Aizvērt

Ar tautasdziesmu un dievvārdu

2019. gada 2. oktobrī, 08:00
Raksta autors: Inguna Spuleniece
Ar tautasdziesmu un dievvārdu
Foto: Laila Liepiņa
Pēc šīgada Svētā Miķeļa svētkiem Alsungā palikušas arī taustāmas vērtības: pie ordeņa pils atklātā plāksne grāfam Johanam Ulriham fon Šverinam, katoļticības atjaunotājam Alšvangā 17. gadsimtā, un romāns "Kur sarkanas ogas auga" par četriem viņa valdīšanas gadiem un veikumu, ko cilvēki atminas vēl pēc četriem gadu simtiem.
Plāksnes iniciatori ir Kuldīgas rakstniece, jaunā romāna autore Dace Priede un bijušais Alsungas priesteris Andris Vasiļevskis. „Līdz šim nebija nevienas rakstveida liecības,” teic A.Vasiļevskis. „Iebraucot tik vēsturiskā novadā, tiek stāstīts, ka tāds grāfs Šverins bijis, bet, kur un kā, neviens nezina. Neviens nevar iedomāties, ka viņš dzīvojis ordeņa pilī, ka atdusas baznīcas kriptā. Plāksne tapusi tikai un vienīgi ar Daces privātajiem līdzekļiem un gribu.”

Tās atklāšanas brīdī, kā jau Alsungā ierasts, klāt bija gan tautasdziesma, gan dievvārds. Domes priekšsēde Daiga Kalniņa bija lepna par senajām saglabātajām tradīcijām un priecājās, ka Dievs novadu sargā. Tāpat par to, ka īstajā brīdī uzrodas vajadzīgie cilvēki, kuri atgādina, ka galvas jāsaliek kopā un jābūt vienotiem. D.Priede savukārt mudināja būt lepniem, ka suitiem bijis tāds valdnieks, kas devis tērpus, stiprumu un spēku. Viņas lielākā vēlme esot sakopt grāfa Šverina kapavietu, lai viņš dusētu tīrā zārkā. D.Priede pat gatava grāfam uzšūt baltu kreklu. Pēc tam, kad dūdām skanot, plāksne tika atklāta, Liepājas diecēzes bīskaps Viktors Stulpins atgādināja: jau Vecajā derībā norādīts, ka tur, kur Dievs darījis lielas lietas, cilvēks atstājis zīmi pēctečiem. Pie pils sienas paaugstu liktā plāksne liks pacelt acis uz augšu un padomāt par cilvēku, kurš novadam nesis krāsas, lepnu garu un ticību.

Pēc tam visi tika aicināti uz kultūras namu, kur atklāta D.Priedes grāmata. Par to vairāk Kurzemnieka pielikumā Radošā Kuldīga.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Pārdod ZEMI Putnudārzā

Pārdod ZEMI Putnudārzā
Pārdod zemi (3560 m2) Kuldīgā, Putnudārzā. Cena 30 000 eiro. Tālr. 22300733, e-pasts: simanovics.roberts@gmail.com.
Aptauja
Kas rudenī jūs visvairāk var iepriecināt?
Labs laiks
Krāsainās koku lapas
Novākts dārzs, laba raža
Sagatavotie krājumi ziemai
Dzestrie rīti
Siltums radiatoros
Ceļojums uz siltajām zemēm, pagarinot vasaru
Ziemassvētku tuvošanās
Kurzemnieks Horoskopi