Aizvērt

Šokējoši, skarbi, patiesi

2019. gada 15. novembrī, 08:00
Raksta autors: Inguna Spuleniece
Šokējoši, skarbi, patiesi
Filmas "Dvēseļu putenis" militārais konsultants Ziedonis Ločmelis kopš 1980. gada, kad stājies dienestā armijā, piedalījies četrās militārās operācijās, redzējis arī drauga nāvi. Turlavnieks Oto Brantevics karu izdzīvojis filmā. Bet abiem atziņa ir viena: karš ir briesmīgākais un bezjēdzīgākais, kas cilvēces vēsturē var notikt.
Foto: Lāsma Reimane
Visu novembri un vēl decembrī filmas "Dvēseļu putenis" galvenā varoņa Artūra Vanaga lomas atveidotājs, turlavnieks Oto Brantevics brauks pa Latviju, tiekoties ar skatītājiem. Kuldīgas kultūras centrā viņš un filmas militārais konsultants Ziedonis Ločmelis sākumā uzrunāja skolēnus, bet pēc tam tikās ar citiem skatītājiem.
Tā bija diena, kad Kuldīgā notika pat četri seansi. Kultūras centra darbiniece Irina Ivanova pastāstīja, ka vēl nav apkopots, cik cilvēku to jau noskatījušies, bet izpirkti tiekot arī papildseansi.

Kinolente uzņemta pēc latviešu strēlnieka, rakstnieka Aleksandra Grīna romāna Dvēseļu putenis motīviem un vēsta par Pirmo pasaules karu un Latvijas brīvības cīņām. O.Brantevica klases un skolas biedri no Kuldīgas Centra vidusskolas pēc noskatīšanās laukā nāca, domās iegrimuši. Kā atzina direktore Brigita Freija, filma ir emocionāla, šokējoša, skarba, bet ļoti patiesa.

Iztaujājot Oto, kurš filmēties sāka tūlīt pēc 9. klases, bet šogad mācās 12. klasē, sanākušos interesēja tas, kas uzņemšanā bijis visgrūtākais. Viņš atbildēja, ka Ziemassvētku kauju filmēšana, kad arī pats bijis emocionāli un fiziski novārdzis. Z.Ločmelis gan norādīja, ka Oto nekad neesot sūdzējies vai pieņēmis palīdzību, kaut tā piedāvāta. Viņš teica paldies gan Oto vecākiem, gan pedagogiem par apbrīnojamo spītību un izturību, kas puisī ieaudzināta. Abi labus vārdus veltīja režisoram Dzintaram Dreibergam – par šai profesijai neraksturīgu ieinteresētību katrā sīkumā un dokumentālista ķērienu. Z.Ločmelis: „Esmu strādājis vismaz 50 filmās. Noskatoties šo, sapratu, ka tā ir viena no labākajām, ja ne vislabākā. Darījām visu, kas ar kino iespējām Latvijā izdarāms, lai viss būtu tikai patiesi. Filma ir skarba – tajā ir mēsli un asinis, bet arī ļoti daudz cilvēciskā. Šis ir tikai mazs paldies kareivjiem, viņu mātēm un sievām.”

Saruna ar O.Brantevicu – turpmāk Kurzemnieka pielikumā 3K.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Novadu reforma, no 119 izveidojot 42 pašvaldības:
veicinās reģionālo attīstību
neko nemainīs
sanaidos cilvēkus
sen bija vajadzīga
ietaupīs naudu
apvienos resursus
ir piekāpšanās lielajām pilsētām
vēl vairāk iztukšos laukus
nav pārdomāta līdz galam
Kurzemnieks Horoskopi