Aizvērt

Grāmatas. Ļauj ceļot iztēlē, neizejot no mājas

2020. gada 15. maijā, 05:26
Raksta autors: Elisa Elīna Rudzīte, ceļotāja un blogere
 Grāmatas. Ļauj ceļot iztēlē, neizejot no mājas
Elisa Elīna Rudzīte pirms vairāk nekā desmit gadiem aktīvi darbojās "Kurzemnieka" Jauno žurnālistu skolā, rakstīja lappusei Ģīmetne. Pēc vidusskolas studējusi žurnālistiku Latvijas Universitātē. Pēdējos trīs gadus kopā ar vīru ceļojuši: dzīvojuši Jaunzēlandē, bijuši Austrālijā, apceļojuši daļu Āzijas un Eiropas. Par to Elisa rakstījusi vietnē Turismagids.lv. Raksta savu blogu: www.comfortindiscomfort.com. Nu arī Kurzemniekā un portālā www.kurzemnieks.lv publicēsim Elisas ieteikumus.
Laikā, kad mūsu ceļošanas un atvaļinājumu plāni ir neskaidri, jāļauj vaļa fantāzijai. Ir jauki izšķirstīt vecās bildes un gremdēties atmiņās, tomēr piedzīvojumu garšu var noķert, arī lasot citu stāstus. Vienalga, vai stāsts ir izdomāts vai īsts, daudzi rakstnieki lieliski prot uzburt svešzemju ainas. Iespējams, kāds stāsts kalpos par iedvesmu nākotnes atvaļinājumam. Šeit būs desmit lieliskas grāmatas, kas ļauj ceļot iztēlē, nemaz nepametot savu ērto dīvānu.

1.     Viens no Latvijas nenogurdināmākajiem ceļotājiem ir Pēteris Strubergs. Viņš regulāri publicē aprakstus, kā arī izdevis vairākas grāmatas. Apceļojis vairāk nekā 80 valstu, Pēteris savās piezīmēs dalās, dodot iespēju arī citiem iepazīt tālas un eksotiskas zemes. Pēdējā grāmatā "Papua Jaungvineja" tuvplānā autors uzbūris brīnišķīgu un košu pasauli, kas pārsteidz ik uz soļa.

 
2.     Tiem, kam sirdij tuvi ir piedzīvojumi un negaidīti pavērsieni, noteikti patiks ceļotājas Laines Pērses grāmatu sērija "Ar stopiem apkārt pasaulei". Sērijā ietilpst četras grāmatas: par Ziemeļameriku, Dienvidameriku, Āziju, kā arī par Eiropu un Āfriku. Lasot var kļūt par trešo ceļotāju un dzīvot līdzi Laines un Artura neparastajam pasaules piedzīvojumam, braucot ar autostopiem. Pāris pabija 64 valstīs un iepazina piecus kontinentus. Grāmatās var iepazīties ar šo pāri un neparasto ceļošanas veidu. Tajās atrodami gan vērtīgi padomi, gan maršrutu kartes, gan atbildes uz nozīmīgiem jautājumiem. Arī šobrīd Laine un Arturs atrodas ceļā un top jau piektā grāmata.

 
3.     Elizabtes Gilbertes "Ēd. Lūdzies. Mīli" ("Eat. Pray. Love"), šķiet, zināma jau daudziem. Autore stāsta par drosmi pamest ierasto dzīvi un pilnībā to mainīt. Cauri pārdzīvojumiem lasītājam ir iespēja aizceļot uz Itāliju, Indiju un Indonēziju. Autore bezbailīgi metas savā lielākajā piedzīvojumā un atrod trīs lietas, kuru vienmēr pietrūcis: prieku, garīgumu un dvēseles līdzsvaru.

 
4.     Tiem, kam patīk smeldzīgi stāsti, kas aizrauj līdz sirds dziļumiem, patiks Šerilas Streidas (Cheryl Strayed) darbs "Mežone" ("Wild. From Lost to Found on the Pacific Crest Trail"). Autore dalās pieredzē un atmiņās par vairāk nekā 1000 jūdžu pārgājienu vienatnē pa Klusā okeāna piekrastes kalnu taku Amerikā. Tā ir viena no garākajām pārgājienu takām pasaulē, un autore to izvēlējās tāpēc, lai 26 gadu vecumā, pārvarot fiziskas grūtības, sakārtotu iekšējo pasauli. Viņa apraksta brīnišķīgas ainavas, neaizmirstot par iekšējām pārmaiņām, veicinot pārdomas arī lasītājā.

 
5.     Kolīnas Makkalovas grāmata "Morgana ceļš" ir vēsturisks romāns par 18. gadsimta angļu cietumnieku izsūtīšanu uz jaunatklātu kontinentu – Austrāliju. Šis ir stāsts par cilvēkiem, kuri palīdzēja nodibināt tur valsti un iezīmēt tās nākotni. Piesātināts ar vēsturiskiem faktiem, romāns uzbur savdabīgas tālaika pasaules ainas. Lasītājs teju savām acīm vēro dubļainās Bristoles ielas, seko delfīnu bariem okeānā un pirmo reizi skata zemi, kurā „piena upes plūst gar medus krastiem”.


6.     "Šantarāms" ir pārsteigumu pilns, autobiogrāfisks stāsts par Deividu Robertsu, kurš, notiesāts uz 19 gadiem cietumā, nolemj bēgt no dzimtās Austrālijas. Astoņus gadus dzīvojot Bombejā, viņš nodibināja bezmaksas klīniku trūcīgajiem un iztiku pelnīja Bombejas mafijā kā dokumentu viltotājs un kontrabandists. Reālie notikumi, ko Robertss Indijā piedzīvo, pārspēj vispārdrošāko fantāzijas lidojumu.

 

7.     Ir grūti izvēlēties tikai vienu grāmatu no Bila Braisona repertuāra. Viņš ar humoru un pašironiju savus piedzīvojumus attēlojis vairākos darbos. Tiem, kam patīk pārgājieni, patiks "Skarbās takas vilinājums" ("A Walk in the Woods"), kas ataino autora un viņa drauga ceļojumu pa vairāk nekā 3500 km garo Apalaču taku, kas ir viena no senākajām pārgājienu takām ASV. Lielisks, rotaļīgs stāstījums aizved lasītāju pastaigā pa neskartās dabas skaistākajām ainavām.

 

8.     Amerikāņu žurnālista Džo Keina grāmata "Amazone". No iztekas līdz jūrai ir stāsts par ekspedīciju, kas mēģina ar laivām izbraukt pasaules garāko upi Amazoni no tās iztekas Andu kalnos līdz pat Atlantijas okeānam. Grāmata ierauj lasītāju neparedzamu notikumu virpulī un dod iespēju pievienoties autoram sešu mēnešu garā ceļojumā pa mežonīgo upi tālajā 1985. gadā.

 

9.     Austriešu alpīnista Heinriha Harēra autobiogrāfiskais darbs "Septiņi gadi Tibetā" iepazīstina ar svarīgu posmu Tibetas vēsturē – pēdējiem gadiem pirms tam, kad neatkarīgo Tibetu okupēja komunistiskā Ķīna. Autors stāsta par ceļojumiem pa Tibetas plakankalni, sauktu arī par Pasaules jumtu, un iepazīstina ar senām budistu tradīcijām.

 

10.  Oskara Pīpiķa "Motociklista dienasgrāmata" būs īstā, ja ir vēlme iztēlē doties aizraujošā motobraucienā. Lasot varēs just vēju matos un autora acīm redzēt ainavas, kā arī lasīt par pieredzi, kas uzkrāta, ilgi braucot ar motociklu.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Notikumi Baltkrievijā:
prasa rūpīgāku analīzi;
raisa bažas par mūsu drošību;
ved uz demokrātisku valsti;
bija paredzami;
mani pārsteidz;
ir jāatbalsta baltkrievu tauta;
mani neskar;
mani neinteresē.