Aizvērt

Baznīcas iepazīst naktī

2016. gada 14. jūnijā, 17:11
Raksta autors: Antra Grīnberga, Dina Poriņa
Baznīcas iepazīst naktī
Foto: Antra Grīnberga, Inese Vitte
Ar zvanu skaņām sešos vakarā, ar vienotu Tēvreizi 21.00 un daudzveidīgu kultūras un izglītojošu programmu piektdien Baznīcu naktī teju līdz pusnaktij bija vaļā arī seši mūspuses dievnami. Kurzemnieks iegriezās divos. Apmeklētāju skaitam, iespējams, nenāca par labu lietainais un aukstais laiks, kā arī daudzu izlaidumu vakars.

Izbauda Naura Puntuļa sniegumu

 

Ar ekskursiju pa baznīcu, ērģeļu skanējumu, operdziedātāja Naura Puntuļa un kamerkora Rāte dziedājumu pasākums aizvadīts Kuldīgas Sv. Katrīnas baznīcā. Vēl tika piedāvāts iepazīt baznīcu un Bībeļu ekspozīciju, uzkāpt tornī, no kura pavērties uz pilsētas ainavu.

Ekskursijā piedalījās arī vairāki jaunieši, tostarp Krists Zeidlers. Viņš gan te nākot ikdienā. „Mēs, jaunieši, paši izdomājām šovakar piedalīties, un ir interesanti. Gribējām dzirdēt ērģeļmūziku un Nauri Puntuli.

Šis pasākums ir iespēja baznīcu apmeklēt arī tiem cilvēkiem, kuri ikdienā to nedara,

jo daudziem ir tādas kā bailes šeit atnākt, bet tagad ir iespēja šo vietu iepazīt, klausoties koncertus,” teic Krists. Mācītājs Viesturs Pirro uzskata, ka vakars izdevies lieliski: „Tik vēlai stundai apmeklētāju bija daudz. Negribu lielīties, bet atsaucība tiešām laba. Paldies Dievam, jo Baznīcu nakts ir ļoti labs jauns pasākums (Latvijā trešo gadu – aut.), kas noteikti kļūs par tradīciju.” Intereses vadīti, šeit iegriezušies daudzi garāmgājēji, kuri nav zinājuši, kas te notiek. „Galvenais mērķis arī ir iepazīstināt cilvēkus ar to, ka

baznīca nav tikai celtne, kurā notiek dievkalpojumi, vai kas domāta tikai draudzei.

Dziļākā doma ir atklāt, ka dievnams pieejams jebkuram un tā ir mūsu kultūras sastāvdaļa. Dievnami celti par godu mūsu tautas ticībai un izpratnei par Dievu, un jebkurš šeit ir mīļi gaidīts. Programmu izdomājām paši, tā bija tik daudzveidīga, pateicoties Kuldīgas kultūras centram. Uzaicinājām māksliniekus, un viņi labprāt piekrita. Baznīcu naktij jābūt interesantai – tas nevar būt pašpietiekams pasākums,” sacīja V.Pirro.
 

Attēlā:

Baznīcu naktī Sv. Katrīnas baznīcā uzstājas operdziedātājs Nauris Puntulis un pūtēju ansamblis Rīga.

_________________

 

Sacerēts Annai pie tās ērģelēm

 

Kuldīgas Sv. Annas baznīcā tovakar zīmīgākais notikums bija koncertfilma Satikšanās. Ērģeles. Meditācija, kurā skanēja arī šim dievnamam rakstīts skaņdarbs. Tā autors – komponists Edgars Raginskis, LTV kultūras ziņu vadītājs, Latvijas Radio mūzikas žurnālists.

 

Ciemos uzreiz pie pieciem

Pieci skaņdarbi veltīti pieciem dievnamiem: Kuldīgas Sv. Annas, Bauskas Sv. Gara un Rubenes luterāņu baznīcai, Viļakas katoļu un Rīgas Doma baznīcai. Pats koncerts notika pērnziem Rīgas Domā, kur to atskaņoja ērģelniece Liene Andreta Kalnciema, saksofonists Arvīds Kazlausks, čellists Kārlis Klotiņš un etnodziedātāja Biruta Ozoliņa. Bet

Baznīcu naktī Kuldīgā pirmoreiz skanēja koncerta ieraksts, ko filmā papildināja skaisti videomateriāli,

ļaujot tuvplānā ar acīm izgaršot katra dievnama neatkārtojamās arhitektūras un mākslas vērtības (režisore Zane Gargažina).

Tā ir E.Raginska dāvana gaidāmajai Latvijas simtgadei, mīlestības apliecinājums ērģelēm un cieņa pret ļaužu saglabāto sakrālās kultūras mantojumu. Šādi komponists neklātienē savedis kopā visus četrus Latvijas vēsturiskos novadus un cer, ka tie, kuri filmu redzēs, vēlēsies baznīcas aplūkot savām acīm, novērtējot, kādas vērtības mums pieder arī ārpus lielām pilsētām. Filmas pirmizrādei Kuldīga nav nejauša vieta – pie Sv. Annas baznīcas ērģelēm tapusi skaņdarbu cikla lielākā daļa. Latgales pusē dzimušais E.Raginskis šeit nonācis, pateicoties kuldīdzniekam, balss trenerim Arturam Burkem, kura brālēns ir mācītājs Mārtiņš Burke-Burkevics. „Kaut gan

Kuldīga neietilpa manos sākotnējos plānos, pilnīgi noteikti mani te atveda liktenis.

Arturs iepazīstināja ar Mārtiņu, viņš izrādījās mūsdienīgs, atvērts idejai par baznīcu projektu un ļāva man vēl un vēl pakavēties pie ērģelēm. Tādēļ pēc siltās uzņemšanas neradās šaubas, ka skaņdarbs jāvelta arī Anniņai, un tas kā pirmais atklāj koncertfilmu,” teic E.Raginskis.

 

Silti dvēselei un vēderam

 

Matemātikas skolotāja Inta Kalniņa atzīst: „Atnācu, jo zināju, ka te būs kaut kas dvēselei, nevis manam racionālajam prātam. Izlasīju, ka Katrīnā dziedās arī Rāte. Pilsētas svētkos ļoti patīk koncerti Annas baznīcas dārzā.

Dievnamā uzreiz pārņem miers – visas domas un dzīves steiga vienkārši izkūp gaisā.”

Šeit iegriezās arī mākslas zinātnieka Ojāra Spārīša vadītā grupa no Rīgas, kas apceļoja Kurzemes dievnamus un muižas. Latvijas Radio diktore Māra Eglīte noklausījās sava kolēģa E.Raginska ērģeļu improvizāciju, un daļa ceļabiedru bija paspējuši apskatīt visus trīs tonakt atvērtos pilsētas dievnamus (arī katoļu). Drēgnajā naktī kā siltu saliņu apmeklētāji ļoti novērtēja gardās pankūkas un karsto tēju, kas tapa virtuvītē uz                                  Sv. Annas dārza skatuves.

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kā vērtējat policiju darbu Kuldīgā?
Labi strādā abas policijas.
Labi strādā pašvaldības policija.
Labi strādā Valsts policija.
Neviena nestrādā labi.
Mani tas neskar.
Kurzemnieks Horoskopi