Aizvērt

Par to, kas sāp

2019. gada 4. oktobrī, 02:00
Raksta autors: Iveta Grīniņa
Par to, kas sāp
Literāte un kinorežisore Vija Beinerte Kuldīgas bibliotēkā tiekas ar lasītājiem. Par galveno sarunu tematu izvērtās čekas maisi.
Foto: Laila Liepiņa
Projektā "Rakstnieks. Literatūra. Lasītājs" Kuldīgas bibliotēka šonedēļ rīkoja tikšanos ar kinorežisori, rakstnieci, dzejnieci, publicisti un žurnālisti Viju Beinerti.
Šādi pasākumi ar literātiem tiek rīkoti jau astoņus gadus, un tos atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

V.Beinertes ceļš uz Kuldīgu izrādījās piedzīvojumiem bagāts, jo Kandavā viņai saplīsusi automašīna, bet klausītāji pacietīgi gaidīja. Tikšanās reizē visvairāk skanēja esejas autores lasījumā, un tās visspilgtāk atainoja pārdomas un jūtas, kas kādā brīdī bijušas svarīgas un ko viņa gribējusi atklāt klausītājam un lasītājam. Pirmā bija eseja Sāpes, kas māca augt. Reizēm šie darbi atklāj ko ļoti personīgu. „Lai kaut ko saprastu, reizēm tas jāuzliek uz papīra, bet reizēm jāizsaka vārdos,” tāda ir viena viņas atziņa.


ČEKAS MAISI

V.Beinerte atklāja pārdzīvojumus, kas saistīti ar čekas maisiem. Šis temats arī klausītājos radīja visdzīvāko reakciju un diskusijas. Esejiste atcerējās mirkli, kad uzzinājusi, ka arī viņas vārds atrodas šajos sarakstos. Pārliecināta par savu nevainību, nolēmusi cīnīties, lai atgūtu labo vārdu un panāktu taisnīgumu. Režisore panākusi tiesas lēmumu, ka ar šo iestādi nav sadarbojusies, uzskata, ka tā nav tikai viņas, bet arī citu nevainīgi apsūdzēto uzvara, un ir gatava turpināt par to runāt. „Vai viena netaisnība var būt par iemeslu citai?” V.Beinerte jautāja un minēja vēl daudzus argumentus, apšaubot čekas maisu satura publiskošanas lietderību, izsakot versijas, kādiem spēkiem tas bijis izdevīgi. Viņa minēja kinooperatorus Juri Podnieku un Andri Slapiņu, kuriem vairs nav iespējas aizstāvēties, kā arī vairākus kultūras darbiniekus, kuriem maisu atvēršana nodarījusi ļoti lielu netaisnību un sāpes.


VIENMĒR AKTUĀLA DZEJA

V.Beinerte stāstīja par savu ceļu literatūrā un to, kā veidojusies sadarbība ar izdevniecībām. Atcerējās, ka jau sagatavotu pirmā dzejoļu krājuma manuskriptu viņa no izdevniecības Liesma izņēmusi, jo prasīts tam pievienot vairākus pareizus dzejoļus. Toreiz izdevējam teikusi: „Mani dzejoļi būs aktuāli vēl pēc 50 gadiem. Izdošu grāmatu citur.” Dzeju viņa lasīja arī pasākumā. Nu jau V.Beinerte ir vairāku eseju krājumu un dzejas grāmatu autore. Viņai iznākuši šādi darbi: Klusumā sadzirdētElejas Veronika, Mūžs, kas nepieder sevTev. Mīlestībā, Vārdi un klusums, Mans zelts.

Ļoti populārs ir režisores pirmais kinodarbs – komēdija Tās dullās Paulīnes dēļ (1979), kas atzīta par vienu no 25 visu laiku labākajām latviešu filmām.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Pārdod ZEMI Putnudārzā

Pārdod ZEMI Putnudārzā
Pārdod zemi (3560 m2) Kuldīgā, Putnudārzā. Cena 30 000 eiro. Tālr. 22300733, e-pasts: simanovics.roberts@gmail.com.
Aptauja
Kas rudenī jūs visvairāk var iepriecināt?
Labs laiks
Krāsainās koku lapas
Novākts dārzs, laba raža
Sagatavotie krājumi ziemai
Dzestrie rīti
Siltums radiatoros
Ceļojums uz siltajām zemēm, pagarinot vasaru
Ziemassvētku tuvošanās
Kurzemnieks Horoskopi