Aizvērt

Solis ārpus ikdienas

2019. gada 8. jūnijā, 00:00
Raksta autors: Ieva Vilmane, "Saldus Zeme"
Solis ārpus ikdienas
“Kultūrprieka” ceļojums uz Liepāju. Koncertzālē “Lielais dzintars” saldenieki un brocenieki satika Liepājas Simfoniskā orķestra galveno diriģentu Gintaru Rinkeviču un čellistu Mišu Maiski.
Ģimenes nodibinājumam "Kultūrprieks" īsā laikā izdevies mani pārsteigt jau trīs reizes. Bieži tā nenotiek. Neesmu cimperlīga, vien darbs tāds, ka nemitīgi jābūt uz kultūras devītā viļņa. Uz tā ir viss, arī amatieru talantu spilgti uzplaiksnījumi un profesionāļu izgāšanās. Līdz garlaicībai paredzami pasākumi mijas ar fantastiskiem risinājumiem, oriģināliem skatpunktiem un radošu attapību.
BEZ PĀRSPĪLĒJUMIEM

Bijušā brocenieka Vadima Koroļova un viņa sievas Ramonas dibināto Kultūrprieku pirmo reizi pamanīju pagājušā gada martā, kad virtuālas afišas aicināja uz Francijas dienu Brocēnos. Programma solīja vietējai kultūrvidei netipiskus notikumus: profesionālas pantomīmas etīdes, daudzsološas jaunās paaudzes akordeonistes koncertēšanu un slavenā Francijas mūzikla Šerbūras lietussargi seansu. Ieeja bija bez maksas. Atnāca ļoti maz, toties ieinteresēta publika. Joprojām dzirdu atsauksmes par izsmalcinātiem, šarmantiem un neuzbāzīgiem svētkiem.

“Tolaik Kultūrprieks bija pavisam nepieredzējis – bijām to tikko nodibinājuši. Mums vajadzēja saņemt drosmi, lai vispār izsludinātu publisku pasākumu, tāpēc priecājāmies par katru, kurš atnāca. Atsauksmes iedrošina organizēt vēl citus sabiedriskus pasākumus. Mums gribētos, lai arī par tiem nav jāprasa ieejas maksa,” stāsta abi rīdzinieki.

Nodibinājuma tīmekļvietnē saskatāmi visi trīs Kultūrprieka darbības virzieni. Pirmais – veidot publisku resursu sarakstu ar īsākajiem ceļiem līdz Latvijas kultūras kanonam, klasiskās mūzikas radio raidījumiem un kultūras pārraidēm televīzijā, folkloras krātuvei, arī iestādēm utt. Otra darbības joma ir pasākumu rīkošana. To nav bijis daudz, taču nākotnē darīšot vairāk. Vadims uzskata, ka par agru minēt konkrētas aprises, taču piemēra pēc ierunājas: viņam patiktu tikšanās ar populāriem māksliniekiem. Kultūrprieka rīkotajos ceļojumos pa Latviju viņš pieredzējis, ka īsa, toties personiska satikšanās ar pazīstamiem skatuves māksliniekiem atstāj neizdzēšamu iespaidu. Kultūras ceļojumu plānošana nodibinājumam ir visizvērstākā joma.
Foto no Koroļovu ģimenes personīgā arhīva
Ramona un Vadims Koroļovi Latvijas brīvdabas muzejā.DAŽĀDĪBAS IETEKME

Aptuveni reizi mēnesī Kultūrprieks ved nelielu grupiņu saldenieku un brocenieku tematiskos braucienos. Vienam centrālam notikumam izstāžu zālē, teātrī, operā, baletā vai citviet tiek pieskaņoti daži pilnīgi cita rakstura, tomēr tematiski atbilstoši notikumi. Kultūrprieka domubiedriem spilgta un strīdīgi uztverama bija Dailes teātra izrāde Salemas raganas. Diskusijas raisījās spraigi, iespējams, arī tāpēc, ka pirms izrādes tika apmeklēta daktera Tereško zāļu tēju aptieka. Vadimam un Ramonai izdodas savus domubiedrus ievest aizkulisēs – reiz tur viņus gaidīja un īsai sarunai ļāvās leģendārais komponists, pianists Raimonds Pauls un pasaulē slavenais čellists Miša Maiskis.

Kultūrprieku nodibinājām 2017. gada rudenī. Toreiz sev atzināmies, cik grūti izrauties no ikdienas – visu laiku darbs un mājas... Jutām, ka pietiek ar vienu citādāku dienu, lai atgrieztos spēki un uzlabotos noskaņojums. Sapratām, ka mums nevajag tālus ceļojumus, vien labu izrādi, koncertu, vakaru ar draugiem. Toreiz iedomājāmies: “Ja reiz mums ir sarežģīti izrauties no ikdienas, varbūt citiem ir tāpat?” Nodibinājumam bija jākļūst par mūsu iespēju labā kompānijā iepazīt Latviju un piedzīvot kultūras aktualitātes,” skaidro V.Koroļovs.

Bez Kultūrprieka viņš daudz ko palaistu garām kaut vai tāpēc, ka atrunām un aizbildinājumiem ir milzīgs spēks noturēt cilvēku mājās. Piemēram, Vadims vairākkārt atlika atjaunotā Latvijas Nacionālā mākslas muzeja apmeklējumu, lai gan par renovēto namu un ekspozīcijas modernizāciju vēstīja katrs vērā ņemams informācijas kanāls. Vispirms sev iegalvojis, ka jāpagaida aptuveni mēnesis, – lai noplok interesentu jūra. Tad cita aizbildinājuma dēļ muzeja apmeklējumu atlika vēlreiz. Atrunas radās arī vēlāk. Sarosīties organizētam braucienam tomēr vieglāk, turklāt ceļabiedri prot motivēt. Visgrūtāk ir spert pirmo soli ārpus mājas, taču, līdzko tas izdarīts, sākas piedzīvojumi.


AR TRENĒTU PACIETĪBU

Par pirmā soļa nozīmi rīdzinieki pārliecinās katru reizi, kad Kultūrprieks aizvedis pie interesantiem cilvēkiem – piparmētru audzētājas, lokālu ražojumu pārdevējas, rododendru dārza īpašniekiem, zaļās kafijas gatavotājiem un citiem. “Mani ļoti interesē viņu pieredze – tā ir tik pamācoša un iedvesmojoša!” saka Vadims. Viņš spriež: kultūras norises atklāj, ka cilvēki iepazinuši pasauli. Viņi ceļo, strādā un mācās ārzemēs, tur redzējuši apbrīnojamus piemērus un pārgalvīgas idejas. Mājās latvieši atgriežas drosmīgi un apņēmīgi, tāpēc nebaidās arī no ekstravagantiem plāniem. Vēl viņš priecājas, ka latviešiem ir trenēta neatlaidība – savas idejas dēļ viņi ne reizi vien visu sākuši no sākuma.

Noteikti vēlos izstāstīt, kā Kultūrprieks mani izbrīnīja pagājušā gada Brocēnu novada svētkos. Nelielajā gadatirgū bija visvisādi mājražotāju košumi un gardumi, taču es uzkavējos tikai vienā punktā – pie 2018. gada grāmatu mākslas konkursa Zelta ābele izcilākajiem eksponātiem. Pirmo reizi pieredzēju, ka gadatirgū tiek rādīti mākslinieciski augstvērtīgi izdevumi. Dienas gaitā ievēroju, ka pie grāmatu stenda visu laiku bija kāds, kurš baltos cimdos šķirstīja Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas prēmētos eksemplārus.

Izrādījās, ka oriģinālo preci bija atveduši Vadims un Ramona Koroļovi. “Kultūru nedrīkst tvert šauri. Mēs vēlamies, lai cilvēkiem ir paplašināta izpratne. Lai viņi ar interesi uzlūko arī ēdienus, sarunāšanās mākslu,” aicina Ramona.


Materiāls sagatavots ar Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.