Aizvērt

Jāizstrādā jauns kultūras kalendārs

2020. gada 19. maijā, 08:35
Raksta autors: Inguna Spuleniece
Jāizstrādā jauns kultūras kalendārs
Kultūras darbinieki pagastos lēš, ka, ievērojot visu paredzēto piesardzību, nekādus dižos pasākumus rīkot vēl nevar. Tomēr pašdarbnieki priecājas, ka ir vairāk iespēju atsākt mēģinājumus klātienē.
Domē

Lēmumu maina

Ministru kabinets atļāvis no 12. maija gan telpās, gan ārā rīkot publiskus pasākumus, tostarp nelielus kultūras pasākumus, līdz 25 cilvēkiem, ievērojot 2 m distanci un sanitārās prasības. Tāpēc Kuldīgas novada dome 14. maijā atcēlusi savu 16. aprīļa lēmumu. Tajā bija teikts, ka jebkādi kultūras un sporta pasākumi, ko rīko pašvaldības iestādes vai par pašvaldības naudu, ir aizliegti līdz 30. jūnijam.

Kultūras nodaļai kopā ar kultūras organizatoriem līdz 15. jūnijam jāizstrādā jauna satura kalendārs, kas atbilstu Kultūras ministrijas sanitārajam protokolam.

 

Pagastos

Jāņus ielīgos

„Ir jau vieglāk, bet tikai nedaudz. Cilvēki vēl baidās,” atzīst Gudenieku kultūras organizatore Olita Umkalne.

Pagastā darbojas tradīciju ansamblis "Basu suiti", ko vada Dace Nasteviča, un Gudenieku suiti Lidijas Jansones vadībā. Tuvākais pasākums, kam tie sāks gatavoties, būs Jāņu ielīgošana pie Basu tautas nama. „Cilvēki distanci ievēros, vairāk par 25 nākt nedrīkstēs. Nu, nebūs tā kā citkārt,” teic O.Umkalne.

Divos pandēmijas klusākajos mēnešos viņa pati par darbu sūdzēties nevarot – gan tautas nams jāsakopj, gan ekspozīcija jāpārskata, bet vēl iesaistījusies silto pusdienu izvadāšanā bērniem. Pašdarbnieki gan noilgojušies pēc dziedāšanas. Basu suiti platformā "Zoom" nav sadziedājušies. O.Ulmkalne skaidro: „Ansamblītī esam piecas. Mēģināsim brīvā dabā.”

 

Pirmais pasākums – 30. maijā

Padurē tikšanos gaida sieviešu vokāli instrumentālais ansamblis "Harmonija" Anitas Sāmietes vadībā un amatierteātris, ko vada aktieris Kārlis Neimanis. Mēģinājumi notikuši attālināti. Kultūras organizators Ģirts Immers sola, ka 30. maijā abi kolektīvi varēs apgūto parādīt.

Pasākums paredzēts pie klēts, krēslus izvietojot divu metru attālumā. Ģ.Immers uzskata, ka cilvēku plūsmas kontrolei uzmanība jāpievērš, bet Padurē labi apmeklēts pasākums skaitoties tad, ja atnāk 25 cilvēki. Iespējams, šoreiz vajadzēs iepriekš pieteikties. Jaunajā situācijā cītīgi jādomā katrs solis.

„Tā jau nebija, ka viss būtu apstājies, cilvēki darbojās, kā varēja. Aušanas pulciņa meitenes, ko vada Daiga Jansone, nāk kopā visu laiku, protams, ievērojot distanci. Stelles ir dzīvoklī, katra var aust savā istabā. Arī adīšanas pulciņš darbojas, adīt māca Daiga Svenča.”

Ģ.Immers iepriekšējos mēnešos izmantojis atvaļinājumu, kā arī strādājis pie projektiem. Viens no tiem ir veidot bērniem videoklipiņus, ko ievietot feisbuka kontā: „Sarunājām lielās leļļu maskas. Dažādi tēli stāstīs bērniem svarīgas lietas. Pirmā tēma varētu būt gatava uz 1. jūniju, Starptautisko bērnu aizsardzības dienu. Ir padomā, ka pie Padures dīķa šie tēli atgādinās, kā jāuzvedas pie ūdens. Ceru, ka pašvaldība šo ideju akceptēs.”

Jūnijā pie klēts būšot saulgriežu koncerts, bet par mašīntalku septembrī esot bažas – uz to vienmēr sabrauc daudz vairāk cilvēku, nekā pagaidām ļauts sanākt kopā. „Uz talku dalībnieku vien ir vairāk. Sekosim līdzi notikumiem un skatīsimies, kā rīkoties,” uzsver Ģirts.

 

Gribēšana ir. Nezina, vai drīkstēs

„Ir arī bailes, ka neatkrītam ar to vīrusu atpakaļ,” tā saka Rendas kultūras organizatore Sandra Gailuma.

„Ievērojot ierobežojumus, rīkot jau var visu ko, bet – vai tas šobrīd vajadzīgs? Varbūt jāpaciešas vēl mazliet, kamēr var darīt brīvi,” viņa neslēpj bažas, tomēr atzīst, ka gribēšana strādāt ir liela. „Rendā uz pasākumiem vienmēr bijis vismaz divtik skatītāju, cik pašlaik drīkst būt. Parēķiniet nost mani, piecus māksliniekus! Skatītāji drīkst būt tikai 19. Ko tad teikt pārējiem?” viņa raizējas.

Sandra uzskaita, ka šogad bija plānota ballīte senioriem, 10. Rendas svētki, "Eņģeļi pār Latviju", kas zālē vienmēr pulcējuši 200–250 cilvēku. „Pirms vīrusa mākslinieki bija gatavi braukt, tagad atsakās, jo netic, ka šogad tik lielus pasākumus drīkstēsim rīkot.”

Varot rīkot velodienu, bet tā vairāk piesaistītu jauniešus, kuru Rendā maz. Tāpat esot ar jaunajām ģimenēm, bet seniori vasaru labāk pavadot dārziņā, turklāt vīrusa laikā viņiem nebūtu ieteicams staigāt apkārt. „Rendā visi tik iet maršrutā veikals – mājas. No pašdarbniekiem mums atlicis vien deju kolektīvs. Viņiem gribas atsākt, bet pagaidām nekas nenotiek. Ir astoņi pāri, un tik daudz kopā var nākt. Gan jau būs labi, galvu nokārt nedrīkst,” uzsver S.Gailuma. „Pati piedalos attālinātās mācībās visas Latvijas kultūras darbiniekiem, mācāmies līdz 500 cilvēku. Notiek arī attālinātas sapulces.”
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Biškopības kursi

Biškopības kursi
Aicinam pieteikties kursiem.
Aptauja
Notikumi Baltkrievijā:
prasa rūpīgāku analīzi;
raisa bažas par mūsu drošību;
ved uz demokrātisku valsti;
bija paredzami;
mani pārsteidz;
ir jāatbalsta baltkrievu tauta;
mani neskar;
mani neinteresē.