Aizvērt

TICĪBA. Garīgai dzīvei nav dīkstāves

2020. gada 8. maijā, 09:53
Raksta autors: Daina Tāfelberga, "Kurzemnieks"
TICĪBA. Garīgai dzīvei nav dīkstāves
Kad Covid-19 vīrusa izplatības izraisītās ārkārtējās situācijas dēļ dievnamu durvis lielākoties slēgtas, baznīcās dzīve nav apstājusies. Garīdznieki turpina lūgt un noturēt dievkalpojumus, meklējot iespēju, kā attālināti tajos piedalīties draudzei. Tomēr mācītāji atzīst, ka šis laiks nav vienkāršs nedz viņiem pašiem, nedz draudzes locekļiem.
Laiks mācīties

Romas katoļu Liepājas diecēzes bīskapam Viktoram Stulpinam šis laiks devis iespēju apstāties, pārdomāt un mācīties apgūt jaunu lūgšanu pieredzi. To viņš iesaka arī citiem kristiešiem.

"Baznīcas dzīvē šī situācija ir ienesusi zināmas izmaiņas. Nav tieša kontakta ar draudzi kā kopienu, bet vairāk atsevišķi un attālināti. Domāju, ka priesteri ilgojas pēc tā laika, kad varēs svinēt dievkalpojumus kopā ar draudzes locekļiem. Vienlaikus tas liek domāt, kā mūsu aicinājumu realizēt arī šajos apstākļos, lai cilvēki nepaliktu bez tā, kas nepieciešams viņu garīgai dzīvei. 
Vēl var teikt, ka šajā situācijā ir arī sava labā nozīme – tagad var atjaunot daudzās ģimenēs izzudušo kopīgās lūgšanas praksi. Šis ir labs laiks, kad par ticības lietām runāt ģimenes lokā un praktizēt kopīgu laika pavadīšanu, arī piedaloties dievkalpojumos attālināti. Katrā ziņā mēs varam mācīties, ka, nonākot ārkārtējās situācijās, mums ir jāmeklē veidi, kā baznīca var evaņģēlija vēsti nodot tālāk. Droši vien arī turpmāk, ja šī situācija ieilgs, vēl daudz būs jāmācās.
Personīgi es šo laiku izmantoju, lai pārdomātu savu dzīvi, aicinājumu un vēlreiz apzinātos, cik trausls ir cilvēks. Mums jau šķita, ka viss ir daudzmaz sakārtojies mūsu dzīvē, bet te pēkšņi viss ir jāmaina. Tāpat cenšos atrast laiku, lai vairāk piesēstos un palasītu grāmatas, bet pāri visam šis ir laiks arī lūgšanai, kuru tik viegli ikdienas steigā ir atlikt." 

 
"Šo laiku izmantoju, lai apstātos un pārdomātu savu dzīvi, aicinājumu un vēlreiz apzinātos, cik trausls ir cilvēks," saka bīskaps Viktors Stulpins.

Egona Zīverta foto

 

Turpina pildīt misiju

Vairums LELB Liepājas diecēzes draudžu dievkalpojumu vērojami feisbukā, tostarp tiešraidēs. Bīskaps Hanss Martins Jensons atzīst, ka laikā, kad esam ierobežoti pārvietoties un pulcēties, aizlūgšanas ir ļoti vajadzīgas.

Tikko noritējuši Kristus Augšāmcelšanās svētki apstākļos, kādus daudzi līdz šim nebija piedzīvojuši. "Dažreiz iespējas novērtējam vien tad, kad tās mums tiek atņemtas," saka H. M. Jensons. "Tagad mēs varam garā būt klāt dievkalpojumos, kurus notur baznīcās ierastajā kārtībā, kaut bez draudzes fiziskas klātbūtnes. Mēs turpinām pildīt savu misiju – tā nav apstājusies, joprojām aicinām pievērsties Dievam. Dievkalpojumu norise notiek kā parasti, bet tajos nevar piedalīties visa draudze. Tādējādi darba pat vairāk, jo jānodrošina ieraksti un pārraides, lai dievkalpojumos varētu piedalīties neklātienē. Par to jau domājām vēl pirms šīs situācijas, jo arī iepriekš ne visi cilvēki varēja atnākt uz dievkalpojumu nopietnu iemeslu dēļ. Esam ievietojuši gan video sižetus, gan tekstus mūsu Liepājas diecēzes mājaslapā. Tomēr internets nevar aizstāt sadraudzību, Svētā sakramenta saņemšanu reālajā dzīvē. Tāpēc svarīgi, lai baznīcas durvis būtu vaļā un cilvēki varētu ienākt pa vienam. Lai saņemtu garīgo aprūpi, baznīcas šobrīd ir tikpat nozīmīgas kā mediķi slimniekiem, ugunsdzēsēji un glābēji cilvēkiem bīstamos apstākļos."

Bīskaps norāda, ka savā ziņā pašizolācijas laiks ir ļoti svētīgs, jo individuāli var izvērtēt, cik katram nozīmīga Dieva žēlastība un ilgas pēc baznīcas, lai saņemtu Dieva Vārda pasludināšanu un svētību ar Kristus miesu un asinīm. Cik liela ir katra gatavība ziedot tagad un turpmāk draudzei, lai tā varētu sniegt garīgo aprūpi un uzturēt baznīcu. H. M. Jensons aicina regulāri vērsties pie Visuvarenā un Trīsvienīgā Dieva, vienoties lūgšanā, lai Viņš mūs sargā un apžēlo. Svētdienu dievkalpojumi no Liepājas Sv. Trīsvienības katedrāles tiek pārraidīti pulksten 10, un svarīgi, ka tās ir tiešraides, lai cilvēki ne tikai noskatītos, bet arī piedalītos noteiktajā laikā pēc noteiktas kārtības, tādējādi radot kopības sajūtu.

 

"Tagad mēs varam garā būt klāt dievkalpojumos, kurus notur baznīcās ierastajā kārtībā, kaut bez draudzes fiziskas klātbūtnes. Tomēr internets nevar aizstāt sadraudzību, Svētā sakramenta saņemšanu reālajā dzīvē," saka bīskaps Hanss Martins Jensons.


Ulda Muzikanta foto

 

Pagaidu risinājums

Draudze "King of Glory" (Godības ķēniņš) savus dievkalpojumus jau agrāk ierakstīja video un publicēja internetā, lai tos varētu redzēt pēc iespējas plašāka auditorija un tie, kas nevar atnākt uz dievkalpojumu. Mācītājs Aldris Zalkovskis gan uzskata, ka tam ir savi mīnusi, un cer, ka pašlaik noteiktie ierobežojumi drīz beigsies, lai kristieši atkal varētu brīvi satikties.

"Mums ir draudzes grupa vatsapā, piektdienas vakara un svētdienas dievkalpojumu tiešraides feisbukā, kā arī videoieraksti skatāmi jūtūbē. Diemžēl no feisbuka informācija dažkārt tiek izdzēsta, to teikuši arī citi evaņģēlisko draudžu mācītāji. Šis laiks ir tāds jūtīgs, daudz kas tiek kontrolēts, bet es nezinu, kādu politisku apsvērumu dēļ. Iespējams, meklēsim citu, neatkarīgāku vebināru platformu, tomēr ceram, ka drīz varēsim atkal pulcēties. Ilgi tā nevar turpināties – nevaram pārvērsties par interneta un tieša bezkontakta draudzi. Evaņģēliji, apustuļu darbi liecina, ka cilvēkiem ir jāsatiekas. Protams, Pāvils un citi rakstīja vēstules, bet tajā pašā laikā apmeklēja daudzas tautas, tās mācīdami. Kristietība ir garīgā saskarsme un arī fiziskā. Tā nav iedomājama bez sadraudzības. Mēs dievkalpojumos izpildām slavēšanas dziesmas, esmu saņēmis aizrādījumu, ka tām ir autortiesības, tādēļ nedrīkstu šo videoklipu izmantot komerciālos nolūkos. Es taču nepelnu naudu ar to! Videoieraksti ir tikai pagaidu risinājums šajā laikā, kad cilvēki vairāk uzturas mājās un biežāk sēž pie datoriem, izmanto mobilās viedierīces.

Labums ir tāds, ka aizsniedzam plašāku publiku, mūsu dievkalpojumiem, arī Alfa kursam internetā, ir ievērojami vairāk skatījumu nekā iepriekš, kad nebija šādas situācijas. Ir daudz atsauksmju, turklāt tās ir pozitīvas. Tātad cilvēkiem vajag Dieva vārdu. Protams, ir arī negatīvisms, kā jau tas bieži notiek sociālajos tīklos, īpaši, ja cilvēks grib tikai komentēt, nesaprotot, par ko ir runa. Iespējams, ka kāds dievkalpojumu internetā noklausās pavirši, piemēram, tēju dzerot vai zupu vārot. Tas nav labi. Dievkalpojumā jāpiedalās ar visu sirdi, un to var izdarīt arī neklātienē. Var ieiet savā kambarī un pieslēgties par 100% ar visu savu būtību. Es pats tiešraidē esmu saņēmis Svētā Gara dāvanu. Gadiem lūdzu klātienē, bet saņēmu tādā veidā, jo biju iekšā ar sirdi. Tēju dzerot vai ēdot, dievkalpojums ir tikai informatīvs raidījums.

Šis ir labs laiks, lai pārdomātu dzīves vērtības – pasaule ir apstādināta. Ne tikai Latvija, bet visa pasaule, izņemot, piemēram, kādu indiāņu cilti kalnos, kuras dzīves ritms nav skarts. Feisbukā redzēju divas pretējas bildes. Vienā: karantīnā sēž cilvēks ar sejas masku pilsētas dzīvokļa četrās sienās, spilvenu apkampis, jo nav, ko darīt. Otrā: puspliks lauku puisis priecīgs jāj uz cūkas. Mana priekšrocība, ka dzīvoju lauku mājā, kur ir daudz darba. Dzīvojam tur trīs paaudzes un varam būt kopā."

 

"Ja cilvēki šo laiku izmantos, meklējot patiesās vērtības, tad viņi, kā Bībelē rakstīts, atradīs patiesību. Viņiem būs miers un Dieva apsardzība dažādās situācijās," saka mācītājs Aldris Zalkovskis.

Foto no Aldra Zalkovska personīgā arhīva

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Pasaulē atkal jauni Covid-19 uzliesmojumi. Vai Latvijā:
cilvēki ir uzmanīgi un piesardzīgi;
zaudējuši modrību
uzvedas atbilstoši valdības noteiktajam;
pārkāpj distancēšanās noteikumus;
cilvēki būtu stingrāk sodāmi;
valdībai būtu jāpievelk groži;
policijai stingrāk jāuzrauga pulcēšanās pārkāpumi;
sodiem jābūt bargākiem.