Aizvērt

Utopija, kas trenē ironiju

2016. gada 8. jūlijā, 17:40
Raksta autors: Iveta Grīniņa
Utopija, kas trenē ironiju
Foto: Aivars Vētrājs
Kuldīgas mākslas namā šonedēļ tika atvērts Lielzemes muzejs.

Tas ir ceļojošo izstāžu un dažādu pasākumu – lekciju, semināru, darbnīcu – projekts, kas turpināsies līdz 2018. gadam, kad Latvijā tiks svinēta valsts simtgade.
Projekta mērķis ir aktualizēt dažādas tēmas laikmetīgajā mākslā un mūsdienu Latvijas, Eiropas un plašākā politisko procesu kontekstā. Kuldīgā Lielzemes muzejs būs skatāms līdz 30. jūlijam.

Viesojoties dažādās izstāžu zālēs un pilsētās, muzejs mainīsies, apaugs ar performancēm un izrādēm, apvienojot vizuālo, teātra mākslu, mūziku u.c. Katrā vietā tas būs citāds.

„Lielzeme ir valsts, kas dibināta pēc revolūcijas 20. gadsimta pirmajā pusē, kurā Latvijas un Padomju Savienības dibinātāji izveidojuši kopīgu valsti. Par tās vadītāju izvēlēta Aspazija. Valsts strukturējas matriarhāta pamatos, līdz ar to tā ir ideāla,” stāsta izstādes Lielzemes muzejs ideologs, filozofs Kārlis Vērpe.
Viņš piebilst, ka ļoti būtisks projekta aspekts ir pašironija, spēja labestīgi par sevi pasmieties. Šī spēja sabiedrībā ir jātrenē. 

K.Vērpe: „Izstādes komanda komunicē ar Lielzemi, kas attīstās paralēlā dimensijā. Katram komandas dalībniekam uzdevums piemeklēts pēc viņa spējām. Piemēram, mākslinieks Andris Vītoliņš iemieso nosapņotās vīzijas, bet operas scenogrāfe Margo Zālīte, kura izstādē Kuldīgā nav pārstāvēta, veidos operas. Tiks pierakstīta Lielzemes himna, un vispār mums vēl ir daudz ieceru. Komandā ir arī mākslinieks Aigars Bikše, grafiskā dizainere Sabīne Vernere, modes māksliniece Dita Enikova, kurators Uldis Pētersons, projekta vadītāja Ilze Supe un asistente Juta Kasakovska.”

„Mēs ar komandu mēģinājām saprast tās lietas, kas cilvēkiem mūsdienās ir svarīgas. Diskusijās sapratām, ka sabiedrībā ir pārāk maz utopisku ideju par to, kā cilvēkiem jādzīvo. Mūsu idejiskais virziens ir tāds, ka reizē ar mītu veidošanu programmējam arī savas realitātes raksturu nākotnē. Domāju, ka liecības par Lielzemes notikumiem, ko atrodam un atradīsim vēl vairāk, iedvesmos un pierādīs, ka uz zemes dzīvo lieliska sabiedrība,” teica mākslinieks A.Bikše.

A.Vītoliņš atzina, ka izstādes veidošana prasījusi lielu fizisko un emocionālo spēku sasprindzinājumu. Viņš saka: „Lielzemes muzejs ir protests pret mūsdienu pasauli, kas vērsta un destrukciju, kriticismu un noliegumu.

Mēs vietā piedāvājam utopiju, kas ir impulss attīstībai, virzībai uz augšu.

Kad sākām meklēt materiālus Lielzemes muzejam, sapratām, ka mēs neko nekritizējam, bet radām jaunu vēsturi, kurai jums ir iespēja noticēt un sekot.”

Savukārt projekta vadītāja I.Supe atklāja, ka izstāde Kuldīgā nav pirmais Lielzemes iznāciens: „Pirmais pieteikums bija mākslas mesē Art Vilnius Lietuvā jūnija sākumā, bet nākamās ekspozīcijas jau pēc mēneša būs Lielajā dzintarā Liepājā, nākamgad mākslas stacijā Dubulti un Ventspils Jūras vārtos, kā arī Tallinas mākslas nedēļā.”

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kā vērtējat policiju darbu Kuldīgā?
Labi strādā abas policijas.
Labi strādā pašvaldības policija.
Labi strādā Valsts policija.
Neviena nestrādā labi.
Mani tas neskar.
Kurzemnieks Horoskopi