Aizvērt

Parunāt ar Ziedoni un kartupeļu ziediem

2019. gada 9. jūnijā, 00:00
Raksta autors: Inguna Spuleniece
Parunāt ar Ziedoni un kartupeļu ziediem
Lai kartupeļi labāk augtu, visi klātesošie veica indoeiropiešiem raksturīgu rituālu, iedomājoties jau izaugušus milzu bumbuļus.
Foto: Laila Liepiņa
Kad dzejnieks Imants Ziedonis uzsāka savu ceļojumu, kas vēlāk pārtapa grāmatā "Kurzemīte", viss aizsācies Kuldīgas novada Rendas pagastā, kur kādā lauku sētā viņš piedalījies kartupeļu talkā. Maija brīvdienās Imanta Ziedoņa fonds “Viegli” un tā draugi iestādīja kulturālos kartupeļus Kuldīgā, Pārventas parkā.
KRIETNI, BRANGI UN KULTURĀLI

Kulturālus tāpēc, ka kartupeļi aug, klausoties speciāli radīto Kartupeļu lauka radio, paskaidroja projekta vadītājs Emīls Lukjanskis. Radio izveidots, lai atskaņotu labu mūziku, ziņotu par svarīgāko Latvijas kultūras dzīvē, cildinātu cilvēku vērtīgās domas un izceltu skaisto Latvijā. Iecerēts, ka kartupeļu ziedēšanas laikā ikviens varēs piesēst uz priedes sola, lai austiņās paklausītos, kā I.Ziedonis lasa savu dzeju un atziņas. Zīmīgi, ka priedes koks vests no I.Ziedoņa mājām Murjāņos.

“Jebkuru augšanu un attīstību ietekmē vide un fons, kurā aug konkrētā būtne vai dzīvības forma. Arī augi iespaidojas no tā, ko dzird, jūt un redz sev apkārt. Radio muzikālo rokrakstu veido latviešu un ārvalstu mākslinieku skaņdarbi, kas izceļas ar savu kvalitāti, gaumīgumu un pārlaicīgumu. Kartupeļiem tiks piedāvāti arī autorraidījumi par kultūru, mākslu, zinātni, literatūru un citām jēgpilnām, kulturālu sabiedrību veidojošām nozarēm. Iespējams, tas palīdzēs kartupeļiem izaugt krietniem, brangiem, veselīgiem un kulturāliem. Kā nekā – kartupelis pēc savas būtības ir kultūraugs,” stāstīja Ziedoņa muzeja radošais direktors, mūziķis Jānis Holšteins-Upmanis (Goran Gora), kurš arī piedalījās stādīšanas talkā.

Fonda pārstāvji sola, ka visu vasaru ap kartupeļu lauku norisināšoties dažādi mākslas un mūzikas pasākumi, kas aicinās sabiedrību vērot, piedalīties un priecāties par skaisto visapkārt. “Projekts ir neparasta simbioze starp mākslu un ekonomiku. Ziedonis ir teicis, ka dzīves jēga ir prieks. Šis augšanas un ziedēšanas skaistums radīs dzirkstošu prieku mums visiem vietā, kur reiz Imants sāka savu Kurzemītes gājienu,” skaidroja E.Lukjanskis.Lailas Liepiņas foto
Imants Ziedonis, pirms iet savu Kurzemīti, teicis: “Valsts nav skaitļi, valsts ir cilvēki.” Kaut kādā ziņā valsts ir arī kartupeļi, pirms uzdziedāt dziesmiņu, atzina Renārs Kaupers un Jānis Holšteins-Upmanis.NE TIKAI ĒDAMS, BET ARĪ SKAISTS

Ideja tapusi sadarbībā ar Kuldīgas novada pašvaldību, kas padziļināti pēta Kurzemes hercoga Jēkaba Ketlera dzīvi. Viena no leģendām vēsta, ka tieši Jēkabs uz Latviju atvedis kartupeļus kā ziedus. Tikai vēlāk tos sāka izmantot ēšanai. Tieši tādēļ mākslinieki Velga Vītola un Voldemārs Johansons izstrādāja sarežģītu algoritmu, lai ziedu laikā violetie un baltie kartupeļu ziedi veidotu acij tīkamu mākslas darbu. Mazo zelta rāmīti laukam veidos saulespuķes. Talcinieki šķirņu ‘Brasla’ un ‘Magdalēna’ bumbuļus zemē lika noteiktā rakstā pēc stingriem norādījumiem. “Izstrādājām jaunu diagonālās dārzniecības metodi, kā kartupeļus stādīt. Katram stādītājam jādarbojas radoši,” uzsvēra V.Johansons.

Lai pļavā iekoptu kartupeļiem paredzēto zemi, talkā nāca Padures zemnieku saimniecība Upeskalni AB. Saimniecības vadītājs Normunds Feters-Fekters pastāstīja, ka zeme apstrādāta ar četriem traktoriem. Kamēr tas darīts, kuldīdznieki nākuši lūkot, kam pie Ventas ierīko mazdārziņu. Upeskalni AB par kartupeļiem rūpēsies visu vasaru. Raža tiks izmantota Hercoga Jēkaba tirgū 5. oktobrī, kad fonda dalībnieki sola cept kartupeļu pankūkas. Darboties šajā laukā fonds Viegli paredzējis sešus gadus. “Ja Kuldīgas novada dome nebūtu tikpat traka, cik mēs, tas viss te nenotiktu,” atzina E.Lukjanskis. Domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa atzina, ka viņai patīk trakas idejas un iespēja padarīt skaistāku Kuldīgu un Latviju. Viņasprāt, ir būtiski tieši jauniešiem parādīt, kā kartupeli stāda, kā tas zied.

Kuldīgas novada domes izpilddirektore Ilze Dambīte-Damberga atzinās, ka mājas, kurās dzejnieks stādījis kartupeļus, piederējušas viņas vectēvam Kristapam Rolšteinam.
Lailas Liepiņas foto
Mākslinieks Voldemārs Johansons skaitļo, kā stādīt kartupeļus, lai ziedēšanas laikā lauks pārtaptu mākslas darbā.LABIE DARBI IEDVESMO

Pirms kartupeļu stādīšanas talkas uzstājās grupas Prāta vētra solists Renārs Kaupers un Goran Gora. Visi klātesošie, izkustējušies viņu dziedātās dziesmas ritmos, sūtīja labas domas gan I.Ziedonim, gan kartupeļiem.

R.Kaupers pastāstīja, ka vienlaikus šis pasākums iezīmē Mazās kavalērijas, kas ir fonda Viegli aizsācēja, desmitās jubilejas ieskandināšanu. “Pirms 10 gadiem tikpat brīnišķīgā maija dienā traks bariņš izdomāja, ka kaut kas jādara lietas labā. To, kādas lietas, paši vēl nesaprata. Viņi saprata, ka Rīgā to kustēšanu un rosīšanos izdarīt nevar, jāmeklē lauki. Visi ar ģitārām un lāpstām salēca autobusā un devās uz Bērzpili Latgalē. Tur satikām brīnišķīgus jaunus cilvēkus, kopā padarījām nelielu, bet labu darbiņu. Bijām ļoti iedvesmoti, uzspēlējām futbolu, iegājām pirtiņā, uzspēlējām ģitāru un braucām uz Rīgu. Tad sapratām, ka to vajag turpināt. Šis bariņš sevi nosauca par Mazo kavalēriju. Lai dzīvo trakas idejas, radošums un tautsaimniecība!” uzsvēra R.Kaupers.
Lailas Liepiņas foto
Kuldīgas novada bērnu un jauniešu centra direktore Inese Astaševska liek zemē pirmo bumbuli. Viņa atceras, ka ideja par kulturālo kartupeļu lauku radusies jauniešu forumā Kuldīgā.


  • Kartupeļu lauka radio šobrīd dzirdams interneta vietnē fondsviegli.lv/lv/radio, arī lejupielādējot iOS vai Android aplikāciju.
  • Visām kartupeļu lauka aktivitātēm iespējams sekot līdzi fonda Viegli sociālo mediju profilos feisbukā un instagramā @fondsviegli.


Materiāls sagatavots ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.