Aizvērt

Atklās izstāžu zāli "Gāčas"

2020. gada 12. jūnijā, 04:57
Raksta autors: Jolanta Hercenberga
Atklās izstāžu zāli "Gāčas"
Lidija Jansone ar meitu Skaidrīti un viņas vīru Jāni Dauguli īsi pirms pašu realizētā projekta – izstāžu zāles "Gāčas" – atklāšanas dzimtas mājās Alsungā.
Foto: Jolanta Hercenberga
Rīt Alsungas novada "Gāčās", kas ir suitu kultūras kopējas un etnogrāfiskā ansambļa "Gudenieku suiti" vadītājas Lidijas Jansones dzimtas mājas, tiks atklāta izstāžu zāle.
Tā iekārtota jaunbūvē, kas pērn uzcelta 2015. gada vasarā ugunsnelaimes nopostītās senās ēkas vietā. Jansonu dzimtas saknes te iestiepjas sestajā paaudzē un, kā saka L.Jansone: „Tā nav tikai mana mājvieta – tā ir mana svētvieta. Mani šeit sargā gan akmens pagalmā, gan liepa pievārtē.”

Ideju par mājas atjaunošanu un izstāžu zāli L.Jansone īstenojusi ciešā sadarbībā ar muzikālās izglītības attīstības fondu "Spanga", ko dibinājusi viņas meita Skaidrīte ar savu vīru Jāni Dauguli. Abi ir rīdzinieki, bet daudz laika pavadījuši "Gāčās", lai taptu šī zāle. Tās pamatideja ir suitu kultūras vērtību saglabāšana un popularizēšana, izmantojot modernās tehnoloģijas. Pastāvīgajā ekspozīcijā var noskatīties videostāstus par "Gāčās" bijušajām personībām un notikumiem cauri gadsimtiem. Te var redzēt arī šajās mājās uzņemtās filmas: "Dzimtene sauc" jeb "Kāzas Alsungā" (rež. Aleksandrs Rusteiķis), "Cerību lauki" (Andris Slapiņš) un "Kāzas" (Viesturs Kairišs). V.Kairišs savu filmu esot uzņēmis pēc tam, kad šeit noskatījies Skaidrītes un Jāņa kāzas. Vairākus elementus no tām režisors izmantojis savā darbā. 

Dauguļu ģimene stāsta, ka "Gāčas" to īpašās kultūrvēsturiskās vides dēļ vienmēr bijušas kā suitu tradīciju krātuve un arī tagad līdz ar izstāžu zāles atvēršanu tās varētu būt vietēja mēroga kultūras centrs. Tajā tiks organizētas nometnes, semināri un citi pasākumi.

Ideja realizēta ar Lauku atbalsta dienesta, biedrības "Darīsim paši" un Alsungas novada pašvaldības finansiālu atbalstu.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Ko jūs darāt, sajūtot saaukstēšanās pazīmes:
Stiprināt imunitāti ar vitamīniem, uztura bagātinātājiem
Izvairāties no kontaktēšanās ar citiem cilvēkiem un publisku vietu apmeklēšanas
Ārstējaties mājas apstākļos
Pastiprināti sekojat līdzi saslimšanas simptomiem
Konsultējaties ar ārstu
Aptiekā prasāt palīdzību farmaceitam
Paši pieņemat lēmumu, kā ārstēties vai kādus medikamentus lietot
Informāciju un padomus par ārstēšanās metodēm meklējat internetā