Aizvērt

"Bez mākslas būtu ļoti garlaicīgi"

2020. gada 30. aprīlī, 09:15
Raksta autors: Agrita Blumberga, "Talsu Vēstis"
"Bez mākslas būtu ļoti garlaicīgi"
"Cenšos sev atgādināt, ka man ir dota lieliska iespēja nodarboties ar to, kas sagādā prieku. Šī doma palīdz uzturēt motivāciju par spīti neveiksmēm," atklāj Karīna Liepājniece.
Foto: Foto no K. Liepājnieces personīgā arhīva
Ar jaunās mākslinieces Karīnas Liepājnieces veikumu plašāka sabiedrība iepazinās Talsu pilsētas svētkos, kad interesentiem tika dota iespēja ielūkoties meitenes ikdienā. Trīs gadu laikā vieta, kur dienasgaismu ierauga vēl neizstāstītie stāsti un neizsapņotie sapņi, piedzīvojusi daudz. Uz audekla uzliktie emocionālie pārdzīvojumi un otas triepieni pārtapuši par neatņemamu radošās darbnīcas sastāvdaļu.
Māksla Karīnu ir aizrāvusi visu laiku – pamatskolā viņa piedalījās vizuālās mākslas olimpiādēs, bet vēlāk savas prasmes attīstīja Talsu Mākslas skolā un pie grafiķes Ritmas Lagzdiņas. Lai gan augstākās izglītības Karīnai šajā jomā nav, viņas sirdī mīlestība pret gleznošanu nav apsīkusi. "21 gada vecumā veselības problēmu dēļ gadu pavadīju mājās, un zīmēšana palīdzēja aizmirst par tā brīža īstenību. Neko īpaši vērtīgu neradīju, bet pats radīšanas process mani ļoti priecēja. Vēlāk nodarbojos ar to paralēli viesmīles, bārmenes un pārdevējas darbam," skaidro Karīna.

Lielāko daļu nedēļas viņa pavada radošajā darbnīcā, kur laiks skrien vēja spārniem. Līdz idejai iekārtot savu darbnīcu viņa nonāca pirms trim gadiem, kad dzīvoklī kļuva par šauru. Sākotnēji viņa telpas dalīja ar līdzgaitnieci Sindiju Tebernieci, bet šobrīd tajās lielākoties rosās viena pati. Lai darbnīcu padarītu pievilcīgāku, pirms pilsētas svētkiem jaunās gleznotājas parūpējās par vizuālo noformējumu – ar to darbi pagaidām ir apstājušies. Nākotnē Karīna labprāt nokrāsotu pretī esošo malkas šķūnīti un izveidotu ielu mākslas objektu, kas sētai piešķirtu citu noskaņu. "Par cilvēku atsaucību un interesi Talsu pilsētas svētkos biju patīkami pārsteigta. Visas dienas garumā šeit apgrozījās cilvēki, darbnīcu apmeklēja gan draugi un ģimenes locekļi, gan citi interesenti," stāsta māksliniece.

Šobrīd Karīnas darbus caurvij reālisms un kosmosa tematika. Laiku pa laikam viņa uzglezno kaut ko abstraktu, bet beigās parasti atgriežas pie reālisma. Ja izvēlētā tēma šķiet interesanta, viņa glezno arī pēc pasūtījuma, kaut gan pēdējā laikā ir vairāk pievērsusies savu ideju īstenošanai. "Laikā, kad noliku zīmuļus un nopirku audeklu, interesējos par astronomiju. Man ļoti patika Habla kosmiskā teleskopa uzņemtās ainavas. Vienā jaukā dienā izlēmu, ka gribu šādu ainavu mājās pie sienas. Esmu iemēģinājusi roku arī ar UV krāsām, kas attiecīgā apgaismojumā rada luminiscējošu efektu. Tās manā arsenālā nokļuva pateicoties draugam, kurš uz kokteiļbāra "Sound n'Soul" sienas lūdza uzgleznot kosmosa ainavu. Tā kā lielas pieredzes man šajā jomā nebija, pagāja trīs mēneši, kamēr darbu pabeidzu. Tas bija gan aizraujoši, gan mokoši, jo brīžiem šķita, ka nekad to nepabeigšu. Man ir prieks, ka tagad tas tiek izmantots par fonu bildēm, rada prieku un tā dēļ arī bāra sienas ir interesantākas. Šobrīd UV krāsas esmu nolikusi malā, bet, kad radīsies iespēja apgleznot vēl kādu sienu, noteikti izmantošu šo tehniku."

Pirms pāris gadiem Karīnas darbi Muzeju naktī bija aplūkojami brīvās mākslas telpā "Baložu pasts". "Ideja rīkot izstādi radās pavisam nejauši. Talsenieks Gundars Šmithens, kurš dzīvoja man kaimiņos, bija atnācis ciemos un jautāja, kur esmu iegādājusies gleznu. Teicu, ka tas ir mans darbs. Būdams cieši saistīts ar "Baložu pastu", viņš piedāvāja iespēju parādīt savus darbus. Man tika piešķirta maza balta telpa, aizklājām logus un izritinājām LED gaismu virtenes. Izstāde notika Muzeju naktī, līdz ar to naksnīgā tēma un gaismas efekti ļoti labi iederējās."

Iedvesmu Karīna smeļas apkārtējā vidē – citreiz iedvesma atnāk nemanot, bet citreiz to nepieciešams noķert. "No rīta pieceļos, paēdu auzu pārslu putru, sakārtoju māju un dodos uz darbnīcu. Kad galīgi nav iedvesmas, paņemu brīvdienu. Dienās, kad nevar pacelt otu, man patīk padomāt par turpmākajām tēmām. Cenšos sev atgādināt, ka man ir dota lieliska iespēja nodarboties ar to, kas sagādā prieku. Šī doma palīdz uzturēt motivāciju par spīti neveiksmēm. Mans iedvesmas un iedrošinājuma avots ir ģimene, draugi un mīļākie mākslinieki. Šaubu brīžos palīdz arī daba – apkārtējā vide ir pilna ar labām idejām. Nākotnē plānoju turpināt darbu savās foršajās telpās. Ceru, ka mana darbošanās būs produktīva un arī pasaules krīze drīz rimsies. Tiem māksliniekiem, kuri vēl tikai meklē savu ceļu, es ieteiktu neapstāties pie pirmajām grūtībām, izmantot sniegtās iespējas un nesalīdzināt sevi ar citiem."

 

 

Šobrīd Karīnas darbus caurvij reālisms un kosmosa tematika.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Vai Latvijā būtu kaut kā jāgatavojas grūtākiem laikiem?
Jau ir par vēlu
Vēl nekādu iemeslu tam nav
Jāapzina iespējas, uz kurieni doties, ja nu kas...
Var iepirkt pārtikas un ūdens rezerves, bet ar prātu
Jāsakārto soma un jābūt gatavam pamest mājas
Auto degvielas bāku derētu turēt pilnu
Jātaisa kārtīgas pārtikas rezerves