Aizvērt

Fotoskolā – ar citām acīm

2019. gada 22. jūlijā, 10:00
Raksta autors: Elīna Elza Kļava
Fotoskolā – ar citām acīm
Sindija Rudzika pie saviem darbiem fotoskolas izstādē Kuldīgas vecajā rātsnamā.
Foto: Jēkabs Aleksandrs Krūmiņš
„Tas ir kā atvērt acis jaunai pasaulei un saprast, vai tas man domāts vai arī ne,” tā saka Sindija Rudzika, kura nupat beigusi fotoskolu, kas darbojas Kuldīgas Jauno talantu skolā. Fotoklubā Divas upes vecajā rātsnamā ir atklāta izstāde.
Artis Gustovskis, fotoskolas vadītājs, stāsta, ka beidzies t.s. īsais kurss, kas ilgst no septembra līdz jūnijam. Šogad nākuši ne tikai jauni cilvēki, bet arī viņu vecāki un vecvecāki. Te mācot fotogrāfijas pamatus, un kurss beidzoties ar absolventu izstādi. Ik gadu tiek pievērsta uzmanība jauniem tehnikas paņēmieniem. A.Gustovskis jūtoties laimīgs arī citiem parādīt dalībnieku darbus.

Jauno talantu skola ir pašvaldības organizēta un finansēta programma ar dažādiem novirzieniem, tajā skaitā fotografēšanu. Sākotnēji orientēta vienīgi uz vidusskolēniem, vēlāk arī uz citiem jauniešiem (līdz 31 gadam pēc Eiropas standartiem).

Ar visām četrām par

Skaistumkopšanas speciāliste Gerda Bebriša skaidro, ka šī skola ierāda fotografēšanas pamatus un uzdod mājas darbus. Portreti viņai neizdodoties, toties patīkot bildēt ziedus un dzīvniekus.  Gerda atnākusi ar domu pamēģināt ķeksīša pēc, bet neesot bijis nemaz tik slikti. A.Gustovskis un fotogrāfe Aija Kņaze teikuši, ka viņai padodas un jāiestājas skolā. „Staigāju pa sētu, pa Pelčiem un fotografēju visu, ko redzēju,” smej audzēkne. Fotogrāfijas jāveido, piemēram, makrotehnikā, kad objekts ir pietuvināts, vai arī kaķa redzējumā, kad jābildē no apakšas uz augšu, tad viss mazais izskatoties liels. Vecmeistaru darbu kopijā viņa savu dēlu izmantojusi kā vēl vienas rokas un kājas, bet tas bijis visgrūtākais uzdevums. Plenērā Raņķos varēts bildēt to, kas patīk. Interesants objekts bijuši kapi, tomēr viņa atradusi, ko tur iemūžināt. Kādā sētā atraduši kapu ar pieminekli vāverei. Grūti esot izdzēst nevajadzīgās bildes, kas atšķiras ar niansēm, un uz visu paraudzīties no cita skatpunkta, atzīst Gerda. Fotogrāfijas izstādei izvēlējies A.Gustovskis.

Vai Jauno talantu skolā viņa ieteiktu mācīties arī citiem? „Noteikti – tas ir piedzīvojums. Jaunas emocijas un cilvēki, cits skatījums uz dzīvi. Ja kāds sacītu, ka es kaut ko tādu kādreiz darīšu, agrāk teiktu: tās ir muļķības. Bet tagad esmu ar visām četrām par.”

Padodas spokainas bildes

Pēc skolnieces S.Rudzikas domām, fotoskola dod iespējas ne tikai jauniešiem, kuriem ir talants, bet arī pārējiem, kuri vēlas sevi pārbaudīt. Agrāk Sindija mācījusies citā fotoskolā, jo bijis  daudz brīvā laika un vēlējusies saprast, vai tas aizrauj. S.Rudzika uzskata, ka laiks nav šķērslis – ideālo bildi varot dabūt gatavu arī desmit minūtēs. Izstādē esot bilde jau no pirmās nodarbības. Meiteni aizrāvusi arī kopības izjūta, jo neviens neatstājot otru aiz muguras un uzdevumi visiem vienādi. Ja kāds ko nesaprot, tas tiek paskaidrots. Grūtību pakāpe atkarīga no  fotografēšanas stila, un to ir daudz. Vislabāk viņai padodoties spokainas fotogrāfijas – tās esot melnbaltas ar izplūdušām figūrām. Daudz kas atkarīgs no pasniedzēja, un A.Gustovskis visu izskaidrojot kā draugs – vienkārši. Ar pirmo reizi var neizdoties, bet vajag nevis kautrēties, bet jautāt. Jo biežāk fotografē, jo labāk padodas. Ja kaut kas interesē, tas arī labi paliek atmiņā.  Mākslas fotogrāfijām neesot standartu, pēc kuriem spriest par to kvalitāti, un pie likumiem vai parametriem nevarot turēties pārāk stingri.

Sindija iesaka fotoskolu izmēģināt jebkura vecuma cilvēkiem. Tas neaizņem daudz laika, var paspēt arī uz darbu, vest bērnus uz skolām un bērnudārziem. Iesācējiem ar vienu nodarbību nedēļā pilnīgi pietiekot, jo pie jauna skatījuma jāpierod.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: