Aizvērt

Dzija – ar dabiskām krāsām

2016. gada 11. augustā, 14:00
Raksta autors: Juris Lipsnis
Dzija – ar dabiskām krāsām
Foto: Kristīnes Brūkles arhīvs
No 5. līdz 7. augustam Jūrkalnē varēja apgūt senās metodes dzijas krāsošanai.

Trijās garās, radošās un ražīgās dienās profesores Anetes Karlsones vadībā, izmantojot dabīgās krāsvielas, tapusi dzija 50 toņos. Biedrības Etniskās kultūras centrs (EKC) „Suiti” rīkotajai Dzijas krāsošanas darbnīcai suitos finansējums iegūts Latvijas Kultūrkapitāla fonda Kurzemes kultūras projektu konkursā. Par piešķirtajiem 350 eiro sagādātas krāsvielas, finansēts arī pasniedzējas darbs, savukārt dziju gādājušas pašas dalībnieces, stāsta EKC Suiti vadītāja Dace Martinova. „Darbnīca bija paredzēta galvenokārt tām rokdarbniecēm, kuras nodarbojas ar aušanu, vēlas izgatavot sev tautastērpu,” viņa turpina. „Ja saliktu blakus brunčus, kam dzija krāsota ar ķīmiskajām un dabiskajām krāsām, atšķirība būtu milzīga!”„Biju pārsteigta par to, cik ražīga izdevās šī darbnīca,” atzina A.Karlsone. „Nekad iepriekš vienā reizē man kopā ar skolniecēm nav izdevies dziju nokrāsot pussimts atšķirīgos toņos!”Darbnīcā piedalījās arī jūrkalniece Ligita Kalniņa.

Mums ļoti paveicās ar laiku – trīs dienās tikai pāris reižu nedaudz uzlija, kamēr citur Latvijā pamatīgi lija, un tas bija iemesls, kāpēc dažas tālākas interesentes tā arī neatbrauca,”

saka Ligita. „Dzijas krāsošanai izmantojām rubiju, košenilu, brazilkoku, sīpolu mizas, dzeltenās ilzītes, madaras saknes, bērza lapas, valriekstu čaumalas, ozola mizu un divus dažādus perves kokus (sarkankoka bluķus), – no tiem viens bijis izskalots Jūrkalnes piekrastē, otrs – Pāvilostā. Piemēram, košenils, ko suitos kādreiz esot saukuši par uti, iedeva sārtu toni, bērza lapas – spilgti dzeltenu ar minimālu zaļganu nokrāsu, ilzīšu saknes – dzeltenu, ozola miza – pelēku, brazils – sarkanu, rieksti – brūnu, madaras – oranžīgi dzeltenu, bet perves koks – violetu jeb fuksiju toni. Nokrāsoto dziju kodinājām ar tradicionālajiem kodinātājiem – alaunu, varu.” No gatavajām dzijām notīti nelieli gabali, lai izveidotu sešas krāsu paletes, un viena no tām kā paraugs turpmāk glabāsies EKC Suiti.

 

Attēlā:

Profesore Anete Karlsone (centrā) priecājas par ražīgo darbnīcu – izdevies iegūt 50 krāsu variantus.

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kā vērtējat policiju darbu Kuldīgā?
Labi strādā abas policijas.
Labi strādā pašvaldības policija.
Labi strādā Valsts policija.
Neviena nestrādā labi.
Mani tas neskar.
Kurzemnieks Horoskopi