Aizvērt

Ar laikmetīgu skatienu

2019. gada 12. jūlijā, 04:00
Raksta autors: Iveta Grīniņa
Ar laikmetīgu skatienu
Vācu mākslinieces Gudrunas Petersdorfas darbs.
Foto: Laila Liepiņa
Kuldīgas mākslinieku rezidencē Pils ielā 2 atklātas uzreiz divas interesantas izstādes: "Leipcigas pleijliste" sniedz ieskatu Leipcigā dzīvojošo un strādājošo autoru daiļradē, bet "Viesmīlība" ir Latvijas Mākslas akadēmijas topošo kuratoru vasaras skolas veikums.
KAS TOP LEIPCIGĀ

„Mums izdevies nelielajā zālē sakoncentrēt to, kas notiek Leipcigā,” teica kurators Uldis Pētersons. Izstāde tapusi gandrīz pusotru gadu, darbus atlasījis mākslinieks Jirka Pfāls, kurš pats bija ieradies. Mākslinieki izvēlējušies arī katrs savu iecienīto mūziku, kas skanēja atklāšanā. Izstādē vēl piedalās Franciska Gitlere, Gudruna Petersdorfa, Kristina Šuldta, Hanness Ūlenhauts un mākslinieku grupa Famed. Projektu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un Vācijas vēstniecība Latvijā.

J.Pfāls jau gadus desmit pazīstams ar filozofu Ģirtu Jankovski, kurš dzīvo Kuldīgā. „Pirms pusotra gada, kad šeit biju, viņš ieteicās, ka man te jārīko izstāde. Tad arī uzaicināju savus kolēģus,” atceras J.Pfāls. Pilsēta viņam ļoti patīk: „Man patīk tās krāsas, ēkas, cilvēki, daba, arī ūdenskritums. Ja nedzīvotu Leipcigā, varētu te pārcelties. Es zinu Rīgu, kur man arī bijusi izstāde, bet tā ir liela rietumnieciska pilsēta. Cilvēki meklē tādas vietas kā Kuldīga, lai varētu radīt mākslu. Es dzīvoju laukos ārpus Leipcigas un izstādes rīkoju savās mājās.”


JĒGPILNA, DAUDZSLĀŅAINA VIESMĪLĪBA

Kuratoru vasaras skolas vadītāja Antra Priede bija gandarīta par studenšu veikumu – izstādi Viesmīlība: „To veidoja jaunais kuratoru kurss. Vasaras skola ir eksperimentāls modelis, kā veidot izstādi, lai ieguvums būtu ne tikai rezultāts, bet arī process. Mākslas zinātniece Maija Rudovska (kuldīdzniece – aut.) studentēm rīkoja radošās darbnīcas kopā ar pieciem novada bērniem. Milzīgs gandarījums, ka koncentrētā laikā var izveidot jēdzieniski tik pilnu izstādi, kas uzdod daudzus jautājumus.”

Divas jaunās mākslinieces Annemarija Gulbe un Luīze Rukšāne veidoja ļoti personiskus stāstus. Izstāde atklāj viesmīlību no pretējām pusēm: no vienas – Kuldīga kā tūrisma galamērķis, kurā vēstures vērtības tiek restaurētas un uzskaistinātas, no otras – A.Gulbes cīņa pret ieceri nojaukt muižas klēti Vārmes centrā. Viņas instalācija ietver dažādus priekšmetus, kas atrasti senajā ēkā, ko jau bija sākts nojaukt: greznas durvis, vecu krēslu, ķieģeļus u.c. „Tie ir kā arheoloģiskie izrakumi, kad gruvešos tiek meklēti dārgumi,” saka A.Gulbe. Viens no atradumiem ir senās kungu mājas durvis, kas kādreiz pat iekļautas aizsargājamo vērtību sarakstā, bet pārmaiņu laikā no tā pazudušas un nu jau gandrīz gājušas bojā. Annemarija uz sienas uzrakstījusi tekstu kolāžu, kurā ir ar Kuldīgu un Vārmes muižu saistītas frāzes, arī no ierakstiem feisbukā un Kurzemnieka publikācijām. Savukārt L.Rukšānes pētījumu objekts ir lielveikali un skatlogi kā mūsdienu kultūrfenomens un viens no viesmīlības aspektiem. Izstādē arī apvienotas Kuldīgas skaņas, smaržas un faktūras un radošo darbnīcu veikums.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kas rudenī jūs visvairāk var iepriecināt?
Labs laiks
Krāsainās koku lapas
Novākts dārzs, laba raža
Sagatavotie krājumi ziemai
Dzestrie rīti
Siltums radiatoros
Ceļojums uz siltajām zemēm, pagarinot vasaru
Ziemassvētku tuvošanās
Kurzemnieks Horoskopi