Vārda dienu svin: Daina, Dainis, Dainida
Otrdiena, 2018. gada 23. oktobris, 11:04
+8° C, vēja ātrums 6.7 m/s, D-DR vēja virziens

Saulainie Kurzemes Dziesmu svētki nogrand

2016. gada 3. jūlijā, 14:40
Raksta autors: Daina Tāfelberga
Saulainie Kurzemes Dziesmu svētki nogrand
Foto: Aivars Vētrājs
Sestdien Kuldīga piedzīvoja dziedāt mīlošo kurzemnieku uzbrukumu un pati dabas māte gādāja, lai visas dienas garumā spoži spīdētu saule, bet Kurzemes Dziesmu svētku izskaņā nograndētu kārtīgas pērkona zalves.

Svētki sākās ar folkloras kopu koncertu pusdienlaikā Rātslaukumā, pāris stundu vēlāk Pilsētas dārzu pieskandēja pūtēju orķestri no Kurzemes, Vidzemes un Rīgas, bet tikmēr estrādē ap 1700 koristu, kā arī vairāki deju kolektīvi no Kuldīgas, Saldus un Kandavas saskaņoja balsis un dejas soļus lielajam vakara koncertam. Kopā svētku dalībnieku skaits mērojams vismaz divos tūkstošos. Vēlāk koncerta vadītāji Ērika Eglija un Gints Grāvelis atzina, ka no Kuldīgas estrādes skatuves publika uzrunāta ne reizi vien, taču šoreiz sirds pukstējusi daudz straujāk. „Priekšā tūkstoši, aiz muguras arī, un tu esi kā tādā eiforijā,” teica G.Grāvelis. „Sākumā pat biju tā kā nobijies, bet drīz sapratu, ka režija labi nostrādājusi – viss rit kā pa diedziņu.” Savukārt novadnieks, viens no latviešu koru dižgariem Edgars Račevskis norādīja, ka šādu saietu nevarot saukt par mazajiem dziesmu svētkiem, ja reiz sapulcējies tik daudz ļaužu.

Dziesmu svētku koncertā vairāk nekā trīs stundās dziedātāji un klausītāji varēja izdzīvot vienojošo un vienlaikus diezgan atšķirīgo kurzemnieku – lībiešu, kuršu un suitu – dzīvi saistībā ar saules ritējumu.
Koncertā nozīmīga vieta bija tautasdziesmai – gan klasiskas apdares veidolā, gan tās izmantojumam mūsdienu komponistu oriģinālmūzikā. Skanēja daudzu ar Kurzemi saistīto un citu pazīstamu komponistu skaņdarbi. Uz diriģentu pjedestāla kāpa E.Račevskis, Jānis Ērenštreits, Mārtiņš Klišāns, Ints Teterovskis, Gints Ceplenieks, Maruta Rozīte, Jēkabs Ozoliņš, Andis Groza u.c. Kopkora skanējumu bagātināja solisti Aira Rūrāne, Laura Teivāne, Ance Krauze un Juris Vizbulis. Savs uznāciens bija Suitu dūdeniekiem, bet Suitu sievas kā allaž neiztika bez apdziedāšanas, iesaistot tajā arī lībiešus un kuršus. Koncerta mākslinieciskā vadītāja – Ilze Valce, deju kolektīvu virsvadītāja – Ramona Irbe, pūtēju orķestru virsdiriģents – Artūrs Maculēvičs, tekstu autore – Rasa Bugavičute-Pēce, scenogrāfiju veidoja Juris Gals.
„Manuprāt, īstenojās koncerta sauklis Kur zeme – tur saule,” atzina tā režisore Nellija  Kleinberga. „Tas gan skaļi netika reklamēts, bet sajust varēja. Mākslinieciskā vadītāja programmā bija salikusi ne tik vieglas dziesmas, bet klausītāji tās uztvēra un saprata, jo mūsos vēl mājo seno kuršu, tāpat lībiešu un suitu gēni. Ne velti, vairākām dziesmām skanot, tauta bez īpaša aicinājuma cēlās kājās. Tātad šīs dziesmas, tautiskās notis mūsos vēl dzīvo. Te pulcējās tik daudz dažādu paaudžu cilvēku! Pat savilkušies mākoņi nespēja nobiedēt.”

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs pavāram, konditoram, viesmīlim

SIA "Santande" (41203009094) Ventspilī piedāvā darbu PAVĀRAM, KONDITORAM (darbs ar rauga, kārtaino un smilšu mīklu) un VIESMĪLIM. CV sūtīt e-pastā: kupfernams@inbox.lv vai zvanīt pa tālr. 29218377, www.hotelkupfernams.lv.
Aptauja

Kā stiprināt savu imunitāti rudenī?

Uzturā lietoju dabīgos vitamīnus.
Daudz esmu svaigā gaisā.
Kārtīgi izguļos.
Bieži mazgāju rokas.
Vēdinu telpas.
Mēģinu nestresot.
Slimoju reti.
Neko nedaru.
Kurzemnieks Horoskopi