Aizvērt

Inga izkrāso grāmatas

2016. gada 2. septembrī, 18:08
Raksta autors: Dina Poriņa
Inga izkrāso grāmatas
Somijā mītošā māksliniece Inga Meldere, agrāk kuldīdzniece, ir viena no trim ārzemēs dzīvojošajiem latviešu autoriem, kuriem personālizstāde Rīgā 2. septembrī atklāta reizē ar laikmetīgās mākslas centra Kim? jauno izstāžu zāli.

Tagad tā atrodas Skanstes ielas apkaimē, Sporta ielā 2.
Ingas izstāde Krāsojamās grāmatas veidota ar Igaunijas galerijas Temnikova & Kasela atbalstu. Izkrāsošana vairākus gadsimtus uzskatīta par bērnu nodarbi, tomēr pēdējā desmitgadē kļuvusi populāra pieaugušo vidū. Autore pārstrādājusi gatavus attēlus, kas izkrāsojot kļuvuši par daļu no viņas atmiņām un pieredzes.
Izstāde Māja pie ūdenskrituma jeb Krāsojamās grāmatas pieaugušajiem minētajā galerijā Tallinā bija iemesls, kāpēc I.Meldere šovasar kļuva par vienu no pretendentēm uz Purvīša balvu, kas tiks pasniegta februārī.
Mākslas zinātniece Daina Auziņa šo nomināciju pamatojusi tā: „Reizē daudzveidīga un viendabīga izstāde, kurā gan viegli, gan grūti atpazīt Ingu Melderi. Viņas intelektuāli un tehniski noslīpētais rotaļīgums liek domāt par cita šīs paaudzes autora, dzejnieka Kārļa Vērdiņa krājumu Pieaugušie un tajā aktualizētajām pārdomām. Māksliniece šķietami gan priecājas, gan brīnās par savu pieaugšanu, stilistikā un tēlu kombinācijā virtuozi žonglējot ar jokiem un nopietnību, atsaucēm uz miesisko un morāli cēlo, klasisko un populāro. Lapaspuses no viņas krāsojamās grāmatas imitē vai draiski falsificē Rietumu mākslas vēstures klasiku, sākot ar antīko senatni un beidzot ar postmodernismu.”
Bet Latvijas Nacionālā mākslas muzeja nodaļas Arsenāls vadītāja Elita Ansone skaidro: „Nominēju šo izstādi par kritisko domu par pašas mākslas attīstību uz… ne uz kurieni. Izstāde problematizē mūsdienu mākslas situāciju, kurā grūti izdomāt kaut ko nebijušu. Pat mākslinieki ķeras pie savas mākslas kā krāsojamās grāmatas. Var izmantot banalitātes no privātās un kolektīvās vēstures, var vērsties pie antīkiem sižetiem, atpazīstamām ornamentācijām, rotaļāties ar tām. Pasaulē netrūkst attēlu – gatavu paraugu, kurus var izmantot mākslā. Tā top kā nedefinētu un sentimentālu atmiņu un fragmentu kolāža, kurai var arī uztaisīt labu formu.”
Šopavasar I.Meldere bija viena no četriem Latvijas māksliniekiem, kuri tika izvirzīti laikmetīgās mākslas centra Kim? balvai – rezidencei Amerikā.

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kā vērtējat policiju darbu Kuldīgā?
Labi strādā abas policijas.
Labi strādā pašvaldības policija.
Labi strādā Valsts policija.
Neviena nestrādā labi.
Mani tas neskar.
Kurzemnieks Horoskopi