Aizvērt

Par godu mūzikas skolotājai

2019. gada 30. oktobrī, 00:00
Raksta autors: Inguna Spuleniece
Par godu mūzikas skolotājai
2. novembrī 18.00 Kuldīgas kultūras centrā visi aicināti uz pasākumu "Dzīve mūzikā" – tas būs koncerts, kurā atkal satiksies pedagoģes Vitas Čakles dziedātāji. Šis ir desmitais gads, kopš Vita ir aizsaulē. 23. oktobrī viņai būtu apritējuši 65.
KORISTI GĀJUŠI LĪDZI

„Mēs esam trīs Vitas koristes, kurām jau labu laiku galvā dzīvoja doma, ka visi jāsapulcina, lai viņu atcerētos,” teic Kristīne un Inese Afanasjevas un Laura Čakle, kas ir arī V.Čakles vedekla.

Kristīne saka: „Pie Vitas esmu dziedājusi, kopš sevi atceros, – tas sākās ar mūzikas stundām skolā, tad bija kokles spēle un viss pārējais. Esmu bijusi Vitas labā roka līdz brīdim, kad viņa aizgāja. Pēdējos gados kopā strādājām.”

Laura smaida: „Es Vitu pazīstu ilgāk nekā savu vīru. Viņa strādāja Zlēkās, tad atnāca uz Viļa Plūdoņa Kuldīgas ģimnāziju, nodibināja kori. Tad aizgāja uz kultūras namu, un daļa kora gāja līdzi. Tā izveidojās Meloss, un tur arī es dziedāju. Vienlaikus Vita turpināja strādāt Zlēkās: vadīja ansambļus, folkloras kopu. Arī tehnikumā viņai bija koris, kurā dziedāja liela daļa Melosa. Tad izveidojās ansamblis Solem. Kad Vita jau bija slima, Kristīne vairāk darbojās ar viņas kultūras nama kolektīviem, bet es pārņēmu arodskolas kori.”

Inese atzīst, ka viņai saskarsme bijusi mazāka, bet Vitas ietekmi jūtot vēl aizvien: „Viņa manī ieaudzināja mīlestību uz dziedāšanu, uz tautastērpu. Vita ļoti stingri, pat pedantiski raudzījās, kādi mēs kāpjam uz skatuves. Viņa ne tikai mums trijām, bet visiem savējiem ir dzīvē parādījusi ceļu ar mūziku. Tās ir pamatvērtības.”

Laura vēl atceras: „Esmu bijusi gan dziedātāju pusē, gan ģimenē. Viens cilvēks nevar paspēt visu. Zinu, ka to, ko viņa deva dziedātājiem, nedaudz atņēma ģimenei, bet bija arī otrādi – Zlēkās bija dārzi, mājiņa. Viņa to sauca par fazendu. Cēlās piecos no rīta, lai visu paspētu.”


ATSAUKUŠIES DAUDZI

Solem vēl ilgi dzīvoja arī bez Vitas. Aktīvi koncertējām un labā līmenī piedalījāmies konkursos līdz pat 2015. gadam. Diemžēl katrs ir citā vietā, pat citās valstīs. Tas nāca dabiski, ka Solem beidzās. Bija mēģinājums noturēt arī jauniešu kori, bet neizdevās,” atzīst Inese.

Šobrīd visas trīs uz skatuves atkal kāpjot kopā. „Kāds piezvana, uzaicina, neatsakām. Nosaukuma nav – sakām, ka esam dziedošas meitenes,” visas smejas. „Sirds velk sanākt kopā, padziedāt un mūzikā labi pavadīt laiku,” atzīst Inese. Kristīne papildina: „Kad kultūras centra direktorei Intai Burnevicai teicu, ka rīkojam salidojumu, viņa atbildēja: „Skaidrs. Tātad pēc tam būs kolektīvs.””

Gatavošanās sākusies jau maijā. Uzrunāti visu kolektīvu dalībnieki. Priecējot tas, ka atsaukusies vecā gvarde, kas dziedājusi ģimnāzijas korī. „Mēs nebūsim skaitliski daudzi, jo darbs, protams, pirmajā vietā. Bet arī tie, kuri netiek, saka, ka sirdī būs ar mums,” atzīst Kristīne. Inese skaita: ja varētu tikt visi, kas uzrunāti, uz skatuves kāptu vismaz 90 cilvēku.

Kristīne skaidro: „Mēģināsim izdziedāt dažādus posmus, kuros esam bijuši kopā ar Vitu: koncertus, Dziesmu svētkus. Esam pieaicinājuši arī Raiņa Tukuma ģimnāzijas kori Savējie. Kopā ar Vitu jebkurā draudzības koncertā bija arī tukumnieki. Viņu vadītāja Rasma Valdmane piekrita uzreiz. Kopkorī būs arī meitenes no Zlēkām.” Laura atceras, ka pēc Vitas aiziešanas R.Valdmane viņas kolektīviem kļuvusi gluži kā audžumamma.

Bijuši četri lieli mēģinājumi. Meitenes smejas, ka no Vitas laikiem nekas nav mainījies – uz mēģinājumu nekādi nevarot savākties, bet pēc tam skanot labi. „Gan ansamblim Solem, gan korim Meloss bijuši koncerti, kuros šķiet: „Ārprāts, ko mēs darām uz skatuves!” Bet cilvēki vienalga aicina: „Tas nekas, ka tā kļūdiņa bija. Jūsos ir kaut kas tāds!” Visticamāk, tā ir sirds un dvēsele, ko ielikusi Vita,” prāto Laura.

Inese rezumē: „Mēs neko neesam darījuši ķeksīša pēc. Darījām tāpēc, ka mums patīk, ka mīlam un gribam. Tas pats attiecas arī uz šo koncertu.”
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Mani visvairāk šobrīd satrauc:
paša veselība
tuvinieku veselība
naudas trūkums
bezdarbs
dzīve četrās sienās
valdības lēmumi
medicīnas iespējas
dezinformācija
bezatbildīgi cilvēki
nākotne
Kurzemnieks Horoskopi