Aizvērt

Par godu slavenajam koklētājam

2016. gada 14. oktobrī, 18:18
Raksta autors: Juris Lipsnis
Par godu slavenajam koklētājam
Foto: Juris Lipsnis
Alsungas vidusskolā ceturtdien turpinājās UNESCO nedēļas pasākumi. Šoreiz viena stunda veltīta slavenajam suitu muzikantam Nikolajam Heņķim, kuram šogad apritētu 152 gadi.

Ar mūziku un dančiem

Folkloras kopa Suitu dūdenieki nospēlēja dziesmu Pieguļniece, kas atrasta skaņuplatē ar N.Heņķa ierakstiem. Skolēni un mūzikas skolotāja Dace Nasteviča iepazīstināja ar interesantiem faktiem no muzikanta biogrāfijas, bet pēc tam Daces spēlētās kokles pavadījumā kopā tika nodziedātas vairākas dziesmas, kam vārdi kā karaokē bija redzami uz ekrāna. Dancotāji no folkloras kopas Suitiņi dūdu pavadījumā nodejoja Akenšpicu un Mugurdanci, uzstājās arī Inas Celitānes vadītā bērnu kopa Kursīši no Kuldīgas.

 

 

Izcils meistars

N.Heņķis (1864–1933), profesionāls audējs, bijis ļoti muzikāls un veikls koklētājs, vijolnieks, ermoņiku spēlētājs, klarnetists un dūdinieks, kā arī izcils kokļu meistars. Viņš savu pirmo kokli izgatavojis sešu gadu vecumā, bet vēlāk no tēvutēviem mantoto instrumenta darināšanas un rotāšanas prasmi mīļuprāt mācījis ikvienam. Ja kādam īsti nav veicies, N.Heņķis teicis:

 

„Lai nu kā būtu iznācis, nesadauzi to gar paksi, bet glabā! Arī šķietami vai īsteni neizdevušās koklītes dziesmā kādreiz atradīsi savu jaukumu, ja tā būs īstā reize, kad abi uz viena toņa skaņoti gadīsieties.”

Par korpusam vispiemērotāko koku meistars atzinis liepu, bet skaņgaldiņam – egli. N.Heņķa darinājumi – bagātīgi ar kokgriezumiem rotātas kokles, dūdas, stabule un ar klūdziņām sastīpota koka taure – atrodas Vēstures muzeja etnogrāfijas nodaļā. Jēkabs Bīne viņu uzgleznojis darbā Vecais koklētājs.

20. gs. 20. gados folklorists Emilis Melngailis no N.Heņķa Alsungā pierakstījis daudzas dziesmas un deju melodijas. Heņķa skolnieks, koklētājs Jānis Poriķis (1909–1992) stāstījis:

 

„Ar Heņķi viņi tur dienām būrās – dziedāja, dūdoja, strīpoja un rakstīja atkal, lai dabūtu melodiju tādu, kāda viņa ir, uz papīra.”

 

N.Heņķis vairākkārt uzstājies Liepājā, Aizputē, Rīgā, viņa spēlētās melodijas ierakstītas skaņuplatē. Muzikants apglabāts Alsungā, Dzēriņu kapsētā, kopā ar kokli.

 

 

Attēlā: Daces Nastevičas kokles pavadījumā tiek dziedātas dziesmas no Alsungas muzikanta Nikolaja Heņķa pūra.

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: