Aizvērt

Dzejas lasījumi dīvānā

2019. gada 11. septembrī, 06:00
Raksta autors: Iveta Grīniņa
Dzejas lasījumi dīvānā
Intīmā un klusinātā gaisotne Kuldīgas kultūras centra zālē palīdzēja Dzejas dienu ieskaņas pasākumā labāk uztvert dzejā ieslēgto domu un divos koncertos iedvesmoja arī mūziķus. Attēlā – ģitārists Mārcis Auziņš.
Foto: Indars Vētrājs
„Nebija izjūtas, ka esmu aizgājusi uz kultūras centra pasākumu, bet ciemos uz mājām pie kāda drauga,” tā par dīvāna dzejas lasījumiem sestdien teica viena no pasākuma dalībniecēm.
Kuldīgas kultūras centrs (KKC) šogad Dzejas dienu ieskaņā piedāvāja dienas programmu, kurā sākums bija veltīts bērniem. Tā bija neformālā dzejas stunda vecākiem un bērniem kopā ar dzejnieci Kristīni Austeri un ģitāristi Kati Tīnu Tomsoni. Vakarā lielajā kultūras centra zālē notika dīvāna dzejas lasījumi Emociju vārdnīca brīnišķīgā, atbrīvotā gaisotnē un kā saldais ēdiens – ģitārista Mārča Auziņa koncerts.


PROM NO PAREIZI VAI NEPAREIZI

Telpas iekārtojuma un pasākuma norises autore bija KKC producente Ance Priede. Šīs bija jau piektās viņas rīkotās Kuldīgas Dzejas dienas, un šoreiz gribējies ko atšķirīgu. Viņa stāsta: „Dzeja var kļūt izprotamāka, ja jūtamies ērti, neuztraucamies par pareizi vai nepareizi, bet atbrīvoti un vienkārši sākam ieklausīties. Katrs varam lasīt dzeju, tikai mums tā ir tik nepareizi mācīta, ka sveša. Arī pati eju prom no saviem stereotipiem par dzeju. Gandrīz katram ir bijis posms, kad mēs uzdrošināmies rakstīt dzeju, bet, negūstot atzinību, to noliekam malā.”


VĒRTĪGS PASĀKUMS ARĪ NĀKAMAJĀ DIENĀ

Dzejas dienai KKC finansējums nācis no pašu budžeta, bet Valsts kultūrkapitāla fonda atbalsts saņemts koncertam svētdienas vakarā Sarunas ar arfu, kurā uzstājās arfiste Dārta Tisenkopfa un tenors Mikus Abaroniņš. Viņi klausītājiem piedāvāja angļu 16. un 17. gadsimta mijas komponista Džona Daulanda un 20. gadsimta komponista Bendžamina Britena dziesmas. Abi mākslinieki tikko atgriezušies no konkursa arfas duetiem Itālijā, kur ieguvuši trešo vietu. D.Tisenkopfa atzina, ka Kuldīgas kultūras centra zāles akustika arfas skanējumam ir ļoti piemērota un te atgriezīsies ar citiem kolēģiem.


PATI ZĀLĒ KĀ DZEJA

„Pasākums bija fantastisks! Pirmkārt, jau ar zāles noformējumu, kurā varēja ieiet kā dzejā vai pasakā. Sveces, stāvlampas ar abažūriem, dīvāni, vasaras nakts skaņas un ūdens čala,” tā saka viena no Emociju vārdnīcas viesiem Valda Gurina. „Brīnišķīga bija arī nepiespiestā gaisotne. Izbaudīju mieru, dzeja plūda brīvi, mierīgi, īstajā laikā. Pauzēs starp dzejas lasījumiem bija laiks pārdomāt iepriekš izskanējušās rindas. Nākamreiz būšu gatava arī pati kaut ko nolasīt.”

Pasākuma dalībniece Dace Blūma: „Patika, ka negājām zāles priekšā kā uz skatuves, bet varējām lasīt dzeju no vietas ļoti brīvā gaisotnē. Nebija nekādu ierobežojumu. Mēs ar dzīvesbiedru Aigaru un meitu Lieni mēdzam lasīt dzeju ne tikai uz skatuves amatierteātrī, bet arī savam priekam. Nevaru teikt, ka tas notiek bieži, bet reizēm ir tāda nepieciešamība.”

„Gaisotne bija ļoti patīkama un nepiespiesta. Man bija pārsteigums, ka tomēr tik maz cilvēku. Tiek piedāvāts bez maksas tik kvalitatīvs pasākums, un cilvēki neizmanto šo iespēju. Bet varbūt tas palīdzēja uzburt šo gaisotni daudz personiskāku un mīlīgāku,” saka pasākuma dalībniece Kristiāna Rubene, kurai īpaši paticis virtuozā ģitārista M.Auziņa koncerts.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.