Aizvērt

Kurzemi Francijā pārstāvējuši godam

2020. gada 13. martā, 00:37
Raksta autors: Inguna Spuleniece
Kurzemi Francijā pārstāvējuši godam
Pieņemšanā Latvijas vēstniecībā Francijā: "Kūravas" vadītāja Ina Celitāne, gide Annemarija Megi-M’Bangasa, Karaliskā Burbonu institūta ģenerālsekretārs Lorāns de la Rozjērs ("Laurent de la Rosiere"), Baltijas arhitektūras centra vadītāja Aivija Bārda un Latvijas vēstnieks Imants Lieģis.
Foto: Latvijas vēstniecības Francijā arhīva foto
„Bija svarīgi apliecināt cieņu Orleānai un Francijas monarhu pēctečiem un arī ieinteresētību turpināt sadarbību,” tā pēc Latvijas delegācijas vizītes Francijā pastāstīja Kurzemes kultūras mantojuma centra "Kūrava" vadītāja, kuldīdzniece Ina Celitāne. „Braucām, patriotisma jūtu vadīti.”
Šogad uz Kuldīgu nebrauks

I.Celitāni uz Franciju aicinājusi Luāras departamenta Būvniecības un sabiedrisko darbu federācijas profesionālā skola Orleānā. Kurzemnieks jau rakstījis, ka vairākus gadus tai ir sadarbība ar kūraviešiem, atjaunojot biedrības ēku Baznīcas ielā. Audzēkņi arī šogad grasījušies braukt praksē, bet pēdējā brīdī to liegusi valsts nostāja, sargoties no jaunā koronavīrusa. Latvieši Francijas virzienā tomēr devušies, jo interesi par Kurzemi, īpaši Kuldīgu – hercoga Jēkaba dzimteni – izrādījis Karaliskais Burbonu institūts (Institut de la Maison de Bourbon).

I.Celitāne stāsta: „Apstākļi tā sakrita, ka braucienā devās arī pārstāvji no Baltijas arhitektūras centra un tā vadītāja Aivija Bārda (bijusī kuldīdzniece – red.), lai prezentētu projektu Arhitektūra un tūrisms. Jelgavas pils muzeja vadītāja Ginta Liniņa brauca no monarhu mantiniekiem saņemt karalisku dāvanu – Luija XVIII portretu. Ar mani brauca folkloras kopu Kursīši un Krētainie suiti vecāko audzēkņu mammas Argita Zundovska-Mediņa un Biruta Lagzdiņa, kā arī aktīvā suitene Aiga Lagzdiņa no Basiem.”
Atkāpei I.Celitāne pastāsta, ka saviem vecākajiem audzēkņiem savulaik ceļojumu uz Franciju solījusi, bet meitenes šogad beidz mākslas skolu un gatavo diplomdarbus, tādēļ ceļā devušās mammas.


Karaliska dāvana

„Sākumā visi bijām Orleānā, kur laipni uzņēma skolas direktore Patrīcija Lakūra (Patricia Lacour). Orleānieši augstu novērtē mūsu sadarbību un uzskata, ka Kuldīgai jābūt sadraudzības pilsētai.
Pēc tam devāmies uz Parīzi, jo viens no brauciena iemesliem bija arī Annemarija Megi-M’Bangasa (Annemarie Megi M’Bangas) – Rīgā dzimusi, Parīzē dzīvojoša krievu sieviete, kura Latvijā mācījusies Mākslas akadēmijā, bet Francijā ir gide. Viņa izjūt lielu pietāti pret latviešu, krievu un franču kultūru. Annemarija raksta grāmatu par franču karali Luiju XVIII, kurš, izrādās, 18. gadsimta beigās un 19. gadsimta sākumā ar 230 cilvēku galmu sešus gadus mītni atradis Jelgavas pilī. Tas noticis ar laipnu Ketleru dzimtas atļauju. Interesējoties par vēsturi, Annemarija iepazinusies ar Burbonu karaliskās dinastijas pēctečiem. Septembrī viņa rīkoja braucienu uz Jelgavu. Tur pilī atklāta plāksne, kas vēsta par Luiju XVIII. Pēc tam nācis Karaliskā Burbonu institūta uzaicinājums doties pretvizītē, lai Jelgavas pils muzejam pasniegtu Luija XVIII portretu.
Mēs, kuldīdznieki, tikām iesaistīti tādēļ, ka nākamvasar francūži grasās braukt uz Kurzemi, arī uz Kuldīgu – Kurzemes hercogistes galvaspilsētu. Dāvanu pieņēmām Latvijas vēstniecībā, klātesot vēstniekam Imantam Lieģim. Novada domes priekšsēde mums uzticēja aizvest Kuldīgas grāmatu, līdzi bija suitu maize un vietējo vīndaru vīns. Domāju, ka Kuldīgu parādījām, kā nu mācējām. No vēstniecības darbiniekiem saņēmām augstu novērtējumu, ka pasākums izdevies,” priecājas I.Celitāne.
Visi ceļojuma dalībnieki vēlreiz gribot satikties Parīzē, lai izplānotu Burbonu pēcteču vizīti, rādot mūspuses lielākās pērles: „Mums jāmācās lepoties un jāmācās no kultūras nesējiem arī citur pasaulē.”
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Biškopības kursi

Biškopības kursi
Aicinam pieteikties kursiem.
Aptauja
Notikumi Baltkrievijā:
prasa rūpīgāku analīzi;
raisa bažas par mūsu drošību;
ved uz demokrātisku valsti;
bija paredzami;
mani pārsteidz;
ir jāatbalsta baltkrievu tauta;
mani neskar;
mani neinteresē.