Aizvērt

No vectēva diapozitīviem

2020. gada 18. februārī, 08:00
Raksta autors: Daina Tāfelberga
No vectēva diapozitīviem
Jaunās mākslinieces Santas Paulas gleznas, kas apskatāmas Skrundas muižā, tapušas pēc vectēva Laimoņa Meļķa diapozitīviem: „Es viņu nekad neesmu satikusi, tādēļ šis darbs man palīdzēja patiesi izprast, kas es esmu, no kurienes nāku un kādi cilvēki ir man apkārt.”
Foto: Edgara Vizuļa arhīva foto
Skrundas muižā pilsētniekiem un viesiem jauku gleznu izstādi sagādājusi Latvijas Mākslas akadēmijas studente Santa Paula ­– savulaik pazīstamā sabiedriskā un kultūras darbinieka Laimoņa Meļķa mazmeita.
Skrunda nav nejaušība

Jaunā māksliniece atzīst, ka darbi sausajā pasteļtehnikā tapuši dažos mēnešos – šī mācību gada pirmajā semestrī. Taču būtībā izstāde veidota trīs paaudžu garumā. Vectēvs savas dzīves laikā uzņēmis diapozitīvus, ko nodevis mantojumā meitai Ligitai, savukārt viņa – tālāk savai meitai. Tāpēc par pirmās personālizstādes vietu apzināti izvēlēta tieši Skrunda. Pagājušā gada decembrī L.Meļķis būtu svinējis 90 gadu jubileju, tāpēc nesen atklātā izstāde galvenokārt ir veltījums viņam.

 

Tuvinieku atbalsts

„Šī vieta saista manas dzimtas pagātni ar tagadnes esamību,” teic māksliniece. „Skrunda ir vectēva Laimoņa Meļķa dzimtā pilsēta, viņš šeit bija daudzu iemīļots, sirsnīgs cilvēks. Te lielu daļu dzīves pavadījusi mamma Ligita un citi radinieki. Mammas vecākā māsa Sandra ir mana krustmāte. Viņas abas ir figurējošā tēma vectēva uzņemtajos diapozitīvos tāpat kā manos izstādes darbos. Mani vecāki (Ligita un Arvis Šteinbergi – red.) ir atjaunojuši Skrundas muižu. Ja nebūtu šī fakta, visticamāk, braucieni uz mammas dzimto pilsētu būtu retāki.

Ar profesionālu padomu palīdzēja mākslinieks un pasniedzējs Atis Jākobsons. Tāpat bija liels atbalsts no tuviniekiem – bez tā, iespējams, nebūtu uzdrošinājusies spert pirmos soļus izstādes veidošanā. Bija daudz šaubu un neizlēmības, bet vēl vairāk bija pozitīvs skats uz nākotni, neizmirstami piedzīvojumi un satuvināšanās gan ar citiem, gan pašai ar sevi. ”


Kā dzejnieka pseidonīms

Izstādes nosaukums Grava izvēlēts kāda patiesa stāsta dēļ. 20 gadu vecumā, mācoties Liepājā, L.Meļkis izlēmis sekot sirdsbalsij un sācis rakstīt dzeju. To sūtījis slavenajai dzejniecei Mirdzai Ķempei – viņa jauno dzejnieku iedrošinājusi un novērtējusi pozitīvi. Laimonis izvēlējies pseidonīmu Grava. „Šis kautrīgais, taču drošsirdīgais mēģinājums sekot aicinājumam patiesi mani iedvesmoja,” atzīst Santa. „Tāpat kā Laimonis toreiz, arī es vēl atrodos pašā sava ceļa sākumā, taču tiecos darīt to, kas manai sirdij tuvs, – izpausties mākslā. Diemžēl pēc vectēva nāves dzejoļu krājums netīšu iemeslu dēļ pazudis – ir saglabājies pavisam maz. Par pseidonīmu uzzināju no nostāstiem, kuros ar mani dalījās vectēvam paši tuvākie.”
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Novadu reforma, no 119 izveidojot 42 pašvaldības:
veicinās reģionālo attīstību
neko nemainīs
sanaidos cilvēkus
sen bija vajadzīga
ietaupīs naudu
apvienos resursus
ir piekāpšanās lielajām pilsētām
vēl vairāk iztukšos laukus
nav pārdomāta līdz galam
Kurzemnieks Horoskopi