintare).” Optimālais skaits Liepājas Leļļu teātrī būtu astoņi štata aktieri, tomēr ar mākslinieku atrašanu tik viegli nevedas. Iepriekš tika meklēti cilvēki pat bez attiecīgās pieredzes aktiermākslā.

“Topošie absolventi apzinās, ka Rīgas Leļļu teātrī visus uzņemt nevarēs, tāpēc ceram, ka kādu izdosies piesaistīt. Tomēr jāatzīst – nav tā, ka viņiem acis mirdzētu, izdzirdot par iespēju strādāt Liepājā.” Latvijas Kultūras akadēmijas leļļu teātra kursā studenti tiek gatavoti ne tikai leļļu teātrim, viņi ir plaša profila skatuves meistari, viņiem ir spēcīga dramatiskā aktieru skola, viņi apmeklē dažādus festivālus, kuros gūst papildu pieredzi. L.Vīksna zina stāstīt, ka viens no jaunajiem aktieriem jau angažēts Nacionālajā teātrī, arī citi teātri par viņiem interesējoties. “Rīga piedāvā daudz plašākas iespējas. Turklāt Liepājas Leļļu teātra atalgojums pilnīgi noteikti pievilināt nespēj.”

L.Vīksna uzskata, ka, palielinot uzvedumu skaitu, teātris īpaši neko neiegūtu, varbūt vienīgi plašāku izrāžu spektru, jo pagaidām repertuāru katru gadu papildina četri jauniestudējumi. Varbūt tas paplašinātu iespēju doties regulāros izbraukumos, kuri peļņas ziņā ir daudz izdevīgāki. “Liepājas Leļļu teātrī ir 65 skatītāju vietas, bet, aizbraucot uz kultūras namu, piemēram, Jelgavā vai Ulbrokā, kā minimums ir 100 sēdvietas vai pat vairāk. Un tā ir ievērojama atšķirība,” skaidro direktore.


NAUDU DALA PIEAUGUŠIE

Režisores Daces Skadiņas izteikumam, ka leļļu teātriem dažbrīd tiek piešķirta pabērnu loma, L.Vīksna piekrīt: “Naudu jau dala pieaugušie. To ļoti labi var redzēt arī korporatīvos pasākumos. Darbinieku Ziemassvētku ballēm firmas tērē vairākus tūkstošus, savukārt tad, kad taisa pasākumu bērniem, nevēlas atvēlēt trīs vai četrus simtus, bet knapinās ap 100 eiro. Tāda ir attieksme pret bērniem!” L.Vīksna gan ir apņēmības pilna un saka, ka tad, ja būs kāds, kurš gribēs nākt strādāt uz Liepājas Leļļu teātri, viņa ar jaunu koncepciju vērsīsies Liepājas domē. Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks kultūras jautājumos Atis Deksnis esot ļoti atsaucīgs, pat palīdzējis veikt pārrunas ar jauno leļļinieku kursu. “Ne tik bieži Latvijā tiek izskoloti kvalificēti leļļu teātra aktieri, tādēļ, protams, esam ieinteresēti piesaistīt šos māksliniekus Liepājai. Vai tas izdosies, atkarīgs no pašiem studentiem, kuri vēl gaida atbildes no Rīgas teātriem. Interesi par viņiem mēs izrādām regulāri. Pēc šo studentu kursa darbiem redzams, ka viņi spētu piedāvāt plašāku redzējumu ne tikai leļļu teātrī, bet arī pieaugušo izrādēs,” paskaidro A. Deksnis. Tiekoties ar studentiem, esot izrunāts arī jautājums par iespējamo atalgojumu, tomēr pavisam skaidri viss būs zināms, kad mācību gads būs galā.Materiāls sagatavots ar Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Tas, ka bankas pārtrauc ierasto kodu karšu izmantošanu, man
liekas normāli
sagādā problēmas
patīk, jo jau sen lietoju Smart-ID
patīk, jo lietoju kodu kalkulatoru
vienalga, jo banku pakalpojumus internetā neizmantoju
Kurzemnieks Horoskopi