Aizvērt

Kurzemes Dziesmu svētkos arī mūsējie

2019. gada 3. jūlijā, 06:00
Raksta autors: Iveta Grīniņa
Kurzemes Dziesmu svētkos arī mūsējie
Foto: Egons Zīverts (Kurzemes Vārds)
Kuldīgas kultūras centra kamerkoris "Rāte", jauktais koris "Ventava", sieviešu koris "Gaisma" un jauniešu koris "Lai top!" bija to 75 skaitā, kuri sestdien piedalījās Kurzemes Dziesmu svētkos Liepājā.
Koncertā Es esmu dzīvība Liepājas olimpiskajā centrā satikās 2000 dalībnieku. Ar šiem svētkiem beidzās Latvijas simtgades pasākumu kopums Kuģa „Saratov” sagaidīšanai Liepājā – 100. Trīs dienas tur notika dažādi pasākumi, atceroties pilsētas nozīmi 1919. gada notikumos, kad Kārļa Ulmaņa pagaidu valdība no kuģa Saratov nokāpa uz Latvijas zemes.


KONCERTS LATVIJAS BRĪVĪBAI

Dziesmu svētkos piedalījās 75 kori, 15 deju kolektīvi un seši pūtēju orķestri no visiem vēsturiskajiem novadiem. Par virsdiriģentiem bija izvēlēti Kurzemes labāko koru un pūtēju orķestru diriģenti, arī Rātes mākslinieciskais vadītājs Andis Groza un Ventavas mākslinieciskā vadītāja Maruta Rozīte. Programma veidota, balstoties dažādos tautas un valsts vēstures posmos, akcentējot Kurzemes pamatvērtības. Muzikālo pavadījumu spēlēja pūtēju orķestri un mūziķu grupa Normunda Kalniņa vadībā. Koncertu vadīja aktieri Zane Jančevska un Kaspars Znotiņš.


ĪPAŠIEM NOTIKUMIEM VAI REPERTUĀRA APGUVEI

Iepriekšējie Kurzemes Dziesmu svētki notika Kuldīgā 2016. gadā. Domes kultūras nodaļas vadītāja Dace Reinkopa skaidro, ka tiem nav noteiktas regularitātes: „Dziesmu svētku nozari kūrē Latvijas Nacionālais kultūras centrs, kas arī ir galvenais iniciators. Centrs budžetā paredz naudu un pašvaldībās meklē partnerus. Izvēle ir vairāku faktoru noteikta. Liepāja šoreiz tāpēc, ka tur bija svinības par godu Latvijas dibināšanai būtiskajam notikumam. Tāpēc arī repertuārs izvēlēts ļoti nopietns.

Kuldīgā pirms trim gadiem bija periods starp diviem Dziesmu svētkiem, kad jaunais repertuārs vēl nebija gatavs. Mums bija priekšrocība to izvēlēties pašiem kopā ar koncerta māksliniecisko vadītāju. Savukārt, ja Kurzemes svētki notiek tad, kad obligātais Dziesmu svētku repertuārs jau apgūts, tad vairāk vadās pēc tā, kuri diriģenti ir lielo svētku koncepcijas autori. Tad virsdiriģenti var izmēģināt, kā tas skanēs lielajos svētkos.

Liepāja izmantoja savus resursus: lielo halli un citas tehniskās iespējas. Vai tas labāk, vai sliktāk – grūti spriest. Man kā klausītājai, protams, patīk koncerti brīvdabā, bet rīkotājiem risku mazāk, ja atceramies lielo negaisu Kurzemes svētkos Kuldīgā.”

Dalībniekiem šī diena izvērtās gara, jo uz Liepāju dziedātāji izbrauca jau agri no rīta, visu dienu notika mēģinājumi, bet pēc koncerta vakarā visi vēl izdejojās ballē.Kuldīgas kamerkora Rāte vadītāja Anda Grozas diriģētā Zigmara Liepiņa dziesma Sniegi sniga āriņos.

Tautasdziesmu Rīgas torņa gala zīle Emīļa Melngaiļa apdarē diriģē Maruta Rozīte.

Liepājas komponista Andra Kontauta īpaši šim pasākumam komponētā Klusi. Klusi. Klusi.

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kas rudenī jūs visvairāk var iepriecināt?
Labs laiks
Krāsainās koku lapas
Novākts dārzs, laba raža
Sagatavotie krājumi ziemai
Dzestrie rīti
Siltums radiatoros
Ceļojums uz siltajām zemēm, pagarinot vasaru
Ziemassvētku tuvošanās
Kurzemnieks Horoskopi