Aizvērt

Zlēkas. Laiki un likteņi

2015. gada 18. septembrī, 15:38
Raksta autors: Marlena Zvaigzne
Zlēkas. Laiki un likteņi
Foto: Marlena Zvaigzne
Šāds nosaukums dots pamatīgam rakstnieces Laimdotas Sēles pētījumam par Zlēkām no laikiem pirms Kristus līdz mūsdienām.

709 lappušu biezā grāmata ir vērtīgs kultūras mantojums, jo autore iedziļinājusies katrā Zlēkās satiktā cilvēka un viņa dzimtas liktenī, pieminot arī vēsturiskos notikumus, kas to ietekmēja. Lai uzrakstītu pētījumu, Laimdota četrus gadus reizi nedēļā, trešdienās, ieradās pagastā, tikās ar iedzīvotājiem, bet ceturtdienas parasti pavadīja arhīvā vai muzejā. Tas, kā atzīst izdevuma autore, bijis brīnišķīgs laiks, kas viņu bagātinājis, tādēļ tagad, kad grāmata laista tautās, ir mazliet žēl, ka nu vairs nebūs jāmēro ceļš uz Zlēkām, lai vāktu mutiskās un rakstiskās liecības un fotogrāfijas.

Pateicoties Laimdotas darbam, papildināts bibliotēkas arhīvs un izveidotas vairākas fotoizstādes. Bibliotēkas vadītāja Pārsla Bože esot viena no cītīgākajām rakstnieces palīdzēm, bet pavisam palīgu bijis neskaitāmi daudz – arī finansiālie atbalstītāji. Iecere par pētījumu radusies Zlēku evaņģēliski luteriskās draudzes mācītājam Jānim Kalniņam un mecenātiem Zintai un Ģirtam Štekerhofiem, kuri gribējuši, lai arī nākamās paaudzes apjauš kultūrvēsturiskā mantojuma nozīmi. Mākslas zinātnieks Ojārs Spārītis pagaidām uzrakstījis nelielu ceļvedi Zlēku baznīcai 370, bet Laimdota – grāmatu Zlēkas. Laiki un likteņi.

Izdevuma atvēršanas svētkos piedalījās vairāk nekā 100 cilvēku, un J.Kalniņam tas nebija brīnums: „Vai maz ir kāds zlēcenieks, kurš netika aptaujāts un satikts? Pazīstot Laimdotu, zināju, ka viņa uzrakstīs labu grāmatu un pamatīgi iedziļināsies pētāmajā materiālā, un tā ir noticis.”

Uzklausījusi komplimentus, rakstniece atcerējās pirmo gājienu, meklējot pagātnes pēdas, un tas bijis pie Hildas tantes, kura jau aizsaukta mūžībā. Sākumā L.Sēle domājusi: nu, kas tur ko neuzrak-stīt grāmatu, bet, kad sakrājusies prāva piezīmju kaudze, nākusi pretēja atskārsme: „Nemūžam! Taču atkāpties bija kauns… Otrs – šis darbs mani bija paņēmis savā varā tā, ka vairs nevarēju atteikties, un, ja sākumā bijīgi domāju, kā lai izvaicā cilvēku par viņa dzimtas notikumiem, vēlāk sapratu – to var un vajag. Arī mazie notikumi veido raibo dzīves pavedienu, un cilvēki šajā pētījumā bija vissvarīgākie – kā viņu gaišie, tā skumjie brīži. Es centos tuvoties patiesībai.”

Ventspils muzeja pētniece Ingrīda Štrumfa, iepazinusi grāmatas manuskriptu, atzina – tajā ir dziļums un šķērsgriezums, profils, kurā nolasās visi slāņi: „Tā nav joka lieta! Daži slāņi ir tik melni un rūgti, ka varu tikai just līdzi Laimdotai, kurai bija jāizrokas tiem cauri.”

 

Attēlā:

Rakstniece Laimdota Sēle ar savu grāmatu Zlēkas. Laiki un likteņi.
 

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Vai esat izlēmuši, par ko balsosiet 14. Saeimas vēlēšanās?
Jā, zinu
Vēl ir laiks vētīt iesniegtos partiju sarakstus
Balsot nedošos, neredzu tam jēgu
Nevaru izlemt, kam atdot savu balsi
Svārstos starp divām partijām
Man nav tiesību piedalīties vēlēšanās